Підсвічування акваріума робить його красивим і підтримує «за склом» здорове середовище – ці такі начебто різні аспекти не можна розділяти за важливістю. Правильне освітлення узгоджується з природним циклом дня і ночі біоритми у рибок, що сприяє їхньому доброму самопочуттю. Для водоростей – достатня кількість світла підтримує сприятливі умови для їх росту. Не менш важливою є правильна організація підсвічування і для власника акваріума: менше проблем з доглядом – риби не хворіють, водорості не гниють, не треба витрачати час на додаткові чищення та інші оздоровчі маніпуляції.
Це утилітарна сторона. Але не варто забувати, що найчастіше акваріуми заводять «для душі», як хобі – приємно мати вдома куточок для релаксу, де можна помилуватися гарними рибками та водними рослинами. Підсвічування додає акваріуму візуальної глибини, допомагає підкреслити красу водного світу, перетворює акваріум на стильний і помітний елемент домашнього інтер'єру. І все це завдяки освітленню!
Особливості вибору освітлення для акваріумів
Відправною точкою для початку вибору лампи для акваріума все ж таки є інтереси його мешканців. Якщо риби почнуть хворіти, а водорості гнити, то власнику живого куточка вже буде не до естетики. Для початку потрібно визначитись з потребами ваших водних жителів. Акваріумісти-професіонали знають всі тонкощі утримання навіть найбільш екзотичних риб, аматори ж з вибором акваріумних світильників досить часто помиляються.
Щоб риби та рослини в акваріумі відчували себе комфортно, освітлення повинне відповідати кільком важливим вимогам:
- Тип світла. Світильники для акваріума найкраще підходять світлодіодного типу. Вони практично не випромінюють тепло, працюють роками, забезпечують рівномірне освітлення, що так важливо для росту рослин та здоров'я риб. За енергоефективністю led лампам для акваріума немає аналогів – світлодіоди споживають електроенергії на порядок менше (в 10 разів) ніж традиційні лампи розжарювання.
- Інтенсивність світла. Освітлення має бути досить яскравим для фотосинтезу рослин, але не надто потужним, щоби не спричинити стрес у риб. Зазвичай, для рослин потрібна сила світла 0,4-0,5 Вт на літр води, щоб забезпечити повільне зростання водної флори в акваріумах з помірною кількістю рослинності. Для акваріумів без водоростей (тільки риби) у більшості випадків буде достатньо освітлення потужністю до 0,4 Вт/л.
- Колірна температура. Оптимальна ССТ – від 4000 до 7000 К. Це найбільш близький до природного денного світла інтервал спектру, який поширюється у природних водоймах, підтримує зростання водяної рослинності та допомагає рибі почуватися комфортно. Але є нюанс – для морських та прісноводних акваріумів оптимальна колірна температура різниться, пов'язано це з пристосованістю флори та фауни до певних умов: біле світло теплуватих відтінків (4000-6000К) ідеально підходить для прісноводних жителів і практично не використовується в акваріумах з морською водою, де оптимально встановлювати ЛЕД акваріумні світильники холодного білого світла.
- Тривалість підсвічування. Рибам і рослинам важливо підтримувати природний цикл дня та ночі. Увімкніть освітлення на 8–12 годин на день, щоби івідтворити режим природного денного освітлення.
- Спектр світла. Для рослин для нормального фотосинтезу потрібні синій (450-470 нм) та червоний (620-700 нм) спектри світлового випромінювання. Світлодіоди із регульованим спектром ідеально підійдуть для створення потрібного балансу. Риби, на відміну рослин, не залежать безпосередньо від конкретних колірних спектрів, але правильно підібране за яскравістю природне освітлення робить їх активними.
Освітлення не тільки створює комфортне середовище для проживання риб, але й підкреслює їхнє природне забарвлення. Застосування для підсвічування акваріума кольорових променів також дає можливість по-новому побачити строкатих риб і милуватися грою фарб: сині промені ідеально підходять для підсвічування акваріумів з рибами синювато-зелених відтінків, червоний спектр – для жовто-червоних «золотих» рибок.
Як правильно вибрати LED освітлення в акваріум
ЛЕД лампу для акваріума вибирають індивідуально для кожного конкретного випадку – потрібно врахувати розміри та тип вашого акваріума, особливості «населення» живого куточка. Важливо дотримуватися балансу, щоби були враховані потреби всіх мешканців акваріума, зручні характеристики світильника і ваші особисті побажання по світлодизайну.
Відразу слід зазначити, що світлодіодам просто немає альтернативи при виборі освітлення для акваріумів. Енергоефективні та довговічні, безпечні у всіх сенсах акваріумні LED світильники впораються з підсвічуванням водного живого куточка знано краще за люмінесцентні трубки (а тим більше, лампи розжарювання).
Навіть не будучи фахівцем, можна вибрати відповідний ЛЕД світильник для домашнього акваріума. Для користувача дуже зручно, що в каталозі Led-Story кожна модель світильника має дуже інформативне маркування. В маркуванні виробу вказана найбільш важлива для вибору інформація – тип світильника, його розміри, потужність/яскравість світіння, колірна температура, особливості конструкції та, звичайно, бренд виробника. Для світлодіодних світильників є можливість вибору спектру, потужності та дизайну, що дозволяє підібрати світильник під будь-які потреби мешканців акваріуму та запити власника:
- Для типових акваріумів вже є варіанти світильників відповідної довжини: для ємностей на 120 л (600х450х450 мм) – лампа для акваріума 60 см в асортименті, і аналогічний варіант для акваріумів більшого розміру (180 л, габарити 900х450х350 мм) – лампа для акваріума 90см.
- Конструкція лінійних ЛЕД ламп передбачає підключення через стандартний патрон Т8, що дуже зручно для користувача. Наприклад, при необхідності лампу можна замінити на аналог більшої/меншої потужності чи іншої температури світіння.
- Питання, яке світло краще для акваріума тепле або холодне, вирішується залежно від типу живого куточка. Любителі переважно віддають перевагу прісноводним акваріумам – їх мешканці ідеально пристосовані до теплих і нейтрально-білих відтінків денного світла з ССТ 4000-5000 К.
- Потужність світильника на акваріум безпосередньо залежить від об'єму води + враховується наявність водоростей та їх щільність: товща води частково розсіює світлове випромінювання, наявні в акваріумі рослини частково затіняють одна одну і тим ускладнюють фотосинтез. При великій щільності рослинності не обов'язково ставити два освітлювальні пристрої – можна на акваріум встановити світильник на дві лампи (подвійну потужність).
При виборі освітлення LED для акваріума також дуже корисно звернути увагу на додаткові опції. Моделювати природну зміну дня та ночі вам допоможе використання таймера, а за допомогою димера ви зможете регулювати яскравість освітлення – адаптувати світловий потік під різні потреби.
Світильник повинен гармонійно вписуватись в інтер'єр. Не проблема – led світильники Т8 виглядають дуже сучасно.
При виборі акваріумного освітлення обов'язково звертайте увагу на бренд виробника – сертифікований товар зазвичай має вищу якість, також це працює як додаткова гарантія. Пропонуємо у нас в LED Story вибрати найкращі світильники для акваріума – за їх допомогою ви зможете створити саме той гарний підводний світ, про який ви давно мрієте!