Фітолампи повного спектру – це окрема лінійка спеціальних світильників для вирощування рослин. Від звичайних побутових світильників full-spectrum лампи відрізняються складом променів: в «повному спектрі» є всі компоненти сонячного випромінювання, тоді як звичайні побутові лампи «денного світла» генерують тільки монохромні білі промені з ССТ 4000...5000К. Таке «денне» світло для рослин – не зовсім підходяща заміна, бо явно не вистачає життєво необхідних компонентів сонячного випромінювання.
Лампи повного спектру знайшли широке застосування у садівників-дачників та любителів декоративних рослин – у них з'явилася можливість висаджувати рослини цілий рік у теплицях чи гроубоксах, де взагалі не доводиться розраховувати на сонячне освітлення. Поява full spectrum фітоламп не залишилася непоміченою і в агробізнесі – урожаї тепер можна отримувати не лише у засклених теплицях, а й у гроурумах, підвалах та інших приміщеннях без доступу сонячного світла.
Що таке повний спектр для рослин та наскільки він важливий
«Повний спектр» випромінювання – це не фігура мовлення. Освітлення від full spectrum фітоламп насправді містить весь набір компонентів природного освітлення: крім стандартних семи складових спектру (від червоного до фіолетового) захоплює також і невидимі нам інфрачервоні та ультрафіолетові промені з прикордонних областей.
Саме такий «мікс» світлових променів якнайкраще підходить для «сонячного живлення» рослинних організмів. Кожен колір спектру відповідає за свою функцію:
- Червоний (620...750 нм) стимулює цвітіння та утворення плодів, збільшує масу рослин. Найбільш потрібні червоні промені на стадії цвітіння та достиганні врожаю, а в тепличному квітникарстві просто незамінні – сприяє утворенню великої кількості бутонів, цвітіння стає більш яскраве і тривале.
- Синій (450...495 нм) колір світіння потрібен для фотосинтезу, зміцнює стебла, стимулює зростання коренів. Особливо важливо використовувати підсвічування синіми променями на початкових стадіях росту – при вирощування розсади, вкоріненні живців.
- Ультрафіолетовий (до 380 нм) у невеликих кількостях підвищує стійкість до хвороб, стимулює утворення захисних речовин. Частка цих променів є і в сонячному випромінюванні, тож не треба побоюватися якогось шкідливого ультрафіолету від фітоламп.
- Інфрачервоний (від 750 нм) збільшує температуру повітря навколо рослини, прискорює зростання. Це звичайні теплові промені. Ті самі, що провокують виникнення опіків у рослин та пересушують повітря. Бажано звести цей фактор до мінімуму.
Повноспектральне освітлення забезпечує максимальну ефективність фотосинтезу на клітинному рівні – рослини перетворюють світло, воду та вуглекислий газ на кисень та органічні речовини з найбільшою користю. Результат досить відчутний – до двох разів зростає продуктивність теплиці у лабораторних умовах. Якщо перевести в зрозумілі величини, то врожайність салату або іншої зелені при освітленні full spectrum зростає в два рази!
Фітолампи повного спектру: що вони являють собою і які бувають
Щоб забезпечити рослини в теплиці необхідними компонентами спектру, є два варіанти рішення: використовувати кілька монохромних світильників червоного і синього кольору світіння (та ще плюс білий) або відразу встановити full-spectrum фітолампу.
Завдяки розвитку LED технологій, конструкція повноспектральної лампи для рослин виходить дуже компактною. Щоб отримати фітоспектр червоно-синього кольору, використовуються не дві led-планки і навіть не пари червоних та синіх діодів, а спеціальні чіпи комбінованого світіння. Найчастіше ці Blue-Red LEDs використовуються у поєднанні з білими світлодіодами – «3 в 1», найбільш ефективний варіант фітопідсвічування червоними та синіми променями.
Є взагалі універсальний варіант світлодіодів білого кольору Full Spectrum White LEDs. Ці світлодіоди випромінюють світло з довжиною хвилі від 380 до 780 нм, включаючи ультрафіолетові, сині, зелені, червоні та інфрачервоні компоненти. Такий спектр максимально наближений до сонячного світла, що дозволяє рослинам розвиватись повноцінно.
Поштучно ці світлодіодні чіпи повного діапазону спектру використовувати невигідно. Найзручніший та економічно обгрунтований спосіб – full-spectrum світлодіоди збирають у готові ЛЕД модулі для подальшої комплектації фітоламп. Найбільш затребуваний варіант – led-лінійки або лампи Т8 (за фактом, це та сама ЛЕД планка в скляному корпусі і з цоколем G13).
На базі повного спектру led-планок і ламп Т8 промисловість випускає лінійні фітолампи повного спектру в асортименті. Варіанти встановлення такі:
- Накладний монтаж на стелю. Спосіб за замовчуванням передбачає стаціонарний варіант установки. Більше підходить для великих за площею приміщень з високими стелями – з великої висоти немає ризику отримати опіки на верхівках рослин.
- Кріплення на підвісах (до стелі або балки). Підвіси, що регулюються, дають можливість змінювати відстань від світильника до верхівок рослин – підлаштовувати рівень освітленості у міру їх зростання.
- Установка на консоль. Зазвичай передбачає можливість, а отже і напрями світлового потоку. Відстань також можна регулювати.
Для промислових розмірів теплиці всі три способи рекомендується комбінувати, в невеликому гроубоксі – вибирають якийся один, враховуючи особливості культури, що вирощується.
Розрізняються лінійні фітолампи повного спектру також габаритами. Довжина стандартна – 60, 90 чи 120 см (відповідає довжині лампи Т8). Ширина залежить від кількості ламп в одному корпусі – одна, дві чи три. Зазвичай використовуються одночасно лампи різної конфігурації – з різним поєднанням синього, червоного та білого відтінків свічення.
Застосування таких фітоламп для гровінгу дозволяє по-справжньому зрозуміти всі переваги використання повного спектру фіто підсвічування:
- На обмежених просторах Indoor у теплиці чи гроубоксі можна отримати несподівано добрий урожай.
- Якщо ви культивуєте рослини з особливими потребами в освітленні (з тропіків, пустелі чи ще якихось ендеміків), використання повноспектрального підсвічування напевно допоможе досягти хороших результатів.
- При вирощуванні рослин в умовах нестачі сонячного освітлення (або взагалі без доступу сонячних променів) застосуванню Full Spectrum фітоламп просто не має альтернативи.
- У домашніх умовах у кімнаті чи гроубоксі, у теплиці чи гроурумі, у лабораторії для наукових досліджень – для досвічування рослин вам знадобляться фітолампи повного спектру. Щоб досягти найкращих результатів у гровінгу, цю фітолампу ще треба правильно вибрати.
Як правильно вибрати full spectrum фітолампу
Світильник для рослин вибираємо індивідуально – під кожний випадок застосування. Тільки так можна розраховувати на помітний ефект і не шкодувати потім про даремно витрачені на лампу кошти. Для зручності споживача найбільш важливі для вибору параметри вказані у маркуванні виробу – довжина лінійної лампи, потужність (W) та спектральний склад.
Потужність фітолампи
Заявлена потужність (Ватт) визначає інтенсивність світлового потоку, що його одержують рослини. Чим вища потужність, тим більша яскравість. Але не варто гнатися за максимальною потужністю – надлишок світла може й зашкодити. Що треба враховувати при виборі лампи за потужністю:
- Площа вирощування. Чим більше площа, тим бвльш потужною має бути лампа. Зазвичай виробники вказують для кожної моделі рекомендовану площу освітлення.
- Стадія зростання. На різних стадіях вегетації у рослин різні потреби у світлі. Наприклад, для розсади потрібно більш інтенсивне освітлення, ніж для саджанців, що вже підросли.
- Вид рослини. У різних біологічних видів потреби в сонячному світлі відрізняються дуже помітно – є світлолюбні, а є такі, яким потрібне приглушене світло.
Щоб не купувати для кожного нового сорту фітолампу іншої потужності, рекомендуємо підключити світильник через диммер і регулювати яскравість за необхідності.
Спектр випромінювання
Спектральний склад випромінювання фітолампи визначає, які процеси в рослині передусім будуть прискорюватися за рахунок правильного підсвічування. Червоне світло стимулює цвітіння та плодоношення, синій – необхідний для фотосинтезу, зміцнює стебла, посилює зростання коренів. Додаткові кольори (фіолетовий, помаранчевий та інші) можуть посилювати ефект червоного та синього світла, підвищуючи загальну ефективність фотосинтезу. Щоб правильно вибрати спектр, визначаємося з важливістю факторів:
- Стадія зростання. Для розсади та вегетативної стадії найбільше підходить синій спектр, для стадії цвітіння та плодоношення – червоний.
- Вид рослини. Деякі рослини можуть потребувати специфічного спектру. Наприклад, для тропічних рослин може знадобитися більше синього світла (такий склад світла в ареалі походження цієї культури).
- Ціль вирощування. Якщо ваше завдання – отримати рясний урожай, варто звернути увагу на лампи з високим вмістом червоного світла. Якщо ви хочете виростити пишну зелень, то більше підійдуть фітосвітильники з переважанням синього.
Крім червоно-синіх променів фітолампи повного спектру часто мають світлодіоди денного світла – їх можна використовувати опційно. Не зайвим буде також використовувати і автоматику: підключити ДУ (актуально для великих теплиць) або включити фітолампу через таймер часу, щоб правильно налаштувати світловий режим у гроубоксі.
Пропонуємо у нас в Led-Story вибрати та купити фітолампу повного спектру потрібної конфігурації. Для вас і ваших рослин є фітосвітильники повного спектру на будь-який смак та бюджет. Якщо виникли проблеми з вибором чи важко визначитися, вам допоможе черговий консультант Лед Сторі. Звертайтесь, ми завжди раді новим клієнтам!