Дифавтомат – універсальний електротехнічний пристрій, що поєднує можливості двох захисних приладів. Диференціальний автомат може замінити в електричному ланцюзі пристрій захисного відключення (ПЗВ) та автоматичний вимикач. Так установкою одного автомату відразу вирішуються два типи проблем:
- Захист від перевантаження та коротких замикань – як звичайний автоматичний вимикач.
- Всі ризики, що виникають при витіканнях струму при пробої ізоляції – дифавтомат працює як ПЗВ.
На практиці встановлення ПЗВ автомата (так ще називають дифавтомат у побуті) забезпечує комплексний захист побутових та промислових електромереж від різних видів аварій. У житлових будинках та квартирах дифавтомат встановлюють для захисту розеток, освітлення, електроплит та інших побутових приладів. У кафе/магазинах, майстернях та інших виробничих об'єктах – диференціальний автомат оберігає від аварій холодильне та інше дороговартісне обладнання.
Диференціальні автомати – що являють собою ці пристрої та які вони бувають
Дифавтомат виконує дві найважливіші функції: захищає підключені електроприлади від різних перевантажень у мережі та постійно «моніторить» диференціальні струми. Якщо контрольовані параметри виходять за встановлені межі, ПЗВ-автомат миттєво розмикає електричний ланцюг і тим самим запобігає всім можливим неприємним наслідкам – виходу з ладу дорогого обладнання, займання проводки, ураження електричним струмом. За кожен із процесів відповідає складова частина дифавтомата:
- Диференціальний трансформатор струму – основний елемент, який порівнює струми в нульовому та фазному проводі. У нормальному режимі роботи, коли всі струми йдуть призначеними провідниками, магнітні поля в обмотках трансформатора компенсують один одного.
- Електромагнітний розчіплювач спрацьовує за різкого збільшення струму – розмикаючи ланцюг при короткому замиканні.
- Розчіплювач витоку спрацьовує на різницю магнітних потоків, що виникає в трансформаторі як реакція на диференціальні струми – розмикає силові контакти і тим самим відключає живлення.
Все це компактно поміщається в корпус із міцного негорючого пластику. Зазвичай конструкція і розташування контактів на корпусі дифавтомата передбачає монтаж захисного пристрою в щиток на DIN рейку.
Крім основних елементів базової конструкції дифавтомата, більш «просунуті» моделі можуть включати також додаткові опції. Тепловий розчіплювач дозволяє настроювати поріг спрацьовування на надмірну температуру у зоні підключення. Є також моделі з кнопкою тестування, що дуже зручно – можна перевірити працездатність дифавтомата без відключення живлення, не чекаючи на аварійну ситуацію.
Захисні ПЗВ автомати мають досить розгалужену класифікацію з урахуванням параметрів відстежування та особливостей роботи пристрою у разі аварії:
- По номінальному струму. Критерій – максимальний струм, за якого не спрацьовує автоматика.
- За номінальною напругою – 220 V однофазної (як у розетці) або 380 V у разі трифазної силової мережі.
- За диференційним струмом. ПЗВ автомат типу «А» чутливий до синусоїдальних диференціальних струмів (використовується в побуті та для захисту промислових електроприладів), типу «АС» – більш простий варіант, застосовується для захисту розеток.
Типу характеристики спрацьовування. Визначає швидкість спрацьовування дифавтомата у разі аварійної ситуації.
Цінуються диференціальні автомати за універсальність застосування захисного пристрою – щоб забезпечити максимальну безпеку локальної мережі, достатньо встановити один ПЗВ автомат. Невеликий компактний пристрій не займає багато місця в електрощитку. По-справжньому оцінити всі переваги використання диференціального автомата можна лише за умови правильного вибору захисного приладу.
Особливості вибору дифавтомата
Від вибору диференціального автомата залежить наскільки надійно та ефективно вдасться захистити свою сім'ю, житло та майно у разі КЗ, критичних перевантажень у мережі чи виникнення струмів витоку. Це технічне завдання потребує уважного підходу та уваги до деталей.
Насамперед потрібно визначитися з критеріями вибору захисного пристрою. Тут треба відштовхуватися від сфери його застосування:
- Житлові приміщення. У кімнатах з підвищеною вологістю (ванна, кухня, пральня) рекомендується встановлювати дифавтомати з диференціальним струмом 10 мА – вони забезпечують високий рівень захисту від електричної травми. У решті приміщень будинку буде достатньо дифавтоматів з диференціальним струмом 30 мА.
- Кафе, магазини, виробничi примiщення. Насамперед слід орієнтуватися на сумарну потужність підключеного обладнання.
- Вуличне обладнання (освітлення, помпи) Необхідно враховувати вплив зовнішніх факторів (температура, вологість) та вибирати дифавтомати з відповідним ступенем захисту IP44 та вище.
Вибирати ПЗВ автомат за фільтром цін – не дуже гарне рішення. Для кожного конкретного випадку установки потрібен пристрій із відповідними параметрами/властивостями. Щоб дифавтомат забезпечував надійний захист, слід звернути увагу на його робочі характеристики:
- Номінальний струм (А). Визначає максимальний струм, який може пропускати дифавтомат без спрацьовування. Він повинен дорівнювати або бути трохи більшим за величину номінального струму.
- Номінальна напруга (В). Повинно відповідати напрузі мережі, в якій буде встановлено дифавтомат (зазвичай 220 чи 380 В).
- Диференціальний струм (мА). Це основний параметр, що визначає чутливість дифавтомата до струму витоку. Чим менше значення дифтоку, тим швидше ПЗВ автомат спрацює у разі витоку.
- Характеристика розчіплювача. Визначає швидкість спрацьовування дифавтомата під час перевантаження або коротких замикань.
- Кількість полюсів. Визначає кількість фаз, які можуть захищати дифавтомат. Для однофазних мереж зазвичай використовуються двополюсні дифавтомати, для трифазних – чотириполюсні.
Собі додому чи на роботу вибирайте дифавтомат від перевірених виробників із сертифікацією якості – це гарантує відповідність стандартам електробезпеки та довговічність ПЗВ автомата. Правильно підібрана модель диференціального автомата забезпечує надійний захист від ураження струмом, можливих наслідків аварії в електромережі (аж до пожежі), захистить від виходу з ладу дороговартісної техніки.