Використання в системі освітлення датчиків руху – не просто дотримання модних тенденцій. Установка таких сенсорів – перший крок до системи «розумний дім» та організації навколо «розумного» простору. Датчики управління освітленням роблять наше життя більш комфортним навіть без застосування додаткової електроніки. Пристрої для автоматичного увімкнення/вимкнення освітлення (та й інших електричних приладів) знайшли широке застосування у побуті та комунальному господарстві, у комерційному та промисловому секторі.
Датчики руху/освітлення – що це таке, які бувають і навіщо вони потрібні
Найбільшою популярністю у споживачів користуються два типи пристроїв управління – відрізняються вони за принципом впливу:
Сенсор реагує на рух
Датчик руху для освітлення є електронним пристроєм, здатним замикати/розмикати електричну мережу при спрацьовуванні. Сенсор реагує на присутність людини в зоні видимості прилад – включається при появі або навпаки, відключається, коли людина виходить за межі означеної зони.
Розрізняються вони за принципом дії сенсора – прилад реагує на інфрачервоне (теплове) випромінювання, акустичний (звуковий) сигнал, ультразвук чи мікрохвильове випромінювання. Бувають і комбіновані пристрої. У побуті найбільшого поширення набули моделі з інфрачервоним сенсором – пристрій реагує на тепло, яке випромінює людина. Конструктивно прилад складається з ІЧ детектора та електронної схеми обробки даних. Він генерує електричний сигнал, який і передається в ланцюг системи освітлення чи іншого побутового приладу. Застосовуються ІЧ датчики включення/відключення для керування системами освітлення та безпеки в комплексній системі «розумний дім».
Сенсор на базі фотореле
Аналогічно датчикам руху для увімкнення/вимкнення освітлення та різних побутових електричних приладів використовується датчик з фотореле – у нього сенсор реагує на рівень освітленості навколишнього простору. Фоторезистор змінює опір в залежності від рівня освітленості і при досягненні критичного значення генерує електричний сигнал, який і відповідає за включення/вимкнення світильників (або інших електричних приладів). Такий датчик освітленості має побутову назву «сутінковий», оскільки найчастіше використовують датчик-фотореле для включення/вимкнення вуличних ліхтарів з настанням сутінків.
Обидва типи використовуються для управління освітленням або іншими електричними схемами як у приміщенні так і просто неба – датчики випускають з різним ступенем пиловологозахисту IP. Встановлення датчиків можливе скрізь, де електрична схема має реагувати на переміщення об'єктів або зміну освітленості:
- у житлових приміщеннях – квартира чи будинок індивідуальної забудови;
- вхідна група, під'їзд багатоквартирного будинку чи іншої будівлі;
- двір приватного будинку, садова ділянка, пішохідна та паркова зона;
- автостоянки та гаражі;
- складські приміщення, підвали та інші приміщення.
За рахунок встановлення датчиків руху/освітлення вдається досягти економії електроенергії до 50% на тих ділянках, де люди не знаходяться постійно. Для досягнення такого ефекту необхідно правильно виставити рівень чутливості/освітленості та час відключення – ці налаштування є у більшості моделей.
Особливості вибору датчиків руху та освітлення
Різноманітність асортименту датчиків руху/освітлення лише на руку споживачеві – можна вибрати пристрій саме за свої індивідуальні потреби. Але щоб не помилитися та вибрати сенсор правильно, необхідно підійти до вирішення проблеми послідовно. Ось невеликий чек-лист на вибір датчика:
- Тип датчика вибирають залежно від призначення пристрою. Так наприклад датчик руху потрібен для того, щоб увімкнулося світло, коли ви входите в кімнату, фотореле знадобиться для включення вуличного освітлення при настанні сутінків.
- Місце встановлення – у приміщенні чи на вулиці. При підключенні датчиків до приладів у квартирі ступінь пиловологозахисту IP принципового значення не має, крім випадків монтажу поруч із джерелом води. Для вуличних систем освітлення потрібно вибирати пристрої з максимальним ступенем захист – IP65.
-
Тип драйвера. Так датчики руху 220 в фактично виконують функцію звичайного вимикача при підключенні до побутової мережі. Для автономних освітлювальних систем, які працюють від АКБ або сонячної батареї, використовуються низьковольтні датчики з робочою напругою 12 та 20 В.
-
Діапазон виявлення об'єкта. Характеристика залежить від типу датчика та його потужності. Для вирішення стандартних побутових завдань достатньо відстані 10 м.
- Кут огляду датчика – ця характеристика зазвичай прив'язана до типу датчика та місця монтажу. Так, для установки на стелю для кругового контролю приміщення потрібно вибирати датчик з кутом огляду 360 градусів.
- Частота (час) спрацьовування. Від цього параметра залежить швидкодія пристрою – увімкнеться світло через 1 секунду або через 10 хвилин після того, як увійдете до темної кімнати.
Залежно від типу датчика, бренду та конструкції конкретного пристрою, зустрічаються моделі з регулюванням налаштувань або без регулювання. Крім технічних параметрів, датчик зовнішнього монтажу можна вибрати відповідно до колірного оформлення приміщення – чорний або білий. Конструкція датчиків може також передбачати додаткові функції, наприклад, таймер часу.
Як правильно встановлювати датчики керування освітленням
Ефективність застосування датчика руху/освітлення залежить від правильного встановлення даного сенсора. На підставі практичного досвіду монтажу та підключення датчиків можна позначити основні етапи їх встановлення:
- Вибираємо ідеальне місце для датчика. Зазвичай, в інструкції виробника вказується висота установки. Сам пристрій кріплять так, щоб сенсор міг аналізувати параметри певної області. Наприкладр, датчик для включення LED підсвічування в робочій зоні на кухні найзручніше розташовувати поряд з мийкою.
- Безпосередньо монтаж. За допомогою гвинтів чи шурупів накладний датчик кріплять до стіни або іншої поверхні, потім за допомогою дротів підключають до мережі 220 В і до електроприладу. При підключенні до мережі дотримуйтесь правил електробезпеки!
- Підготовка датчика до роботи. Регулюємо чутливість сенсора, кут охоплення, час спрацьовування.
Після встановлення та підключення потрібно перевірити роботу датчика – переконатися, що девайс працює правильно, світло вмикається/вимикається як належить. Протягом експлуатації особливого обслуговування датчик не потребує – достатньо видаляти (у відключеному від мережі стані!) бруд і пил, що накопичився.
Переваги покупки на сайті led-story.ua
Собі додому або для роботи купити датчик руху на світло ви можете у нашому інтернет-магазині. Для управління системами електроосвітлення та різноманітними побутовими пристроями, пропонуємо купити датчик освітлення та/або датчик руху ціни від виробника. У каталозі LED Story представлені в асортименті сенсорні пристрої для увімкнення/вимкнення світлодіодних систем та традиційного освітлення. Вибрати та придбати відповідний датчик автоматичного включення освітлення ви можете самостійно, спираючись на технічний опис виробу. Якщо немає особливої впевненості, черговий консультант допоможе вам визначитися з вибором, підкаже найкращий за вартістю та характеристиками варіант. Вам залишається тільки замовити обраний товар у необхідній кількості та комплектації – оптом чи в роздріб.
Заявки приймаємо онлайн на сайті через форму замовлення, за телефоном або будь-яким іншим зручним способом, вказаним у розділі Контакти. Компанія Лед Сторі працює з приватними особами та бізнесом – оплатити покупку ви можете банківською карткою та з розрахункового рахунку. Покупці з Харкова можуть забрати покупку самовивозом зі складу у будь-який зручний час – доставку оплачувати та чекати не потрібно! По Україні оперативна доставка поштою за домашньою адресою чи до найближчого відділення зв'язку – Київ, Житомир, Дніпро, Суми та ін.