Датчики руху - пристрої, за допомогою яких можна автоматизувати безліч дій, навіть без використання системи «розумного будинка». За допомогою їх можна налаштувати включення світла та сигналізації, запуск відеозйомки, відкриття та закриття дверей або воріт. Встановлювати такі прилади можна всередині приміщень та на вулиці, не забуваючи про додатковий захист. Є можливість купівлі навіть готового прожектора з датчиком руху, який простіше підключати до електромережі, монтувати та використовувати.
Навіщо потрібні датчики руху?
Прилади можуть застосовуватись для вирішення різних завдань. Насамперед – щоб забезпечити безпеку житлових, громадських та комерційних приміщень, господарських будівель, відкритих складів, прибудинкових ділянок та території підприємств. Датчики допомагають контролювати пересування людей та транспорту, включаючи освітлення або передаючи інформацію охоронній системі. Їхня наявність допомагає включати лампочку тільки, коли в межах зони, що охороняється, виявляється рух, і економити електроенергію.
Датчики потрібні і в приміщеннях, де можуть використовуватися не тільки для охорони, а й скорочення часу на пошуки вимикача. Їх варто поставити у місцях, де люди знаходяться недовго – наприклад, у коридорі чи на сходах. Або навіть у коморі, в гаражі або в санвузлі, підсвічування яких включається лише, якщо до приміщення хтось зайшов. Виявивши рух, датчик включає світло, яке продовжує горіти рівно стільки, скільки потрібно, щоб перетнути зону видимості або виконати якісь нетривалі дії.
Що таке датчики охорони?
Охоронним датчиком називається пристрій, завдання якого – виявити появу сторонніх у приміщенні чи певній території. Для підвищення безпеки варто встановлювати одразу цілі комплекти. Наприклад, світильник із датчиком руху, сиреною і навіть камерою, а для роботи без підключення до мережі – із сонячною батареєю.
Охоронні датчики можуть визначати рух за допомогою різних принципів детекції:
- Інфрачервоний метод визначення. Датчик реагує на тепло, реєструючи випромінювання. Відрізняється меншою точністю в порівнянні з іншими приладами, тому що часто реагують на рух тварин, спричинюючи помилкові спрацьовування.
- Акустичний. Реагує на шум, включаючи звуки дверей, що відкриваються, і бавовни. Підходить тільки для приміщень, які не часто використовуються – наприклад, у підвалі будинку.
- Мікрохвильовий. Належить до активних пристроїв, виробляючи хвилі та відстежуючи їх рух. Деякі чутливі моделі здатні виявити рух навіть через стіну чи перегородку.
- Ультразвуковий. Принцип дії такий самий, як для мікрохвильових датчиків - відмінності тільки в діапазоні хвиль, що випромінюються. Відрізняється високою точністю, але може негативно впливати на тварин і деяких людей, тому використовується нечасто.
- Комбінований. У такому пристрої застосовується кілька способів детекції. Датчики відрізняються високою надійністю, але й коштують дорожче за інших.
На вулицях найчастіше застосовують інфрачервоні моделі, які відрізняються доступною ціною та великим радіусом дії. У коридорі або на сходах варто встановити мікрохвильовий датчик, який включає освітлення раніше, ніж інші. Такий пристрій виявляє рух навіть за стіною, хоча обходиться дорожче.
Критерії вибору датчиків руху
Вибираючи датчики руху, варто звернути увагу на умови їхньої експлуатації. Адже приблизно половина таких пристроїв встановлюється на вулиці, а в інших випадках можуть розташовуватися в приміщеннях з високою вологістю і запиленістю. Мають значення та інші особливості, включаючи час спрацьовування та підключення, яке може бути провідним та бездротовим.
Умови навколишнього середовища
Практично основна характеристика, яку варто вибрати, вирішивши купити датчик руху – клас захисту пристрою від пилу та вологи:
- IP20. Датчик призначений для роботи в оптимальних умовах – у закритому приміщенні, з невеликою вологістю та відсутністю ризику потрапляння води на корпус. Найдешевший варіант, але здатний вийти з ладу навіть при попаданні на нього великого піску.
- IP40. Витримує влучення дрібних частинок розміром до 1 мм. Але не відрізняється стійкістю до вологи, тому призначений для роботи лише у сухих приміщеннях.
- IP41. Датчик, захищений від попадання в корпус не лише пилу, а й вологи. Його можна використовувати у вологому приміщенні.
- IP44. Цей клас пристроїв та прожекторів з датчиком руху підходить для використання в умовах високої вологості та навіть на вулиці.
- IP54. Пристрій з повним захистом від вологи та пилу, здатний працювати навіть під дощем.
- IP55. Клас захисту, завдяки якому пристрій здатний витримати попадання великої кількості пилу та спрямованих струменів води.
- IP65 та IP67. Максимальний захист від високої вологості, пилу та низьких температур. Підходить для використання у високогірних районах, у холодильних камерах та промислових цехах, у повітрі яких є агресивні речовини.
Датчик руху вуличної охоронної сигналізації можуть бути додатково захищені від злому чи пошкоджень. Але ще надійніше, якщо ці пристрої разом з світлодіодами, що входять до комплекту, будуть розташовані на великій висоті, щоб до них не дісталися сторонні. До обладнання, призначеного для приміщень, таких вимог зазвичай не пред'являються.
Гранична потужність
Важливий критерій вибору – максимальна потужність обладнання, яке вмикається під час спрацювання датчика. Це може бути ліхтар, камера спостереження та привід, який відкриває та закриває ворота або двері. Якщо не враховувати цю потужність при виборі способу підключення та електропроводки, спрацювання датчика може призвести до вимкнення обладнання. Гранична потужність майже не має значення, якщо потужність підключених пристроїв невелика – наприклад, якщо це лише одна світлодіодна лампа. Але якщо датчик запускає в роботу двигун, за допомогою якого відкриваються ворота, або систему відеоспостереження з декількох камер, навантаження може виявитися досить високим.
Кути огляду та радіус дії
Більшість датчиків визначають рух за допомогою інфрачервоного чи мікрохвильового сенсора. І для того, щоб пристрій вчасно спрацював, він повинен розташовуватися так, щоб сигналам, що надходять, не заважали перешкоди. Іноді такою перешкодою може бути навіть скло. І якщо немає можливості встановити один датчик, який відреагує на рух сторонніх, варто подумати про розміщення відразу двох пристроїв у різних місцях.
Важлива характеристика датчика – кут огляду. У стельових моделей він може досягати 360 градусів, у настінних – набагато менше, близько 180. Кут огляду має бути таким, щоб з місця встановлення датчика він контролював певну зону. Варто врахувати і радіус дії приладу – у бюджетних моделей не перевищує 6 м, у дорожчих – сягає 15 м. Дальність дії промислових датчиків руху – до 50 м.
Час спрацювання датчиків
Прилад може реагувати на рух миттєво. Але для приміщення варто купити пристрій, в якому буде невелике запізнення спрацьовування. Зазвичай 10 секунд достатньо для того, щоб людина перетнула коридор або прохідну кімнату. Для сходів – не менше 30 секунд. Для житлового приміщення та кухні потрібний більший інтервал, від 1 до 5-7 хвилин – з такою частотою датчик повинен контролювати рух, щоб визначити наявність людей у кімнаті.
Чутливість датчика має значення для вуличного датчика. Світло не повинно включатися щоразу, коли повз ділянку проїжджає машина або проходить випадкова людина. Реакція має бути лише у випадках, коли сторонні затримуються довше, ніж 3-5 секунд.
Тип підключення
Найпростіший спосіб підключення до електричної та охоронної мережі вуличного датчика та світильника – бездротовий. Він дозволяє обійтися без монтажу та захисту кабелю. Крім того, датчик не прив'язаний до одного місця його легко переважити, витративши всього кілька хвилин. Для з'єднання з іншими елементами охоронної системи можуть використовуватись радіозв'язок, бездротові модулі Bluetooth та Wi-Fi. За потреби збільшити відстань використовують підсилювачі. Але, якщо пристрій знаходиться надто далеко, для передачі даних та повідомлення даних власнику ділянки може застосовуватися мобільний зв'язок за допомогою сім-картки.
Незважаючи на переваги бездротових систем, для підвищення надійності роботи датчика варто підключити комплект з прожектора та датчика руху за допомогою кабелю. Устаткування підключається до мережі 220 вольт. Але вибирати цей варіант варто лише при невеликій відстані від датчика до будівлі або, якщо він встановлюється у приміщенні.
Наявність додаткових налаштувань
Додаткові налаштування та пристрої підвищують функціональність датчика. Так, якщо він комплектується детектором освітленості (фотореле), то включатиме світло лише у темряві. Це дозволяє заощадити електроенергію порівняно із застосуванням датчиків без такого реле.
Щоб уникнути помилкових спрацьовувань пристрою, воно комплектується спеціальним процесором, який аналізує масу і швидкість об'єктів, що пересуваються. Це дозволяє фільтрувати сигнали, які походять від тварин вагою до 15-25 кг. А наявність спеціальної маски для лінзи датчика руху, що фокусує, дозволяє ігнорувати великих собак масою до 35 кг.
Особливості вибору датчика для увімкнення світла
Перед тим, як купувати пристрої, за допомогою яких контролюватиметься рух і буде вмикатися світло, варто звернути увагу на такі особливості:
- Ступінь захисту датчика від впливу довкілля. Для використання у звичайному житловому приміщенні можна вибрати клас IP20, у виробничому IP41. При розміщенні на вулиці IP44, але тільки при установці під навісом. Якщо пристрій не захищений від опадів, оптимальним варіантом стануть моделі із класом захисту IP54, IP55 та IP65.
- Максимальна потужність, на яку розраховані сонячні батареї чи кабель. Чинник варто обов'язково враховувати, якщо датчик запускає не звичайну світлодіодну лампу на 10-20 Вт, а потужні прожектори на 100-200 і більше ват.
- Спосіб визначення руху. Інфрачервоні моделі обходяться дешевше, але їхній роботі заважатимуть практично будь-які перешкоди, включаючи звичайне прозоре скло. Більшість будівельних конструкцій створює мертву зону, поява сторонніх у якій може бути не виявлено пристроєм. Щоб цього уникнути, вибирають мікрохвильові моделі чи збільшують кількість датчиків.
Варто врахувати та спосіб розміщення датчиків. Пристрій може бути настінним, кутовим або стельовим. Останній варіант відрізняється максимальними кутами огляду та дозволяють сканувати весь простір приміщення. Але точність контролю такого пристрою нижче. Для її збільшення вибирають кутові та настінні моделі, але кут їх огляду не перевищує 180 градусів. Окремо можна виділити прожектори та світильники із вбудованими датчиками.
Причини для покупки датчиків руху у магазині Led-Story
В інтернет-магазині Led Story можна, можливо купити датчики руху, що підходять для охоронної системи, світлодіодні стрічки та лампи. І навіть готові комплекти – світильник або прожектор із можливістю розпізнавання переміщення. В асортименті компанії є всі необхідні для монтажу комплектуючі, включаючи клеми, дроти та кріплення.
Серед інших причин для звернення до Лед Сторі – доступна ціна джерел світла. При тому, що в каталозі – лише продукція відомих виробників, на яку надається офіційна гарантія. Замовлення можна забрати самостійно з харківського складу або вибрати його доставку в будь-яку точку країни. А з появою проблем із вибором датчиків та світлотехнічного обладнання вирішити їх завжди готові допомогти фахівці компанії.