Правильне освітлення акваріума гарантує мінімум турбот і проблем з його мешканцями. Щоби освітлення в акваріумі відповідало світловому режиму природної водойм (ми ж цього хочемо!), потрібно для рибок і водоростей створити умови, максимально наближені до природного середовища. Будь це імітація коралового рифу чи прісноводного ставка, доведеться подбати не тільки про відповідний склад води та ґрунту, а й освітлення. У цій статті ми розповімо про те, як підібрати освітлення для акваріума, які вимоги пред'являються до підсвічування акваріума, від чого залежить вибір освітлювальних пристроїв і як правильно їх використовувати.
Чому так важливо підібрати правильне освітлення для акваріума
Штучне підсвічування акваріума потрібне зовсім не для краси – це основа життєдіяльності організмів. Життєвий цикл риб ґрунтується на тривалості світлового дня. Для рослин і мікроорганізмів, що живуть у воді, світло є складовою частиною «живлення» і процесів метаболізму.
Якщо узагальнити, вибір освітлення для акваріума критично важливий для здоров'я екосистеми, світло безпосередньо впливає на життєві процеси водних мешканців:
- Регулює біологічні цикли. Періодичність зміни «дня» та «ночі» в акваріумі може регулювати біологічні цикли риб та водоростей. Правильно підібране освітлення може підтримувати періодичність у максимально наближеному до природного режимі – це для здоров'я мешканців акваріума дуже важливо!
- Сприяє фотосинтезу. Освітлення необхідне для фотосинтезу – під впливом променів світла водні рослини поглинають із довкілля поживні речовини і виробляють кисень. Без належного освітлення рослинам буде важко рости, що призведе до нездорового середовища для життя в акваріумі.
- Контролює зростання водоростей. Правильно підібраний режим та тип освітлення можуть допомогти контролювати темпи зростання водоростей в акваріумі. Надмірне зростання водних мікроорганізмів призводить не тільки до «цвітіння» води (що виглядає неестетично), а може викликати проблеми зі здоров'ям у риб і рослин.
- Підтримує ріст коралів. Якщо в акваріумі є риф, для зростання коралів вирішальне значення має правильне освітлення. Для цього їм потрібне світло з певною довжиною хвилі – без нього корали будуть відставати у зростанні, хворіти чи навіть загинуть.
Правильний вибір освітлення має значення також з погляду декоративності акваріума. Гра світла та тіні підкреслює красу водного світу, допомагає краще розглянути візерунки на тілах тропічних рибок або спостерігати за мірним коливанням водоростей. Гармонія підводного світу постає перед нами у всій красі – й щоб її оцінити по-справжньому, потрібне освітлення.
Якою має бути колірна температура ламп для акваріума
При виборі освітлення для акваріума в першу чергу треба врахувати потреби його мешканців – якщо рибки та водорості хворітимуть, то естетика підсвічування вже не бути мати жодного сенсу. Умовна градація спектрів випромінювання прив'язана до типу водного середовища:
- 5500...6500 К – тепле біле світло. Оптимальне за якістю освітлення для невеликих прісноводних акваріумів – відтворює світловий спектр, близький до сонячного світла, що так потрібен водоростям для фотосинтезу. Практично не використовується в ємностях з солоною водою.
- 6500...10000 К – холодне денне світло з блакитним відтінком. Ідеальний варіант підсвічування для морських акваріумів (з солоною водою).
- 10000...20000 К – інтенсивне холодне блакитне світло. Промені імітують спектр синього світла океану, що має вирішальне значення для здорового росту морських риб та коралів.
Для рифових та глибоководних морських акваріумів використовуються також лампи з актинічним світлом (довжина хвилі становить 420...460 нм), вони випромінюють спектр із прикордонної зони світіння – синьо-фіолетового кольору випромінювання та невидимі для людського ока УФ-променів.
Види світильників для акваріумів
З колірною температурою випромінювання розібралися, тепер настала черга вибору типу світильника – питання актуальне як для новачків та і для акваріумістів досвідом. Важливо, щоб джерело світла рівномірно підсвічувало весь об'єм – у тому числі й дно, тільки в цьому випадку в акваріумі створюється здоровий мікроклімат. Саме тому суттєво відрізняється підхід до вибору світильників залежно від глибини-об'єму акваріумів. Конструктивно розрізняють два типи світильників – відкритого (зовнішнього) та закритого (занурювального).
Світильники відкритого типу
Найбільш поширений вид освітлювальних приладів, традиційно їх розміщують у верхній частині акваріума – на кришці, консолі або на підвісах. Лампи використовують галогенні, люмінесцентні або світлодіодні. Монтують їх у корпус з відбивачем, який розсіює та перенаправляє світловий потік на водну поверхню акваріума.
Особливість світильника «відкритого» типу – лампа або світлодіоди не мають ніякого додаткового захисту від випадкового потрапляння води. Встановлюється освітлювальний пристрій зазвичай на відстані 15-20 см від поверхні акваріума – така лампа чудово освітлює верхній шар води трохи більше 40-50 см глибиною (залежить від щільності рослинності в акваріумі).
Зовнішні світильники верхнього підсвічування відрізняються простою конструкцією. Тепло, що виділяється, відмінно розсіюється в просторі над водою, але є обмеження по габаритах ємності – світло таких ліхтарів практично не досягає дна глибоких акваріумів.
Світильники закритого типу
В акваріумах великої глибини, а також густо заселених водоростями, найкращий ефект показує використання занурювальних світильників закритого типу. Їхня відмінна риса – герметична конструкція корпусу. В якості джерело світла в них зазвичай використовується світлодіодна стрічка або LED-планка – найчастіше їх монтують в силіконову трубку, по краях якої встановлені заглушки. При монтажі такої системи особливу увагу слід приділити електроізоляції всіх компонентів.
Встановлення та обслуговування занурювальних світильників закритого типу за складністю монтажу трохи складніше, порівняно зі світильниками верхнього підсвічування. Але воно того варте. Для таких випадків в акваріумі ідеально підходить Flex Neon (холодний неон) – гнучка неонова трубка з максимальним вологозахистом. У глибоководному акваріумі використання такого підсвічування більш ефективне з точки зору економії енергії, а також безпеки мешканців вашого живого куточка – весь об'єм акваріум добре висвітлюється без перегріву води.
Що необхідно враховувати при виборі освітлення для акваріума
Систему освітлення для акваріумів збирають індивідуально для кожного окремого випадку. Універсальної зборки не існує – при виборі комплектуючих беруть до уваги індивідуальні особливості і самого акваріума, і живих організмів, що його населяють. Трохи раніше ми вже розглянули, як на вибір освітлення впливає тип акваріума (морський або прісноводний) і флора/фауна, що населяє його. Тепер зберемо все це в систему, покажемо як пов'язані параметри акваріума та характеристики освітлювального пристрою.
Потужність
Потужність лампочки для акваріума повинна бути такою, щоб світловий потік просвічував всю товщу води. При цьому потрібно враховувати і потреби у світлових променях всіх мешканців акваріума – багаторічний досвід акваріумістів зведений у нескладну таблицю.
Питома потужність, Ватт на літр об'єму | Ступінь освітленості | Особливості екосистеми | |
1 | 0,1...0,3 | Мінімальний рівень | Акваріум населений лише рибами. Водних рослин немає. |
2 | 0,2...0,4 | Слабка | Акваріум населений тіньолюбними організмами – соми, нічні риби. При мінімальній кількості світла ростуть такі водорості – яванський мох, ехінодоруси тощо. |
3 | 0,4...0,5 | Середня | Рівень освітленості оптимальний для повільного росту водної флори – ідеально підходить для домашнього акваріума з невеликою кількістю рослинності |
4 | 0,5...0,8 | Оптимальна | Оптимальний рівень освітленості для розвитку риб та росту водних рослин |
5 | 0,8...1,0 | Дуже яскраве освітлення | Застосовується для акваріумів із щільним заселенням – тропічні риби, світлолюбні водорості (в т. ч. грунтопокривні культури) |
Є прямий взаємозв'язок між освітленістю акваріума та його ємністю – просто перемножуємо об'єм акваріума в літрах на відповідний коефіцієнт питомої потужності. Цю сумарну потужність підсвічування розподіляємо між освітлювальними пристроями – лампою на кришці акваріума, відкритим підсвічуванням збоку та занурювальним світильником (всі три разом або лише один з них).
Ступінь захисту
Наступним кроком після розрахунку потужності є вибір ступеня водозахисту IP лед світильника. У будь-якому випадку, чим вище IP тим краще – менше ризик короткого замикання та інших наслідків дії води. Точної градації немає:
- до IP40 – можна встановлювати на стіні та над акваріумом над поверхнею води не менше 20 см;
- IP40...65/67 – будь-який зовнішній світильник на кришці акваріума;
- IP67 – закриті світильники занурювального типу.
Керуючі пристрої
У системах освітлення використовуються окремі світлодіоди, світлодіодні стрічки та планки, лампи трубчасті та на цоколі (грушоподібної форми та «кукурудза») – електричну схему збирають індивідуально для кожного акваріума. Головна вимога – освітлення має максимально відповідати життєвим потребам мешканців акваріума, і що важливо – зручністю управління. Ось чому в електричну схему до світильника рекомендується підключати контролер або як мінімум – таймер.
Тривалість освітлення акваріума визначається в кожному випадку індивідуально – залежить від типу й щільності населення, місця розташування ємності по відношенню до вікна або загальної освітленості в кімнаті. Загальна тривалість «світлового дня» в акваріумі має бути 8-10 годин – з цих міркувань виходять, вибираючи час включення підсвітки:
- Акваріум стоїть біля вікна або іншому добре освітленому місці – лампу вмикають на декілька годин ближче до вечора.
- Акваріум встановлений у затемненому приміщенні – освітлювальний пристрій працює цілий день як альтернатива денному освітленню.
Увага! Збільшувати більш ніж на 10 годин тривалість світлового дня для акваріума дуже небажано. Починається бурхливий ріст водоростей та мікроорганізмів – вода «цвіте». І що найгірше – це «цвітіння» гнітюче діє на риб, вони починають хворіти.
Ще один момент – йдеться про увімкнення/вимкнення світильника. Різкий перехід від яскравого світла до темряви – неприродний процес і такого треба за можливістю уникати. Найпростіше це зробити, використовуючи налаштування освітлення в акваріумі за допомогою контролера або таймера часу.
Світлодіодні лампи для акваріума на led-story.ua
Все необхідне для облаштування освітлення акваріума ви можете знайти у нашому інтернет-магазині Лед Сторі – для «живого куточка» будь-якої ємності вибрати LED освітлювальні пристрої, пристрої керування та сполучні елементи.
Популярні яскраві світлодіодні лампи на 13 Вт універсального призначення. Для акваріумів з водною рослинністю рекомендується відразу встановити фітосвітильники – так ви можете контролювати зростання водоростей та уникнути «цвітіння» води. Для невеликих акваріумів (довжиною 60 см) чудово підійде фітосвітильник повного спектру 9 Вт Led-Story, а для ємностей великих габаритів – потужний універсальний світильник на 24 Вт довжиною 120 см.
Стане в нагоді акваріумісту і розетка з таймером. Вибирайте варіант – таймер добовий Feron з пиловологозахистом на 96 програм або відразу підключити електронний таймер-розетку (Horoz Electric) з можливістю встановити програму на тиждень із точністю до 1 хвилини!
Ці та інші комплектуючі ви можете знайти у нашому каталозі Led Story вивчити їх технічні характеристики. При необхідності черговий фахівець детально проконсультує вас щодо кожної товарної позиції, які лампи для акваріума вибрати та надасть поради по монтажу. Переходьте в онлайн-каталог та знайомтеся з нашим асортиментом!