Світильники консольного типу широко використовуються для зовнішнього освітлення території біля будинків приватної забудови та муніципального сектору, різного призначення майданчиків та площ, автомобільних доріг та місць паркування. Можна сказати, що вуличні консольні ліхтарі мають універсальне застосування – вирішують проблеми з освітленням міст та невеликих населених пунктів.
Використання світильників консольного типу дозволяє питання безпеки на дорогах вирішувати у комплексі – за рахунок покращення видимості на дорогах та зонах пересування пішоходів знизити ризик автомобільних аварій та різного плану ДТП. На відкритих майданчиках біля житлових будинків та будівель комерційного призначення, на автостоянках та парковках теж вирішується проблема безпеки – і не лише переміщення у нічний час, а й знижує ризик криміналу. Якщо узагальнити, застосування консольних світильників зовнішнього освітлення допомагає створити естетично оформлений, комфортний для життя та зручний для пересування міський простір.
Консольні світильники зовнішнього освітлення – які вони бувають і чим відрізняються
Як і всі ліхтарі вуличного освітлення, консольні світильники складаються з корпусу, в який вміщено лампу або інше джерело світла. Внутрішня поверхня корпусу найчастіше одночасно служить і рефлектором – за рахунок параболічної форми фокусує і відбиває випромінювання. Регулювати напрямок світлового потоку (і площу підсвічування) можна за рахунок установки несучої консолі під різними кутами до опори.
Безпосередньо для отримання якісного яскравого світла у вуличних ліхтарях консольного типу використовують лампи різної конструкції. У найменуванні виробу «зашифрована» основна інформація про вуличний світильник – зона та спосіб встановлення, а також природа світіння:
- Лампи розжарювання. Традиційне джерело освітлення. Лампи генерують промені жовтуватого відтінку (близько 3000К). Такі світильники обладнані гвинтовим цоколем (Е27/40), але міняти їх на висоті у разі виходу з ладу дуже проблематично. Лампи розжарювання відрізняються низьким ККД (в середньому 5%) і дуже нетривалим ресурсом роботи (до 1000 годин) – враховуючи запит на потужні джерела вуличного освітлення, застосування ламп розжарювання у цій сфері є нераціональним.
- Металогалогенні лампи. Перевірений часом тип освітлення – ККД їх сягає 50%, працює у широкому діапазоні колірних температур (від 2500К до 6500К і більше). Ресурс безперервної роботи становить в середньому 10000 годин. Лампи чутливі до перепадів напруги – відхилення на 10% може відключити лампочку. До морозів та підвищених температур повітря нечутливі. Головний недолік – наявність у складі отруйних газів та крихкого скла, що створює додаткові проблеми при утилізації.
- Люмінесцентного типу газорозрядні лампи – у т. ч. натрієві, ртутні. Дають монохромне м'яке світло жовтого відтінку (до 4000К) без сліпучого ефекту – підходять для освітлення пішохідних зон та майданчиків для відпочинку. Світловіддача натрієвих ламп дуже висока, ККД досягає 70%. Використання таких ламп обмежене з міркувань безпеки – шкідливий для здоров'я газ + крихке скло колби.
- Світлодіодні ліхтарі. Сучасний енергоефективний варіант вуличного освітлення з дуже високим ККД – до 95%. LED світильники відмінно переносять стрибки напруги до 20%, оскільки обладнані вбудованим драйвером. Надійні та довговічні світлодіодні вуличні ліхтарі мають ресурс безперервної роботи до 50000 годин і більше. Температуру та яскравість світіння можна вибрати відповідно до задачі – нейтрального відтінку білого (5000 К) для освітлення пішохідної зони або холодних тонів 6000-6500 К для шосе чи паркування. Для людини та навколишнього середовища LED світильники абсолютно безпечні – у цьому сенсі немає жодних проблем із їх використанням та утилізацією.
З перерахованих варіантів освітлення з енергоефективності, безпеки та зручності застосування для використання у вуличних ліхтарях найбільше підходять джерела світла на світлодіодах. Промисловість постачає на ринок консольні LED світильники для зовнішнього застосування у широкому асортименті. Розрізняються моделі цих лед ліхтарів за способом монтажу/підключення та технічними характеристиками самого світильника – це потужність/яскравість світлового потоку, тип світлодіода, що використовується, і відповідно колірна температура, стійкість до навколишнього середовища, наявність ДК та інші особливості комплектації.
Особливості вибору вуличних LED світильників із встановленням на консоль
При виборі освітлення на вулицю слід орієнтуватися на технічні характеристики консольного ЛЕД ліхтаря. Визначальне значення має норма освітленості – вона регламентується Міжнародним стандартом ISO 8995-2002: наприклад, для території паркування норма освітленості повинна становити не менше 75 Лк, а для пішохідної зони – достатньо 8-10 Лк. Колірна температура підбирається з урахуванням зони установки – для освітлення проїжджої частини автомагістралей оптимально підійде біле світло нейтральних тонів близько 5000К, а показник передачі кольору повинен становити не менше 80 CRI для хорошої видимості дорожніх знаків.
Необхідні для вибору параметри містяться у маркуванні виробу – призначення та спосіб установки світлодіодного вуличного ліхтаря, потужність/яскравість та колірна температура світіння, показник пиловологозахисту, особливості комплектації.
- Потужність консольного LED світильника вибирають залежно від призначення та місця встановлення. Для освітлення в'їзду у двір та місця паркування знадобиться яскравий світильник потужністю 30-50 Вт, для підсвічування проїжджої частини автомагістралі потрібний потужний ліхтар від 100 Вт.
- За типом підключення вуличні LED ліхтарі консольні бувають двох типів – з живленням від силової мережі 220V та світильники автономного підключення. Мережеві лед світильники більш потужні, добре переносять стрибки напруги, деякі моделі навіть розраховані на функціонування в діапазоні 100-320V. Автономні світильники на сонячних панелях мають обмежену потужність та ресурс роботи – для надійності їх бажано встановлювати у парі з моделями, що працюють від мережі.
- За типом управління зовнішні LED світильники можуть бути обладнані датчиками освітлення – зазвичай такий сенсор є у комплектації сонячних ліхтарів. Використання сутінкових датчиків допомагає економії електроенергії – світильник споживає електрику тільки, коли це необхідно. Є також консольні світильники з дистанційним управлінням – за допомогою пульта дистанційного керування можна вмикати/вимикати ліхтар або здійснювати більш складне регулювання роботи.
- Форм-фактор. У лінійці консольних LED світильників є можливість вибрати вуличний ліхтар навіть з регулюванням кута нахилу. У маркуванні або описі виробу зазвичай вказаний діаметр патрубка – за необхідності можна підібрати консоль відповідних розмірів.
- Стійкість до довкілля вуличних LED світильників визначають за їх індексом пиловологозахисту (вказаний у маркуванні). Для встановлення просто неба рекомендується вибирати ліхтарі IP65/67 – з максимальним захистом від пилу, дощу та снігу.
За фактом, всі ці критерії повторюють назви фільтрів у каталозі LED Story. За цими налаштуваннями ви можете вибрати найкращий варіант вуличного ліхтаря для освітлення території біля будинку, площі біля кафе чи магазину, тротуарів та алей, автостоянки чи транспортної розв'язки міської інфраструктури.