Меню
Ми працюємо. Усі товари в наявності. Ціни актуальні. 
Пункт видачі замовлень - м. Харків, вул. Гольдбергівська, 9
Пн - Пт: 09:00 - 18:00
Сб: 09:00 - 15:00
Нед: вихідний
Час роботи:
  • Пн - Пт: 09:00 - 18:00
  • Сб: 09:00 - 15:00
  • Нед: вихідний

(050) 167 07 77 Менеджер

(067) 832 17 77 Менеджер

(063) 267 07 77 Менеджер

(068) 616 55 55 Інженер/Проектант

(097) 232 61 11 Безнал з ПДВ

(073) 020 34 44 Бухгалтерія

(063) 147 07 77 Гарантія, сервіс, ремонт

Як вимірюється освітленість у приміщенні?

Як вимірюється освітленість у приміщенні?

Рівень освітленості як і кількість світла людиною сприймається на підсвідомому рівні – так влаштовано людський зір. Нам не потрібно спеціально замислюватися, щоб побачити різницю між яскравим сонячним днем ​​та похмурою погодою, між потоком світла від прожектора та світлом під ліхтарем вночі на вулиці.

Достатній рівень освітленості – це коли для виконання тієї чи іншої роботи не потрібно напружувати зір. Коли створені комфортні умови у сенсі навантаження на очі та загальної нашої безпеки, бо недостатнє освітлення спричиняє травматизм. Зрозуміло, що освітленість, наприклад, на сходах і в робочій зоні, на кухні повинні відрізнятися. Але як виміряти цей показник у зрозумілому чисельному вигляді, у чому вимірюють світло і як це роблять – давайте розбиратись.

Що таке освітленість і навіщо її вимірювати

Спочатку треба визначитися з дефініціями. Будь-яке джерело світла (природного чи штучного) генерує промені з певними параметрами.

  • Світловий потік (вимірюється в Люменах, Лм) – основна фізична характеристика будь-якого світильника. Умовно, світловий потік можна визначити як випромінювану в простір кількість світла.
  • Яскравість світла пов'язана з інтенсивністю світлового потоку, який досягає наших очей. Цей показник багато в чому залежить від властивостей поверхні, що відбиває. Практично це суб'єктивний параметр – характеристика світлової енергії, яку ми сприймаємо за допомогою наших очей. Яскравість визначає, наскільки світло здається нам сильним чи слабким.
  • Освітленість (вимірюється в Люксах, Лк) – кількість світла, що потрапляє на одиницю освітлюваної поверхні. Цей параметр характеризує розподіл світлового потоку – 1 люкс = 1 люмен/1 кв. м. Люкси освітлення, як окрему одиницю, зазвичай використовують для контролю освітленості та регламентування різних норм щодо організації світлодизайну приміщення.


На практиці залежність між світловим потоком і освітленістю більш складна – залежить від оптичних властивостей простору (наявності плафона, загазованості), відстані до поверхні, що освітлюється, і кута падіння променя світла.

У загальному випадку освітлення в приміщенні складається з декількох компонентів (всіх трьох або 1-2 з них) – природного денного світла, основного освітлення та локального підсвічування. Щоб оцінити світлові характеристики з точки зору безпеки для здоров'я, використовують розроблені медиками нормативи. Раніше використовувалися Будівельні норми та правила, але з 2002 року в Україні діє міжнародний стандарт з освітлення ISO 8995. Для різних типів приміщень, просторів та видів людської діяльності регламентовано норми освітленості:

  • 100 Лк/кв. м – для коридорів, передпокоїв, зони відпочинку у житловому секторі та для офісних приміщень.
  • 150 Лк/кв. м – для сходових прольотів та ескалаторів.
  • 200 Лк/кв. м – для віталень, їдалень, санітарних кімнат.
  • 300 Лк/кв. м – для торгових залів невеликих магазинів, адміністративної зони в офісах, вестибюлів ресторанів та готелів.
  • 500 Лк/кв. м – для конференцзалів та торгових залів супермаркетів, кухні ресторанів.
  • 750 Лк/кв. м – для конструкторських приміщень.

Це лише деякі з перерахованих у ISO 8995. Як бачите, чітко простежується залежність між нормативом освітленості та рівнем зорових робіт (є і такий параметр у світлотехніці!). Максимальна величина Люкс/кв. м необхідна у приміщеннях, де потрібна гранична концентрація уваги для виконання робіт високої точності. Щоб забезпечити виконання цих нормативів (див. колонки «тип приміщення – люкси освітлення»), використовують сучасні джерела світла. У тренді зараз світлодіодні світильники, які дозволяють отримати якісне яскраве світло найбільш вигідним способом.

Вже на етапі розробки проекту створюється схема освітлення – за нормативами закладається тип та кількість світильників, керуючі пристрої. З часом світлові показники встановлених світильників можуть змінюватися з тієї чи іншої причини, що позначається на рівні освітлення приміщення. Дається взнаки таке не тільки на продуктивності, а й на здоров'ї людей, які знаходяться в даному приміщенні. На різних підприємствах рівень освітлення контролюють підрозділи служби охорони праці, вимірювання освітлення – їхній прямий обов'язок.

Як і чим вимірюють освітленість

Існує клас приладів під назвою «люксметри». Як зрозуміло з назви, вони вимірюють кількість світла у Люксах. Конструктивно люксметр складається із сенсора та блоку обробки інформації. За принципом дії пристрій нагадує сонячну панель, де під впливом потоку світла виробляється електричний струм. Чим більше фотонів потрапляє на датчик, тим більш сильний струм виникає – спостерігається прямо пропорційна залежність. Величина цього електричного сигналу перетворюється на значення освітленості ділянки, де проводиться вимірювання.


Методика виміру освітленості

В Охороні Праці керуються положеннями актуального в даний час ДСТУ Б В.2.2-6-97, який регламентує методику вимірювання освітленості в будинках та приміщеннях різного типу:

  • За допомогою люксметра визначають загальну освітленість приміщення, потім проводять замір освітленості на конкретному робочому місці чи зоні іншої активності.
  • Отримані значення звіряють зі встановленими нормативами.
  • У разі недостатнього освітлення вживають відповідних заходів – наприклад, замінюють лампи на більш яскраві.

Від рівня освітленості залежить не тільки комфортабельність перебування людини у приміщенні. Надмірне навантаження на зір погіршує психологічний фон та провокує захворювання очей. Особливо шкідливо на здоров'ї людини позначається пульсація світла – нерівномірність світлового випромінювання, яку на практиці оцінюють через коефіцієнт.

Пульсація світлового випромінювання

Нерівномірність інтенсивності світлового потоку за сталий проміжок часу проявлявляється у пульсації. Ефект майже неможливо визначити візуально, але від цього не легше. Внаслідок шкідливого впливу пульсації виникає дискомфорт, погіршується самопочуття – можуть розвинутися слабкість, порушення серцевого ритму, депресія та інші збої організму.

В абсолютних величинах пульсацію виміряти неможливо – використовують коефіцієнт, який залежить від різниці максимальної та мінімальної освітленості за певний час, а цю величину треба розділити на подвійну середню освітленість:

Кпульсації = (Емакс - Емін)/2Eсер х 100%.

Будівельні нормативи та стандарти охорони праці регламентують граничне значення коефіцієнта пульсації – від 5% на робочих місцях до 20% у залах очікування, санітарних кімнатах та інших громадських приміщеннях.

Яка практична користь від замірів освітленості

Заміри освітленості в приміщеннях на виробництві, підприємствах торгівлі та офісах мають чітко визначені цілі, які вписуються в завдання бізнесу. Недостатнє освітлення (зайве теж!) у поєднанні з пульсацією світлового потоку негативно впливають на виробничий процес – створює проблему для бізнесу, і цю проблему треба вирішувати.

Неправильну організацію освітлення в домашніх умовах нема сенсу пов'язувати з вигодами. Наслідки не такі явні, але від цього не менш негативні. Неякісне слабке освітлення дуже шкідливе для здоров'я людини – і не лише для зору!

Що ж буде, якщо оптимізувати показники освітленості, – на які аспекти життя це вплине:

  • Комфорт. Правильне освітлення допомагає нам почуватися комфортно, недостатнє – може напружувати зір і цим викликати дискомфорт.
  • Безпека. Хороша освітленість запобігає побутовим травмам і навіть нещасним випадкам.
  • Продуктивність. Правильне освітлення сприяє більш ефективній роботі, навчанню чи іншим видам діяльності, оскільки ми краще бачимо і концентруємося.
  • Зір. Погане освітлення може негативно впливати на зір, особливо під час читання або роботи за комп'ютером.
  • Настрій. Яскраве освітлення може підвищити наш настрій та енергію, тоді як м'яке світло теплих відтінків створює атмосферу затишку.
  • Економія. Вимірювання освітленості допоможе правильно підібрати кількість та тип джерел світла, що допоможе заощадити енергію та кошти.
  • Дизайн. Освітлення також може використовуватись у декоративних цілях – підкреслити архітектурні особливості приміщення, сформувати стиль, створити певний настрій.

Після вимірювання освітленості потрібно зробити правильні висновки, що допоможе зробити ваше приміщення більш комфортним, безпечним та функціональним.

Існують різні способи виправити ситуацію із неправильним освітленням. Добре, якщо встановлено led люстри – їх сучасні моделі зазвичай укомплектовані дистанційним керуванням або іншим пристроєм управління освітленням. Якщо ж ви використовуєте традиційні світильники під стандартний цоколь Е27/Е14, проблема вирішується простою заміною лампочок на більш яскраві. Використовуючи різного типу таймери та пульти керування, можна оптимізувати роботу світильника – і цим підвищити рівень комфорту, а також сприяти економії електроенергії.

Якщо ви перейнялися ідеєю "здорового" освітлення, яке гарантує безпечне проведення часу в приміщенні, то вам просто необхідно перейти в каталог нашого магазину. У нас ви можете купити світлодіодні світильники, які забезпечать правильне освітлення в будь-якому приміщенні: у кімнаті, в торговому залі, офісі, складі, винному погребі, зимовому саду..

І повірте, у виробника LED STORY можна купити світлодіодне освітлення, яке корисне не тільки для вашого зору, а й для вашого гаманця.

Схожі статті
Як освітлення магазину впливає на продажі
Як освітлення магазину впливає на продажі
Для магазинів будь-якої спеціалізації освітлення торгового залу нині набуло додаткових функцій – серйозно впливає на рух відвідува..
03.01.2023