Сонячні панелі - це електротехнічні пристрої, які енергію сонячного світла перетворюють безпосередньо в електричний струм. У сучасних реаліях Solar panels набувають особливої актуальності у зв'язку зі зростанням цін на електроенергію та незапланованими відключеннями світла. Автономне електропостачання становить інтерес для приватних осіб, представників бізнесу та муніципальних структур. Усі, хто хоче знизити рахунки за електроенергію, прагне енергетичної незалежності та екологічного способу життя, напевно, оцінять можливість лише один раз вкластися в купівлю/встановлення сонячних модулів і потім багато років користуватися безкоштовною електроенергією. Це цілком реально для найширшого кола споживачів: Уряд України розробив програму пільгового кредитування купівлі СЕС - 0% річних для власників приватних будинків і 5-7% (на найвигідніших умовах) для малого та середнього бізнесу.
Якщо вам набридло підлаштовуватися під графіки вимкнення електрики, переплачувати за рахунками і буквально залежати від примхи постачальників електроенергії, найкращим розв'язанням проблеми буде придбання і встановлення сонячних фотомодулів.
Сонячні панелі - що вони собою являють і які бувають
Принцип дії SPV панелей ґрунтується на використанні фотоефекту - перетворення енергії сонячних променів безпосередньо в електричну. Конструкція типової сонячної панелі максимально продумана під оптимальне протікання цього процесу.
Основа Solar panels - фотоелементи, пластини з напівпровідникового матеріалу (найчастіше з кремнію). Для максимального ефекту поглинання сонячних променів на робочій поверхні фотоелементів є антирефлекторне покриття. Від зовнішніх впливів (пилу, вологи та механічних пошкоджень) фотоелементи захищені загартованим склом. Фотоелементи в єдину панель об'єднує рамка з алюмінію (вона ж надає жорсткості конструкції). Система проводів і контактів з'єднує фотоелементи між собою і виводить вироблювану електроенергію назовні для подальшого використання. Постійний струм з фотоелементів сонячної панелі потім надходить в інвертор, де і перетворюється на змінний з потрібними параметрами.
Відмінності в устрої SPV панелей і слугують основою для їхньої класифікації - за використовуваними матеріалами, формфактором, електротехнічними характеристиками.
Основа кожної сонячної панелі - фотоелементи. Для їх виготовлення використовують різні матеріали і технології. Найпоширеніший тип фотоелементів для Solar panels виготовляється з кремнію:
- Монокристалічні. Пластини відрізняються чорним кольором і рівною поверхнею. Mono-Si фотоелементи мають високу ефективність, ККД їх становить до 22%. Цінуються за компактність - для вироблення енергії потрібно менше місця. З недоліків - більш висока вартість. Тип фотопанелей найбільше підходить для випадків з обмеженим простором установки або де важлива висока ефективність.
- Полікристалічні. Фотоелементи мають синій колір і неоднорідну структуру. Poly-Si модулі менш ефективні - ККД їх становить до 18%. Головна їхня перевага - доступна ціна. Зазвичай використовуються для об'ємних проєктів з обмеженим бюджетом.
- Тонкоплівкові. Фотопанелі виготовляються шляхом напилення тонкого шару аморфного кремнію на гнучку підкладку. Більш легкі та гнучкі, але менш довговічні. З недоліків - невисока ефективність, ККД у межах 6-12%. Плівкові гнучкі панелі підходять для використання на великих площах, де важлива гнучкість або низька вартість. Для виготовлення гнучких фотопанелей застосовують також інші напівпровідникові матеріали - телурид кадмію, складний склад мідь-індій-галій-селенід.
Зараз активно розробляється новий клас фотоелеменів для прозорих сонячних панелей, де замість того ж металевого кремнію використовуються навіть органічні напівпровідники, а також металоксидні наноструктури та інші інноваційні матеріали. Поки що ККД у прозорих фотомодулів , але перспективи застосування величезні - світлопроникні панелі можуть бути замість скла інтегровані в різні архітектурні конструкції, не порушуючи їхній зовнішній вигляд.
Розрізняються SPV панелі також розмірами і конструктивним рішенням - моноблоки або складні. Плоскі панелі чудово підходять для встановлення на дахах будинків, на відкритих ділянках землі можна встановлювати панелі великої площі на спеціальних конструкціях. Промисловість випускає Solar modules у широкому асортиментному розмаїтті, практично для кожного випадку застосування можна вибрати відповідну фотопанель.
Навіть коротке перерахування особливостей і властивостей фотомодулів різного типу дає змогу оцінити переваги використання сонячних панелей:
- Екологічність. Фотопанелі не виділяють шкідливих речовин в атмосферу (горезвісний вуглецевий слід!), що робить їх чистим і поновлюваним джерелом енергії.
- Економія. Після початкових інвестицій в установку сонячної панелі, ви можете значно знизити свої витрати на електроенергію, а в деяких випадках навіть повністю від неї відмовитися.
- Незалежність. SPV панелі забезпечують енергетичну незалежність від централізованих енергомереж, що особливо актуально в умовах перебоїв з подачею електроенергії.
- Довговічність. Якісні фотопанелі можуть прослужити понад 25 років, зберігаючи при цьому високу ефективність.
- Низькі експлуатаційні витрати. Photovoltaic panels не вимагають постійного обслуговування і мають мінімальні експлуатаційні витрати.
Є ще один плюс встановлення сонячних панелей для будинку - підвищення вартості нерухомості, що робить цю модернізацію вигідною подвійно.
Є у фотомодулів і недоліки - відлякує висока початкова вартість, залежність від погоди, складність обслуговування. Усі ці проблеми можна щонайменше нівелювати за рахунок правильного вибору Solar modules, а монтаж і обслуговування вашої домашньої електростанції довірте професіоналам. У довготривалій перспективі купівля та експлуатація сонячних модулів за кілька років окуповується - електроенергію ви отримуватимете без додаткових вкладень, треба тільки ці сонячні панелі вибрати правильно.
Особливості вибору сонячних панелей
Фотоелектричні панелі на ринку України присутні в найрізноманітнішій збірці і комплектації - відповідну модель можна вибрати для кожного конкретного випадку застосування. Важливо зі старту правильно оцінити потреби (потужність сонячної панелі) і співвіднести характеристики девайса з умовами застосування. Для початку треба визначитися з цілями - під яке завдання ви плануєте купити сонячну панель, від цього залежить конструкція і габарити фотомодуля, його електротехнічні та призначені для користувача характеристики:
- Сонячна панель 100 Вт цілком влаштує за потужністю для невеликого будинку - встановити її найзручніше на даху. Але якщо немає можливості стаціонарної установки, цілком реально використовувати портативну сонячну панель 100 Вт - її можна встановити на будь-якому вільному просторі. А складна сонячна панель 100 Вт оперативно розв'яже проблему електропостачання у всіх тих випадках, коли доступ до силової мережі 220В недоступний - портативна сонячна панель постачатиме електрику, доки ви обживаєте новий будинок, або в умовах кемпінгу, чудово підійде для освітлення заміського кафе, на автостоянку тощо.
- Сонячні панелі для квартири вибрати важче - немає такої свободи маневру при виборі місця для установки фотомодулів. Але не все так сумно, можна використовувати складну сонячну панель. Це просто чудовий варіант для міських жителів - цю міні СЕС можна використовувати вдома як портативну сонячну панель для зарядки телефонів у разі перебоїв з електропостачанням. А під час поїздок на дачу або в умовах кемпінгу ця фотопанель просто незамінна - у зібраному вигляді легко поміщається в багажник машини, розгорнути й під'єднати її можна протягом п'яти хвилин.
Під час вибору міні СЕС потрібно обов'язково враховувати власні потреби, щоб була можливість під'єднувати необхідні вам електроприлади: сонячна панель 12 вольт дає змогу напряму під'єднувати 12V LED-стрічку, є в лінійці SPV-модулів і сонячна панель 5 вольт. Через інвертор до будь-якої фотопанелі можна підключити девайс, який працює від DC 220V/50Hz.
Пропонуємо у нас в LED-STORY на найвигідніших умовах купити сонячну панель для домашнього використання або для вашого бізнесу. У каталозі на сайті інтернет-магазину вашій увазі пропонуємо SPV panels від відомих брендів. За налаштуваннями фільтрів ви зможете вибрати і купити сонячну панель 12 вольт, щоб одразу після встановлення у вас з'явилася можливість під'єднати світлодіодне освітлення 12V напряму. Вибрати кращі фотоелектричні панелі з потрібними характеристиками ви можете самостійно за налаштуваннями фільтрів і технічними параметрами сонячних модулів. Якщо складно визначитися або виникли якісь питання, не біда - фахівець LED Story допоможе вибрати найкращий варіант spv панелей, який буде максимально відповідати вашим потребам і бюджету. У комфортній і дружній атмосфері ви зможете не тільки вибрати і купити портативну сонячну панель з потрібними призначеними для користувача характеристиками, а й отримати професійну консультацію по установці.
Клієнти часто запитують
Де в приватному будинку найкраще розмістити сонячні панелі?
Вибір місця для встановлення сонячних панелей - один із ключових чинників їхньої ефективності. Правильне розташування дасть змогу максимально використовувати сонячну енергію і збільшити термін служби сонячних модулів. Що насамперед беремо до уваги при виборі місця:
- Орієнтація. Ідеальний варіант - робоча поверхня фотомодулів спрямована на південь. Це забезпечує максимальну кількість сонячного світла протягом дня. Відхилення на схід або захід допустимі, але ефективність системи може трохи знизитися.
- Кут нахилу. Установники рекомендують вибирати кут нахилу, що дорівнює географічній широті місцевості (наприклад, Харків розташований на 50° пн. ш.). Це означає, що «за правилами» потрібен нахил панелей 50°, але цілком підійде і 45 градусів - поширений кут нахилу покрівлі в будинках із двосхилим дахом.
- Затінення. Уникайте місць, де сусідні будівлі або дерева, що ростуть поруч, можуть затінювати пряме сонячне світло - це може значно знизити продуктивність всієї системи.
- Доступність. До місця встановлення сонячних панелей має бути вільний доступ для монтажу та подальшого обслуговування.
Місце встановлення spv панелей вибирають з урахуванням конструкції вашого будинку й особливостей ділянки - можливі місця розміщення фотомодулів домашньої електростанції:
- Дах. Найпоширеніший варіант. Ідеально підходить для будинків з дахом великої площі, особливо якщо скат покрівлі орієнтований на південь.
- Навіси над автостоянкою чи іншим майданчиком. Оптимальний варіант для випадку, коли площа даху обмежена або є непереборне затінення поверхні покрівлі.
- Фасад. Теж можна використовувати, але це не найкращий варіант - спосіб підходить для spv панелей невеликої площі, до того ж установити їх можна тільки на «південній» стіні. Якщо ви таки вирішили використати фасад, зважайте на зовнішній вигляд сонячної системи - є види панелей, які мають естетичний дизайн і можуть навіть стати елементом декору.
- Земля. Великі системи сонячних панелей можна встановити на вільному просторі ділянки - просто на землі, використовуючи спеціальні опори.
Вибір місця повинен враховувати правила безпеки, і краще, якщо ви проконсультуєтеся з фахівцями для підбору оптимального варіанту з урахуванням індивідуальних особливостей вашого будинку і кліматичних умов місцевості.
Чи реально встановити сонячні панелі в міській квартирі?
Фотоелектричні панелі в умовах міської квартири технічно можливо використовувати, але є низка обмежень, які складно обійти. Перш за все, це нестача вільної площі з хорошим освітленням протягом усього дня. Де можна встановити панелі у квартирі:
- Балкон. Найпоширеніший варіант. Але площа балкона зазвичай недостатня, щоб розгорнути сонячні модулі досить великої потужності.
- Вікна. На зовнішній стороні (з вулиці) можна встановити невеликі SPV панелі. Також можна використовувати прозорі фотомодулі. Для монтажу за вікном вам знадобляться спеціальні кріплення (нестандартні). Встановлення традиційних фотомодулів із кремнію може вплинути на зовнішній вигляд будівлі - знадобиться узгодження такого встановлення (це витрачені гроші і час).
- Фасад. Встановлення Solar modules на стіні будівлі щонайменше потребуватиме узгодження з ЖЕКом. Існує можливість, що встановлення на фасаді може бути обмежене місцевими правилами і нормами.
- Дах. У багатоквартирному будинку встановлення на встановлення на даху потребуватиме колективної згоди мешканців. Але в разі загального схвалення проекту з'являється можливість зібрати сонячну електростанцію досить великої потужності.
Встановлення сонячних панелей для квартири - цілком можливе, але не завжди просте рішення. Якщо ж ви не готові «пробивати» дозволи на встановлення spv-модулів, і сонячні панелі в міській квартирі вас цікавлять винятково як резервне джерело на випадок вимкнення світла, є більш просте і менш витратне рішення - ви можете купити складну сонячну панель і розгортати її в разі потреби.
Як продовжити термін служби сонячних панелей?
Фотоелектричні панелі реально можуть працювати 20-25 років і більше. Термін служби сонячних модулів багато в чому визначено «зі старту» - продуманим вибором і купівлею SPV панелей з якісних матеріалів, а також грамотною їх установкою. Основний внесок у довговічність фотомодулів вносить правильне поточне обслуговування вашої домашньої електростанції. Ось кілька ключових моментів, які допоможуть продовжити життя сонячних панелей:
- Очищення. Регулярно очищайте панелі від пилу, листя та іншого сміття. Бруд перегороджує доступ сонячного світла і тим знижує ефективність панелей.
- Перевірка кріплень. Періодично перевіряйте надійність кріплення панелей до даху або каркаса.
- Інспекція з'єднань. Оглядайте кабелі на предмет пошкодження ізоляції. Роз'ємні контакти та з'єднання з часом можуть ослабнути - їх також потрібно періодично перевіряти та підтягувати.
- Моніторинг продуктивності. Для відстеження ефективності роботи панелей і виявлення будь-яких відхилень використовуйте системи моніторингу - перш за все, потрібно відстежувати параметри фотоелементів та інвертора (можна навіть вивести на смартфон через під'єднуваний WiFi модуль).
Ще на етапі розробки проєкту і монтажу фотопанелей приділіть увагу їхній безпеці. Від предметів, що падають, і граду spv модулі можна захистити встановленням навісу із сітки. Щоб уникнути перегріву фотоелементів, потрібно подбати про хорошу вентиляцію - для цього між панеллю і дахом має бути достатній зазор.
Передчасний вихід сонячних панелей з ладу може забезпечити тільки регулярне їхнє технічне обслуговування. Щоб забезпечити тривалу та ефективну роботу вашої сонячної електростанції, дотримуйтесь цих рекомендацій. Більш точну і кваліфіковану підказку для конкретного типу/моделі spv панелі можна отримати у фахівця LED Story.