Освітлення для аптеки
Освітлення аптеки – це не просто створення комфортних умов та ефектного світлодизайну. Ще на стадії розробки проєкту треба прагнути до максимально правильної організації освітлення: продумати вибір світильників для аптеки та схему їх розташування з максимальною ефективністю для бізнесу. Правильна організація освітлення враховує в комплексі інтереси відвідувачів/покупців та співробітників аптеки:
- Світло впливає на сприйняття товарів: показує їх із вигідного боку, підкреслює якість і робить більш привабливим для покупців.
- Створює доброзичливу атмосферу: м'яке, рівномірне світло формує позитивне враження про вашу аптеку і тим самим сприяє прийняттю рішення про покупку.
- Правильне освітлення в аптеці створює зручні та безпечні умови роботи для співробітників: потрібні ліки знаходяться одразу, жодних черг та незручностей для покупців.
Існує ще важливий момент з погляду ефективності бізнесу: за рахунок правильного вибору світильників для аптеки можна помітно зменшити накладні витрати – знизити споживання електроенергії та скоротити витрати на обслуговування системи освітлення.
Світло для аптеки: особливості вибору
До планування схеми освітлення та вибору відповідних світильників підхід загальний і у великих гравців аптечного бізнесу (мережевих підприємств) і у невеликих приватних аптек «біля дому». Вибір освітлення для аптек усіх типів має відповідати нормативам ДСП В.2.5-28:2018. На законодавчому рівні Державні будівельні норми на природне та штучне освітлення промислових об'єктів (в т. ч. й медичних установ) регламентують освітленість (Люкс) для різних функціональних зон в аптеці.
Освітленість ця складається з двох компонентів – природного денного світла та електричного. Зі штучним світлом теж не все так однозначно: крім загального (верхнього стельового) освітлення застосовують також додаткове підсвічування окремих функціональних зон приміщення аптеки та окремих ділянок. При виборі ламп в аптеку враховують весь комплекс параметрів світіння:
- Яскравість світлового потоку (Лк). Рівень освітленості має відповідати нормативам ДСП В.2.5-28:2018 та забезпечувати комфортні умови для відвідувачів та співробітників аптеки: не менше 200 Лк у торговельній залі, від 500 Лк – у зоні заготовок та фасування, від 300 Лк – у відділі оптики. Підсвічування вітрин передбачає рівень яскравості від 500 до 1500 Лк.
- Колірна температура (К). Для аптек рекомендується використовувати джерела світла із ССТ 4000-4500 К. Нейтральне біле світло – найбільш природне для людського сприйняття.
- Індекс передачі кольору (CRI). Чим він вищий, тим точніше кольори передаються при освітленні даним видом променів. Для аптек рекомендується вибирати світильники із CRI не нижче 80.
- Коефіцієнт пульсації (%) впливає на втомлюваність органів зору. Допустиме значення – від 15 до 20%.
Світлодизайн звичайно ж не включено до нормативів. Для громадського простору (торгівельна зала аптеки) світлові декорації мають важливе значення, оскільки працюють на психологію продажів і репутацію підприємства. Як і для будь-якого підприємства торгівлі, світильники в аптеці повинні гармонійно вписуватися в інтер'єр і створювати приємну атмосферу.
Якщо «приміряти» всі перелічені вимоги до всіх поширених освітлювальних приладів, стає зрозуміло, що найкращим вибором для аптек є світлодіоди. І зовсім не тому, що вони зараз у тренді. У порівнянні з традиційними лампами розжарювання та люмінесцентними трубками робочі параметри LED світильників – поза конкуренцією. Це найбільш енергоефективний, надійний та довговічний тип освітлення, а за рівнем безпеки світлодіодам взагалі немає аналогів.
Додатковий плюс діодних світильників – їхній широкий асортимент. Вибрати відповідний варіант освітлення в аптеку можна прямо зараз у нас в каталозі LED Story.
Види світильників для аптеки
Для організації освітлення аптек різного формату та принципу роботи використовуються світлодіодні світильники різних типів. Розрізняються прилади освітлення конструкцією самого світильника, способом монтажу, функціоналом та комплектацією. Поєднує їх здатність створювати необхідний рівень освітленості, що забезпечує комфортні умови для покупців та персоналу аптеки.
- Стельові світлодіодні панелі. Поширений варіант освітлення торгового залу аптеки та інших зон. LED панелі цінуються за рівномірний розподіл світла по всьому простору, що допомагає створювати атмосферу комфорту для покупців та персоналу. Рівномірне розсіяне світло також допомагає уникнути різких тіней, які можуть ускладнити сприйняття інформації на упаковках ліків.
- Лінійні світлодіодні світильники. Способом накладного монтажу або на підвісах застосовують для підсвічування вітрин та стелажів. Внаслідок використання яскравого якісного світла лінійні світильники акцентують увагу на самому продукті і роблять дрібний шрифт на упаковках таким, що легко читається. Завдяки витягнутій формі, лінійні світильники можуть використовуватися для зонування простору, спрощуючи для клієнтів навігацію у холі великої аптеки
- Трекові світлодіодні світильники зазвичай використовують для підсвічування окремих зон (наприклад, каси) або спеціальних виставкових вітрин. Світильники на шинопроводі дозволяють легко направити світло саме туди, де це потрібно. Така гнучкість застосування робить їх ідеальними для виділення спеціальних пропозицій або новинок.
- Вбудовані точкові світильники. Це по-справжньому універсальний тип LED світильників – ідеально підходять для монтажу в підвісні стелі, оформлення зони прилавка, касового вузла, виділення консультаційної зони. Цінуються точкові світильники за яскраве світіння, яке не сліпить і не дратує зір. Цим вони допомагають покращити видимість у важливих робочих зонах, що особливо важливо для фармацевтів під час підготовки та видачі рецептів.
- Поворотні споти. Різновид точкових LED світильників, але з можливістю вибирати напрямок світлового променя. Поворотні споти ідеально підходять для акцентного освітлення вітрини з новинками та акціями, стендів з важливою інформацією для клієнтів.
- Світлодіодні світильники аварійного освітлення – спеціальний вид додаткового освітлення. За рахунок вбудованого акумулятора в аварійній ситуації (подачі електрики немає) вказують шлях до евакуаційного виходу. Встановлюють такі світильники в коридорах, біля аварійних виходів, в технічних приміщеннях.
- Світлодіодні стрічки. В умовах аптеки LED стрічки зазвичай використовують як допоміжне джерело освітлення для підсвічування вітрин, декоративного оформлення інтер'єру. ЛЕД стрічки надають аптеці сучасного вигляду, створюють додаткові акценти та виділяють окремі зони, наприклад, місця з новими та популярними продуктами.
Світлодіодна стрічка має захищений аналог – гнучкий неон. В умовах аптеки він найбільше підходить для оформлення світлової реклами, внутрішньої та зовнішньої. Neon flex не боїться пилу та вологи, вибрати його можна в будь-якому кольоровому рішенні – використовують холодний неон для оформлення вітрин та вивісок.
Підсвічування вивісок і входу робить аптеку помітною в темний час доби, виділить вашу аптеку серед інших і тим самим підвищить впізнаваність. Найчастіше для підсвічування вхідної групи використовують точкові світильники та споти. Але обов'язково вибирайте освітлювальні пристрої IP65/67 – захищеного типу, стійкі до різних погодних умов.
Всі перелічені вище світильники в каталозі Led-Story представлені в асортименті – для аптек різного формату та масштабу, на будь-який смак та бюджет. Вибрати відповідний варіант освітлення ви можете самі або вам допоможе черговий консультант Лед Сторі – спеціаліст зі світлодіодної техніки. Ми пропонуємо лише найкраще – заходьте, обирайте, звертайтесь!