Автоматичні вимикачі – велика група електротехнічних пристроїв, що використовуються для захисту побутових, промислових електричних ланцюгів від аварійних перевантажень та коротких замикань. Основне призначення автоматів – автоматичне розмикання ланцюга у разі виникнення КЗ, витоку струму чи інших аварійних ситуацій. Використовуються АВ для встановлення в житлових та різного типу комерційних приміщеннях, на виробництві, для забезпечення електробезпеки вуличних підключень і навіть на транспорті. У житлових будинках приватного сектору та міських квартирах автомати ПЗВ допоможуть захистити проводку та різні електроприлади від перевантажень та нестабільної подачі електроенергії. Установка Circuit breaker пристрою на вхідному щитку – найкращий спосіб убезпечити себе від усіх можливих наслідків короткого замикання – від виходу з ладу дороговартісного обладнання до займання проводки та навіть пожежі. Вам більше не треба переживати, що електротехнічне обладнання встановлено без заземлення – наявність пристрою захисного відключення миттєво перерве подачу електрики у разі пробою ізоляції та виникнення струму витоку.
Всі ці проблеми вирішує встановлення автоматичних вимикачів і в приміщення комерційного призначення – офісах, кафе, магазинах, СТО і різних майстернях. Автомати ПЗВ надійно захищають від навантажень холодильне та теплове обладнання, комп'ютерну техніку, електротехнічні установки різного призначення. Що також важливо для власника бізнесу – дотримуються всі правила пожежної та електробезпеки, для ваших співробітників та відвідувачів ризик ураження струмом стає практично неможливим.
Вимикачі автоматичні – що являють собою ці пристрої та які вони бувають
Автоматичний вимикач як електромеханічний пристрій реагує на аварійну ситуацію в силовій мережі (перевантаження, аномальні стрибки напруги, КЗ, витік струму) та розмикає контакт – припиняє подачу електроенергії. Принцип дії АВ зводиться до того, що основні елементи пристрою спрацьовують на зміни сили струму та розмикають контакти:
- Електромагнітний захист (реакція на КЗ та різкі стрибки напруги). Електромагнітний розчіплювач спрацьовує на стрибок струму – електромагніт миттєво притягує якір і тим самим розмикає контакти. Ланцюг відключається від живлення, напруга на електроприлади не подається.
- Захист від струмів витоку також ґрунтується на дії магнітного поля. Диференціальні струми в котушці ПЗВ генерують магнітне поле і тим самим приводять в дію розчіплювач – внаслідок пробою ізоляції автомат відключає ланцюг від електроживлення.
- Тепловий захист (реакція на перевантаження) базується на використанні біметалічної пластини. При перевищенні допустимого струму відбувається теплова деформація (вигин), що спричиняє розмикання контактів – це запобігає перегріву проводки при тривалому перевантаженні.
Передбачено і ручний режим керування Circuit breaker пристроями – АВ потім можуть бути увімкнені вручну для подачі струму або відключені для обслуговування мережі.
Вимикачі автоматичні електротехнічна промисловість випускає в широкому асортименті – класифікація АВ передбачає можливість вибору захисного пристрою для найрізноманітніших сфер застосування за різними параметрами/характеристиками:
- За кількістю полюсів (типу мережі). Однополюсні автомати використовуються для захисту фазного дроту (220 В), двополюсні – захищають фазний та нульовий дроти, триполюсні – використовуються у трифазних мережах (380 В) для захисту всіх трьох фаз.
- По номінальному струму. Низькострумові (до 63 А) застосовуються в побутових та малих комерційних мережах. Є також АВ середньострумові (до 1000А) та високострумові (понад 1000А) – вони становлять інтерес для великих промислових об'єктів.
- За типом розчіплювача. Електромагнітний – реагує на різке збільшення струму (КЗ) або виникнення диференціального струму в котушці ПЗВ. Тепловий розчіплювач розмикає ланцюг при тривалому перевантаженні або іншій термічній дії.
- За характеристикою спрацьовування (швидкість вимикання при різних значеннях струму). Тип «B» підійде для захисту побутових навантажень (лампи, розетки), «C» – для захисту побутових та невеликих промислових навантажень.
- За способом монтажу. У побуті та виробництві для захисту окремих електричних ланцюгів використовуються модульні автоматичні вимикачі – монтаж на din-рейку або навіть розеткового типу. Є й стаціонарні АВ – кріпляться безпосередньо до панелі чи стіни.
Існують й інші типи класифікації автоматів ПЗВ – наприклад, за місцем встановлення. Використання автоматів усередині чио поза приміщеннями має свої особливості, тому АВ для зовнішньої установки в силу конструкції захищені від зовнішніх впливів (пил, волога) і можуть встановлюватися навіть на вулиці.
Незалежно від типу Circuit breaker та особливостей його конструкції, вимикач автоматичний спрацьовує без участі людини – розмикає ланцюг і тим самим запобігає пожежам, удару електричним струмом, виходу з ладу дорогого обладнання. Після аварійного відключення АВ можна вручну повернути у вихідний стан, просто ввімкнувши його знову. Використовуються автоматичні вимикачі у будь-яких електричних системах – від домашніх до промислових.
Особливості вибору автоматичних вимикачів
Правильний вибір автоматичного вимикача залежить від ключових факторів, які залежить вже від умов застосування. Промисловість випускає апарати захисту ланцюгів у широкому асортименті – вибирати АВ потрібно індивідуально під кожен випадок підключення. Щоб досягти максимального рівня захисту від різних аварійних ситуацій у мережі електропостачання, потрібно в комплексі врахувати низку параметрів автомата. І висока ціна Circuit breaker пристрою – далеко не гарантія, що вибраний автомат оперативно відреагує на перепади напруги, КЗ чи виникнення струмів витоку.
Автомати вимкнення розрізняються за набором опцій – здебільшого для побутового застосування можна обійтися набором базових функцій. Цього цілком достатньо для використання автоматів ПЗВ у домашніх умовах, у кафе/магазині, майстерні, СТО чи іншому невеликому підприємстві. На які параметри АВ потрібно дивитися в першу чергу, що потрібно обов'язково врахувати при виборі:
- Призначення автомата. Від цього залежить тип розчіплювача в автоматі: для захисту від коротких замикань і струмів витоку потрібно вибирати ПЗВ автомат, для окремого захисту потужних пристроїв є сенс розглянути АВ з тепловим розчеплювачем.
- Номінальна напруга (В) повинна відповідати типу мережі – 220 або 380 В.
- Номінальний струм (А). Вибирайте автомат з урахуванням загальної потужності обладнання, що підключається. (Вт). Максимальний струм, який вимикач може пропускати тривалий час без спрацьовування, визначається як результат поділу сумарної потужності (Вт) на робочу напругу (В). Оптимально вибирати значення струму приблизно на 20% вище за розрахункове навантаження.
- Кількість полюсів. Для захисту однофазної мережі 220 В (розетки, побутова техніка) зазвичай використовуються одно- та двополюсні АВ, для силової мережі 380 В – триполюсні автомати.
- Характеристика спрацьовування. Параметр визначає швидкість відключення вимикача під час перевантаження за потужністю або при короткому замиканні. Найчастіше використовуються характеристики B, C та D: «В» – для захисту освітлювальних приладів, розеток у житлових приміщеннях; «С» – побутових приладів, невеликих електродвигунів, різних компресорів; «D» використовується для захисту електродвигунів з великими пусковими струмами (верстати в майстерні, промінструмент).
- Відключаюча здатність (кА) – максимальний струм короткого замикання, який автоматичний вимикач може витримати, успішно відключити і при цьому сам не вийде з ладу.
При виборі автомата не заощаджуйте на якості пристрою – купуйте автоматичні вимикачі тільки відомих виробників з високим рейтингом. Правильно підібраний до умов застосування ПЗВ автомат забезпечує надійний захист від ураження електричним струмом та від усіх ризиків, пов'язаних з аварійними стрибками напруги та КЗ, – аж до можливості пожежі. Псування дороговартісної техники автоматичний вимикач попередить точно, а також підтримує стабільність системи.