Організація освітлення приватного будинку – одна з найбільш важливих складових облаштування заміського котеджу чи індивідуальної житлової будівлі в межах міста. Найкраще, звичайно ж, план освітлення розробляти паралельно з проектом вашого будинку, щоб вчасно прокласти всі необхідні комунікації. Адже від грамотно спланованої схеми розміщення та підключення вуличних світильників залежить зручність пересування по двору та ваша безпека у найширшому сенсі – за бажання прилади освітлення навіть можна підключити до сигналізації.
Не менше значення має правильний вибір освітлювальних пристроїв для естетичної компоненти – кожному власнику хочеться, щоби його будинок у вечірній час виглядав щонайменше привабливо. Для цього вибирають відповідні світильники – для освітлення фасаду будівлі та прилеглої до будинку території з розташованими на ній клумбами, доріжками та іншими декоративними елементами.
При складанні плану освітлення заміського будинку потрібно правильно співвідносити характеристики вуличного світильника і ту роль, яку йому відводите – створення комфорту, забезпечення безпеки чи використання переважно в декоративних цілях.
Вуличні ліхтарі для освітлення будинків приватної забудови промисловість виробляє в найширшому розмаїтті – розрізняються світильники за природою та характеристиками світла, що випромінюється, а також варіантами виготовлення корпусу ліхтаря. Для споживача важливо встановити якомога більш надійний і довговічний світильник, який випромінював би якісне яскраве світло і при цьому споживав якнайменше електроенергії. Тому спочатку вибирають вуличний ліхтар за типом джерела свічення:
- Лампи розжарювання. Традиційний перевірений практикою освітлювальний прилад. Підходять для всіх світильників зі стандартним цоколем Е40/27, випромінюють приємні оку промені теплого білого світла близько 3000К. Низький ККД (до 5%) ламп розжарювання спричиняє нераціональну витрату електроенергії. Також ці лампи погано переносять перепади напруги – ресурс роботи не перевищує 1000 годин.
- Галогенні лампи. За кольором світіння випромінювання схожі на лампи розжарювання – теж дають тепле світло близько 3000К, але ККД їх сягає 50%. Ресурс металогалогенних ламп складає в середньому 10000 годин – вони добре витримують коливання напруги. Основна проблема галогенного освітлення – небезпека світильників для здоров'я людини, оскільки містять отруйні гази та скляні частини у конструкції.
- Люмінесцентний тип газорозрядних ламп. Дають монохромне м'яке світло жовтого відтінку (до 4000К) без сліпучого ефекту – підходять для освітлення пішохідних зон та майданчиків для відпочинку. Світловіддача газорозрядних ламп дуже висока, ККД досягає 70%. Використання таких ламп у побуті обмежене з міркувань безпеки – шкідливий для здоров'я газ + крихке скло колби.
- Світлодіодні лампи. Сучасний енергоефективний варіант вуличного освітлення. ККД LED світильників досягає 95%. Світловипромінюючі кристали живляться через трансформатор – стрибки напруги в мережі на їхню роботу практично не впливають. Надійні та довговічні світлодіодні освітлювальні пристрої мають ресурс безперервної роботи 50000 годин та більше. Температуру та яскравість світіння кожен споживач може вибрати під свої умови та уподобання. LED світильники абсолютно безпечні для людини та навколишнього середовища – тож немає жодних проблем з їх утилізацією.
Виходить, що вуличні ліхтарі на світлодіодах – найкращий вибір для приватного будинку, як найбільш енергоефективне, надійне та довговічне джерело якісного світла. До всього, ЛЕД світильники вуличні не потребують особливого догляду та при цьому дуже зручні в експлуатації.
Промисловість випускає лінійку вуличних LED світильників у широкому асортименті. Розрізняють моделі світлодіодних ліхтарів для приватного будинку за способом підключення/установки та технічними характеристиками самого світильника – це потужність/яскравість світіння, колірна температура, тип світлодіода, що використовується, стійкість до навколишнього середовища.
Асортиментна різноманітність вуличних ЛЕД світильників для оформлення приватного домоволодіння настільки велика, що кожен покупець може вибрати собі додому найкращий світлодіодний ліхтар індивідуально – з прив'язкою до архітектури будинку та ландшафту ділянки, за власними уподобаннями та означений бюджет.
Особливості вибору LED світильників для приватного будинку
Від правильного вибору освітлення для приватного будинку залежить, чи вдасться створити безпечний та комфортний для проживання простір, естетичність якого повністю відповідала би вашим запитам і радувала око. Всім цим вимогам якнайкраще відповідають вуличні LED ліхтарі – енергоефективні, надійні та зручні у повсякденному застосуванні. Найбільше приваблює споживачів широкий асортимент цих виробів – можна вибрати не тільки дизайн світильника, а й модель ліхтаря з необхідними світловими характеристиками, що підходить саме вашому випадку, спосіб встановлення, підключення та керування світильником.
- Потужність та параметри світіння LED світильників вибирають залежно від призначення та місця встановлення. Для освітлення в'їзду у двір та місця паркування знадобиться яскравий світильник потужністю 30-50 Вт, для підсвічування вхідної групи до будинку підійде ліхтар 3-5 Вт. Малопотужні світильники до 3 Вт можна використовувати також і для ландшафтного підсвічування доріжок та клумб. Колірну температуру випромінювання вибирають відповідно до поставленого завдання: для освітлення паркування, в'їзду у двір переважно використовувати нейтрально-холодні відтінки білого (5000-6000К), для освітлення веранди, альтанки – теплі тони (3000-4000К), які сприяють створенню затишної атмосфери. Для спрямованого підсвічування елементів фасаду, клумб та окремих кущів/дерев часто застосовують кольорову LED підсвітку, у тому числі на базі RGB світлодіодів.
- За типом підключення LED освітлення для приватного будинку буває двох типів – від силової мережі 220В або світильники, що працюють автономно. Мережеві світлодіодні світильники працюють незалежно від погоди на вулиці, до всього вони більш потужні (не обмежені ємністю АКБ). Автономної дії світильники на сонячних панелях працюють від накопиченого в акумуляторі заряду – у разі тривалої негоди з освітленням можливі проблеми. Задачу освітлення приватного будинку найкраще вирішувати у комплексі – використовувати одночасно обидва типи підключення, щоби надійно підстрахуватися на осінньо-зимовий період.
- За типом управління зовнішні LED світильники можуть бути обладнані датчиками руху/освітлення. Ці сенсори реагують на появу людини в зоні контролю або зміну освітленості. Датчики руху рекомендується використовувати для світильників вхідної групи, по периметру будинку та на доріжках. Використання датчиків руху/освітлення допомагає економити електроенергію: світильник споживає електрику тільки, коли це необхідно, – при настанні сутінків або при вашій появі в зоні реагування. Особливо актуальна наявність сенсорів для фасадних LED світильників на сонячній панелі – заряду АКБ вистачає на довше. Якщо ж до схеми до сенсора руху підключити звуковий сигнал (наприклад, сирену), вийде чудова охоронна сигналізація, яка миттєво спрацює на появу стороннього у вашому дворі.
- Форм-фактор та дизайн LED світильник. Їх вибирають відповідно до зони установки та призначення ліхтаря. Для встановлення на в'їзд у двір та над паркуванням можуть бути використані потужні ЛЕД ліхтарі консольного типу з ДК, а для освітлення вхідної групи та приватного будинку по периметру цілком підійдуть невеликі сонячні світильники накладного типу. Для освітлення двору та доріжок часто використовують класичну форму високі ліхтарі – вони бувають сучасного дизайну або стилізовані під старовину. Уздовж доріжок і на клумбах добре виглядають низенькі автономні лед світильники на сонячних батареях, для прикраси дерев у саду можна використовувати гірлянди зі світлодіодних лампочок.
- Стійкість до довкілля зовнішніх LED світильників визначають за їх індексом пиловологозахисту (вказаний у маркуванні). Для встановлення просто неба рекомендується вибирати ліхтарі IP65/67, світильники з IP44 мають обмеження використання – їх потрібно встановлювати під захистом від дощу, під карнизом або в еркері.
За фактом, всі ці критерії повторюють назви фільтрів у каталозі LED Story. За цими параметрами ви можете вибрати найкращий варіант світлодіодного освітлення для приватного будинку під ваші умови експлуатації та планування, з урахуванням ландшафту та ваших особистих уподобань.