При вирощуванні рослин (для деяких культур цілий рік) і, безумовно, розсади, фітолампа - просто незамінна річ. Любителі тропічних рослин, гровери, власники квартир з несонячною стороною та промислові теплиці потребують додаткового підсвічування, адже через нестачу світла рослини витягуються, ростуть кволими та блідими, хворіють на хлороз. Рішення начебто напрошується само собою: взяти звичайну лампу і направити її на кімнатну квітку або ящик з розсадою. Але нажаль!!! Рослині не вистачає не просто світла, а сонячного освітлення: світла з певним спектром, що впливає на всі стадії розвитку рослин. І саме цей спектр повторюють спеціальні світильники для рослин – фітолампи.
Що таке фітолампи і для чого вони потрібні
Фітолампа (лампи для рослин) – штучне джерело освітлення, спектральний склад їхнього випромінювання максимально наближений до природного сонячного світла. Основне призначення фітоламп – компенсація нестачі природного сонячного світла усередині приміщень.
Спектральний склад випромінювання фітолампи найкраще відповідає потребам рослин – оптимізований під процеси фотосинтезу. Природний білий, червоний, синій та інші кольори спектру є у складі випромінювання фітолампи – це саме те, що потрібно рослинам на різних стадіях росту та розвитку. Наприклад, синє світло сприяє розвитку листя і коріння, а червоне світло стимулює утворення бутонів, квіток та подальше плодоношення.
Лампами для рослин можна контролювати і оптимізувати зростання розсади, цвітіння цитрусових, плодоношення овочевих культур. І не лише на гідропонних фермах, теплицях, оранжереях та гроубоксах, а й будинки на звичайному підвіконні.
Як вибрати фітолампу для рослин
Купити фітолампи в Україні досить просто, вибір величезний. Але обрати якісну лампу, яка ідеально підійде для умов вирощування рослини, розміщення біля рослини, купити фітосвітильник, який не доведеться змінювати через поломку на наступний рік та грошові витрати на який не зачепить бюджет досить складно, але не неможливо. І ми підкажемо, що врахувати при виборі і де купити ідеальну фітолампу.
Почнемо з технології. Лампи розжарювання, флуорисцентні (ртутні, металогалогенні, натрієві) чи світлодіодні фітолампи? Перші два варіанти вже давно вважаються класикою, у кожного з них є свої фанати, які хвалять своє і лають чуже, викликаючи сумніви і у вас. Але, практика та дослідження показують, що деякі види ламп не можна використовувати вдома, вони не забезпечують необхідний рівень освітленості і всі вони викриті в сильному підвищенні температури повітря, яке призводить до перегріву та опіків рослин, та повній відсутність економії електроенергії (думаємо, що в 2024 році це питання є ключовим).
Залишаються світлодіодні. Вони безпечні та енергоефективні. За вартістю, можливо, вони перевершують своїх предків, але мінімальне енергоспоживання при максимальній світловіддачі робить покупку світлодіодних фітоламп набагато вигіднішою.
Хоча з вибором лед фітоламп також не все дуже просто. Якщо це твоя перша фітолампа, то відчуття розгубленості при виборі почне посилюватись, адже не зрозуміло з чого почати і як вибрати. Починаючи вивчати фізику процесу, з якогось розумного відео чи статті дізнаєшся, що треба покладатися на спектр лампи.
- Фітолампи із повним спектром. Універсальні світильники для рослин. Ці лампи забезпечують широкий спектр світла, включаючи червоний, синій, зелений та інші кольори, наближені до природного сонячного світла. Вони дозволяють повноцінно підтримувати зростання та розвиток рослин на всіх стадіях життєвого циклу.
- Фітолампи із регульованим спектром. Конструкція цих ламп дозволяє регулювати спектр світла в залежності від потреб рослин та конкретної стадії їх розвитку. Зазвичай такі світильники оснащені групами світлодіодів різного кольору, які можуть бути увімкнені/відключені відповідно до вимог.
- Фітолампи з акцентованим спектром. Ці світильники для рослин мають спеціально налаштований спектр свічення з фокусом на певних кольорах, які найбільш важливі для певних стадій росту рослин. Це спеціалізовані світильники «заточені» під вузькопрофільне завдання – для вигонки цибулинних квітів (переважає червоний колір) або фітолампи з величезним переважанням синього спектру світіння для вирощування міцної розсади.
Більшість воліє купувати на аліку і на першій же сторінці каталогу натикаються на світлодіодні лампи на старих малопотужних LED, з обманом по ватах і спектру (приваблива ціна робить свою справу і саме так з'являється теорія, що світлодіодні фітолампи – це розвод). Пошукавши в українській локації гугла бачимо практично той же асортимент або щось за дуже багато грошей все з тими ж голослівними твердженнями про світловіддачу та спектр. Продавці якісних фітоламп готові надати спектрограму на підтвердження якості діодів, а ви будете впевнені у покупці.
Потужність фітолампи. Від потужності лед лампи залежить скільки світла отримає рослина. Чим більша потужність, тим більше світловий потік. Але не завжди багато світла – добре для рослини. Для кожної рослинної культури потрібна своя кількість люмен (про це більше підкажуть агрономи та квіткарі). Але не забувайте, що цій потік ефективен при розтащуванні лампи на певній висоті від рослини.
І тут необхідно визначитися із формфактором та можливістю ефективного розміщення фітолампи.
Якщо вибрати "настільну" лампу, рослина підсвічуватиметься тільки збоку, тоді її необхідно рівномірно повертати до лампи (або рухати фітолампу навколо квітки) на рівні проміжки часу. Інакше рослина буде однобокою, а повноцінне освітлення верхівки рослини в цьому випадку не передбачено. Тому рекомендуємо зупинитися на фітосвітильнику, який можна закріпити зверху (над плантацією): підвісити на троси, закріпити на металевій стійці. При цьому необхідно врахувати можливість змінювати висоту світильника, адже рослини ростуть вгору.
Кругла, квадратна або звичайна з цоколем фітолампа підійде для підсвічування невеликого простору: рівномірно висвітлюватимуться тільки рослини, що знаходяться ближче до центру лампи, квіти, що стоять по краях, теж ризикують залишитися однобокими.
Якщо ж ваші рослини стоять на підвіконні, полиці, стелаж або столі - ідеально підійде лінійна форма. Лампа даватиме спрямовану смугу світла, а довжину лампи легко вибрати відповідно до своїх потреб 60, 90 або 120 см.
Як вибрати фітолампу – конкретні приклади
При виборі фітолампи насамперед слід враховувати індивідуальні особливості її застосування. Але в будь-якому випадку треба пам'ятати про основні принципи вибору лед світильника для рослин:
- Потужність – достатня, щоб забезпечити для конкретного виду рослин інтенсивність світлового потоку.
- Формфактор виробу – сюди відносять і тип цоколя, і геометричні розміри світильника, і кут розсіювання.
- Спектральний склад світлового потоку – найбільш важливий для життєдіяльності рослини параметр світіння LED лампи.
На різних стадіях життя у рослин змінюються вимоги до спектру освітлення:
- синього кольору світло (діапазон довжин хвиль близько 400-500 нм) відповідає за фотосинтез та зростання рослин – цей спектр найбільш важливий у першій половині життєвого циклу (наприклад, вирощування розсади);
- червоне світло (600-700 нм) крім фотосинтезу відповідає за формування квітів та зав'язей – ця область спектру ідеально підходить для вирощування квіткових рослин, а також для повного циклу вирощування плодових та овочевих рослин у теплиці.
Ось і виходить, що у любителів кімнатних квітів та садівників/дачників до вибору фітолампи підхід відрізняється. Проте, кожен з них може знайти оптимальний за параметрами фітосвітильник:
- Фітолампи для кімнатних рослин бажано вибирати з повним спектром світіння – для нас важливо, щоб рослина добре розвивалася протягом усього року.
- Для невеликого зеленого куточка або не дуже вимогливих до світла декоративних культур ідеально підійде Фітолампа Feron LB-708 8W під стандартний патрон E27. Для рослин великого розміру або вибагливих до сонця квітів потрібно взяти світильник більшої потужності – підійде Фітолампа 18W A80 повний спектр LEDum з аналогічним типом підключення.
- Вибираючи відповідні фітолампи для розсади, обов'язково беріть до уваги розміри ящика або довжину підвіконня. Для невеликих «кімнатних городів» підійде фітолампа 9W Т8 600 мм повний спектр LEDum – вставляється в лінійний світильник з цоколями G13, двостороннє підключення.
-
Якщо вас цікавлять фітолампи для теплиць, зверніть увагу на Фітолампу для рослин 18W 2835 1200 мм повний спектр серії PROFESSIONAL із потужними SMD світлодіодами. А можливо, вас зацікавить потужна Фітолампа 30W E27 повний спектр LEDum – її можна вкрутити у стандартний патрон.
Чому варто купити фітолампи для рослин в інтернет-магазині LED Story
Пропонуємо за недорогою ціною у нашому інтернет-магазині купити фітолампи для рослин від кращих виробників світлодіодів. У каталозі Led-Story вибрати потрібну модель ЛЕД фітолампи ви можете самостійно, використовуючи для пошуку зручну систему фільтрів та опис товару. Якщо виникнуть складнощі або вам просто ніколи, вам допоможе черговий консультант – він завжди на зв'язку. Хто як не наш фахівець найкраще знається на світлодіодній продукції! Вам допоможуть вибрати та придбати найкращий за набором характеристик та вартості варіант LED фітолампи для використання вдома чи комерційного застосування.
Замовити та купити фітолампи для квітів чи розсади ви можете онлайн – навіть не знадобиться виходити з дому. Заявки залишайте на сайті або звертайтесь за телефоном. Швидка доставка замовлень по Україні поштою до міст Київ, Житомир, Дніпро, Запоріжжя та інші. Покупці з Харкова можуть заощадити час та гроші – забрати сплачений товар зі складу самовивозом.
Звертайтесь, завжди раді клієнтам!