Вуличні ліхтарі для освітлення доріжок користуються популярністю не тільки у власників будинків індивідуальної забудови, а й у муніципальному секторі – для освітлення алей та ландшафтних композицій у парках та ботанічних садах. Світильники для доріжок служать не тільки утилітарним цілям – не просто підсвічують дорогу (щоб було видно, куди йти), а й створюють певну атмосферу. Правильно підібрані світильники для доріжок допоможуть перетворити пересічну ділянку саду на комфортну територію – максимально безпечну та повністю адаптовану для повноцінного відпочинку на природі або прогулянок вечірнім містом.
Що треба врахувати при виборі освітлення для доріжок
Щоб вибрати садові ліхтарі правильно, спершу треба усвідомити їхнє основне призначення. Для різних ділянок саду або іншої освітлюваної території потрібен різний рівень освітлення та різні типи світильників – зі спрямованим підсвічуванням чи яскравим розсіяним світлом, підключені до мережі або з автономним живленням, вибрати оптимальний варіант джерела світла, зовнішній вигляд та дизайн ліхтаря.
Усі критерії треба враховувати у комплексі з урахуванням особливостей зони встановлення – наприклад, біля входу до будинку чи в глибині саду. Від цього залежить, яким параметрам повинні відповідати світильники доріжок, щоб забезпечити оптимальне освітлення – основне або додаткове. А для цього застосовуються садові світильники, що відрізняються конструкцією.
Вуличні ліхтарі для саду – які бувають і чим вони відрізняються
Для широкого кола споживачів промисловість виготовляє світильники для доріжок різноманітні за конструкцією самого світильника та виконання/формою корпусу. Основна принципова відмінність вуличних світильників полягає у джерелі світла, що використовується:
- Лампи розжарювання. Традиційне джерело освітлення – випромінюють світло теплого відтінку білого близько 3000К, але мають дуже низький ККД (в середньому 5%) та ресурс роботи до 1000 годин.
- Галогенні лампи. Теж дають тепле світло близько 3000К, ККД у середньому близько 50%. Ресурс становить в середньому 10000 годин. Основна проблема – небезпека світильника, оскільки містить отруйні речовини та скляні частини конструкції.
- Енергозберігаючі лампи. Так ще називають варіант люмінесцентних ламп зі стандартним цоколем Е27, наприклад. Порівняно з галогенними споживають менше енергії (ККД до 70%). Ресурс безперервної роботи теж близько 10000 годин. Основна проблема – ці лампи ненадійні за зниженої температури повітря.
- Світлодіодні лампи. Найбільш енергоефективний варіант сучасного освітлення – ККД становить до 95%. Це надійні та довговічні пристрої, ресурс безперервної роботи – 50000 годин та більше. Температуру та яскравість світіння кожен споживач може вибрати під свої завдання та уподобання. LED світильники добре працюють у діапазоні від -40 до +40 градусів.
Виходить, що за всіма параметрами найбільш для освітлення садових доріжок підходять вуличні світлодіодні світильники. Будь-який LED світильник складається з корпусу та електричної начинки. Розрізняються моделі вуличних ліхтарів для саду за способом підключення/установки та технічними характеристиками самого світильника – це потужність/яскравість світіння, колірна температура, тип світлодіода, що використовується, стійкість до навколишнього середовища.
Як вибрати LED ліхтар для доріжок в саду
Правильний вибір світильника для садових доріжок може стати ключовим для створення затишної та безпечної атмосфери на вашій ділянці. За всіма параметрами для цієї мети найбільше підходять LED ліхтарі – енергоефективні, надійні в експлуатації, прості у використанні. Найбільше приваблює споживачів широкий асортимент цих виробів – можна вибрати не тільки дизайн світильника, а й модель ліхтаря з необхідними світловими характеристиками, що підходить вашому випадку спосіб встановлення, підключення та керування світильником.
- Параметри світіння LED світильники для саду вибирають залежно від зони установки: для основного освітлення – 40-50 Вт та більше, для допоміжного – до 5 Вт зазвичай. Колірна температура світіння залежить від світлодіодного модуля (3000...5000К або холодних відтінків) або змінних LED ламп. Також є варіанти декоративного освітлення на базі RGB світлодіодів – у цьому випадку можна вибрати і кольоровий варіант підсвічування саду.
- За типом підключення садові LED світильники бувають двох типів – ЛЕД пристрій підключається до мережі 220V або працює автономно. Мережеві садові світильники не залежать від примх погоди, але підключення їх до живлення потребує певних витрат на проводку силового кабелю. Світильники світлодіодні на сонячних панелях встановлюються протягом 1-2 хвилин і працюють абсолютно автономно від батареї – протягом світлового дня АКБ заряджається, а з настанням сутінків спрацьовує датчик освітленості та вмикається освітлення.
- За типом управління ЛЕД світильники садові можуть бути обладнані датчиком руху або освітлення, які включають/вимикають освітлення при спрацьовуванні сенсора. Використання датчиків руху/освітлення дозволяє знизити витрату електроенергії: світильник споживає електрику тільки, коли це необхідно, – при настанні сутінків або при вашій появі в зоні реагування. Особливо актуальною є наявність таких датчиків для автономних моделей садових світильників – заряду АКБ вистачає на довше.
- Форма та дизайн – їх вибирають індивідуально, відповідно до особливостей вашої ділянки. Для основного освітлення доріжок у саду найбільше підходять високі (1,5-2,5 м) ЛЕД ліхтарі класичної форми або в сучасному стилі, для контурного підсвічування доріжок – грунтові світильники на «ніжці», які просто встромляють у землю. Дуже ефектно виглядають світильники, вмонтовані в площину доріжки – на жаль, їх установка можлива разом із монтажем дорожнього покриття, що звужує сферу застосування.
- Стійкість донавколишнього середовища у садових LED світильників визначається індексом пиловологозахисту – рекомендується вибирати IP65/67, які не бояться атмосферних опадів. Світлодіоди в корпусі ліхтаря надійно захищені не тільки від вологи та пилу, але й від УФ-випромінювання у складі сонячного світла.
У каталозі LED Story ви можете вибрати собі додому або на дачу відповідний вуличний ЛЕД світильник за всіма зазначеними критеріями, під ваші умови та планування, з урахуванням ландшафту та ваших особистих уподобань.