Меню
Ми працюємо. Усі товари в наявності. Ціни актуальні. 
Пункт видачі замовлень - м. Харків, вул. Гольдбергівська, 9
Пн - Пт: 09:00 - 18:00
Сб: 09:00 - 15:00
Нед: вихідний
Час роботи:
  • Пн - Пт: 09:00 - 18:00
  • Сб: 09:00 - 15:00
  • Нед: вихідний

(050) 167 07 77 Менеджер

(067) 832 17 77 Менеджер

(063) 267 07 77 Менеджер

(068) 616 55 55 Інженер/Проектант

(097) 232 61 11 Безнал з ПДВ

(073) 020 34 44 Бухгалтерія

(063) 147 07 77 Гарантія, сервіс, ремонт

Як визначити та усунути несправність світлодіодної стрічки?

Як визначити та усунути несправність світлодіодної стрічки?

Популярність світлодіодних стрічок пояснюється просто – це зручне рішення для багатьох задач світлодизайну. Використовуються LED стрічки найширшим чином для організації допоміжного освітлення та декоративного підсвічування в домашніх умовах та для комерційних цілей. Довговічні, енергоефективні, за доступною ціною світлодіодні стрічки мають ще одну важливу перевагу – простий та швидкий монтаж. Установку та підключення такої освітлювальної системи можна зробити самостійно, навіть якщо не сильно знаєшся на електротехніці.

Але цілком може статися неприємна ситуація – led стрічка почала працювати некоректно або взагалі не вмикається. Очевидно потрібен ремонт. Що робити, якщо світлодіодна стрічка не працює – викликати майстра не поспішайте, в переважній більшості випадків дрібний ремонт стрічки можна зробити в домашніх умовах самостійно. А як – зараз дізнаєтесь.

Що треба знати про особливості конструкції LED стрічки

Для ремонту світлодіодної стрічки потрібно мати уявлення про влаштування девайсу, щоб розуміти причину несправності. Бувають, звичайно ж, зовсім очевидні випадки – наприклад, немає електрики в мережі або стався явний обрив дроту. Щоб шукати поломку й усунути неполадки, домашньому майстру необхідно розуміти принцип дії світлодіодної стрічки та знати її «чутливі» місця.

Конструкція та елементи LED стрічок

Будь-яка світлодіодна стрічка є ні що інше як друкована плата – на гнучкій основі нанесені струмопровідні доріжки (шлейф), до яких з певним кроком припаяні світлодіоди та спеціальні резистори, що обмежують струм. Усі складові частини led стрічки умовно можна поділити за функціоналом на дві групи:

  • Електрична частина – це самі світловипромінюючі кристали, резистори, струмопровідні доріжки та контактні майданчики.
  • Несуча частина – гнучка основа з діелектрика + шар клею зі зворотного боку стрічки.

Не працює світлодіодна стрічка по причині несправності будь-якого з цих елементів. Пошкодження можуть виявитися непомітними при поверхневому огляді – наприклад, розрив шлейфу не видно під шаром світлої фарби, якою покрита стрічка для покращення світловідбивних характеристик. Несправність світлодіодів чи резисторів можна визначити лише за допомогою контрольних приладів.


Що може спричинити некоректну роботу LED стрічки

Несправність світлодіодної стрічки може бути наслідком різних проблем, які можна умовно об'єднати за причинами виникнення – найбільш поширені з них:

  • Фізичні ушкодження. LED стрічки є досить крихкою конструкцією – вони не розраховані на механічні навантаження при встановленні чи експлуатації. Внаслідок удару, вигину та інших навантажень можуть бути пошкоджені світловипромінюючі кристали, відійти контакти і навіть порушитися цілісність струмопровідних доріжок.
  • Проблеми з електрикою. Стрибки напруги або коротке замикання можуть призвести до некоректної роботи світлодіодів аж до перегорання ЛЕД елементів.
  • Чинники довкілля. Світловипромінюючі кристали чутливі до температури навколишнього середовища, вологості та дії УФ-випромінювання. Кожен із цих факторів (навіть взятий окремо) може призвести до деградації випромінюючих діодів або передчасному їхнього виходу з ладу.
  • Виробничий брак (сюди можна віднести і дешевий товар сумнівного походження). Світлодіодні стрічки теж можуть бути бракованими чи просто мати неприпустимо низьку якість, тому в даному випадку економія недоречна – все одно доведеться витрачатися на ремонт або купівлю нової led стрічки.
  • Неправильний монтаж електричної схеми. Причина досить поширена – збирають з надією на «може витримати», а воно перегоріло. Винен тільки сам споживач, до гарантійного випадку таку поломку віднести не можна.

Основні причини поломки світлодіодної стрічки з'ясували – настав час переходити до діагностики.

Поширені види несправностей LED стрічки та як з ними впоратися самостійно

Справна світлодіодна стрічка завжди світить рівномірно та стабільно. Пошкодження будь-якої ділянки електричного ланцюга позначається на роботі led-стрічки по-різному. Більшість із них одразу визначаються візуально. Світлодіоди можуть світити яскравіше звичайного або навпаки – більш тьмяно. ЛЕД стрічка може не працювати повністю або фрагментарно, можливі перепади яскравості по довжині виробу, світлодіодна стрічка спалахує і гасне або відбувається «випадання» окремих точок. Можливий і локальний перегрів – стрічка гаряча на дотик, а поблизу відчувається запах гару. Варіанти несправності можуть проявлятися окремо або в комплексі – аж до повної відмови працездатності.

З появою будь-якої з цих ознак, краще якнайшвидше відключити світлодіодну стрічку і провести ремонт. Чим швидше усунути проблему, тим простіше буде сам ремонт світлодіодної стрічки. І менша ймовірність розвитку неприємних наслідків – подальшого пошкодження самої стрічки та всіх підключених компонентів.

Що робити, якщо не горить уся стрічка?

Світлодіодна стрічка не вмикається взагалі. У цьому випадку для початку потрібно виключити найпоширенішу несправність – відсутність напруги живлення. Стандартний алгоритм перевірки випадку, коли світлодіодна стрічка не вмикається:

  1. Почати з того, що потрібно перевірити, чи блок живлення увімкнено в розетку і наявність струму в розетці (використовуємо контрольну лампу або мультиметр). Якщо до стрічки підключено ДК, не забудьте перевірити й пульт – можливо, просто сіли батарейки.
  2. Якщо з розеткою все гаразд, потрібно перевірити дроти підключення – вхідний провід та вихідний, підключений до контролера або безпосередньо до самої стрічки. За допомогою того ж таки мультиметра тестуємо клеми блоку живлення на вході й на виході. Якщо блок живлення виявився несправним, потрібно просто замінити його робочим пристроєм живлення з необхідними параметрами.
  3. Після перевірки блоку живлення слід перевірити контакт його підключення до світлодіодної стрічки – місце паяння або клемник. Пайку краще оновити (візуально дефект пайки не завжди помітний), а клемник відкрити й зачистити контактні майданчики – звільнити їх від шару оксидів.

Якщо нічого з перерахованого не допомогло, то дефект прихований у самій стрічці. Причому, якщо стрічка не світиться повністю, то напевно пошкоджено перший сегмент (по кратності різу) – перегоріла доріжка шлейфу або порвалася на вигині внаслідок механічного навантаження.

Увага! Щоб запобігти обриву доріжок шлейфу в результаті радіального вигину або зсуву, рекомендується використовувати спеціальні кріплення для світлодіодних стрічок щонайменше 4 шт. на погонний метр.

Правильним буде «продзвонити» всі окремі ланки за напрямом електричного струму – це відрізки між майданчиками різки. У нашому випадку (стрічка не світиться повністю) швидше за все вийшов з ладу перший сегмент, але можливі й варіанти. Щоб відремонтувати світлодіодну стрічку (відновити її можливість світитися), пошкоджений сегмент слід видалити та замінити відрізком робочої лед стрічки з аналогічними характеристиками.


Як відремонтувати неповне горіння LED стрічки?

Може статися такий вид несправності – світлодіодна стрічка горить не вся, при включенні ЛЕД стрічки в мережу загоряються світлодіоди тільки на тій ділянці стрічки, що ближче до драйвера. Цей вид несправності найчастіше є варіантом попереднього випадку – просто пошкоджений сегмент світлодіодної стрічки розташований всередині виробу.

Потрібно визначити неробочу ділянку led-стрічки. Алгоритм ремонту схожий на попередній випадок:

  1. Для діагностики найзручніше використовувати мультиметр – перевірити наявність струму на вході/виході кожного сегмента різки. За відсутності тестера доведеться приєднати кожен із сегментів, що перевіряються, до БЖ – таким чином знайти пошкоджену ділянку стрічки.
  2. Для усунення несправності проблемний сегмент стрічки потрібно видалити. Ділянки ЛЕД стрічки, що залишилися, з'єднують встик за допомогою конекторів або з використанням з'єднувальних проводів (у разі, коли краї стрічки не можна з'єднати встик).

Для випадку «не горить ділянка світлодіодної стрічки» такий ремонт – міра тимчасова. Найкраще замінити пошкоджену ділянку ЛЕД стрічки на нову, підключивши її знову ж таки за допомогою конекторів. У разі такого ремонту загальні характеристики стрічки не зміняться – буде працювати як нова.

Як усунути мерехтіння LED стрічки

Якщо стрічка поводиться непередбачувано, то причин мерехтіння лед стрічки може бути дві – і обидві вони є наслідком неправильного підключення світлодіодної системи:

  • Неправильний монтаж. Деформація струмопровідних доріжок аж до порушення контакту. Трапляється таке, коли при монтажі led-стрічки допускають заломи і згини з радіусом до 5 см. Поступово розвиваються мікророзриви шлейфу, що призводить до локального нагрівання і як наслідок – деградації світлодіодів. В результаті змінюються характеристики світіння кристалів, аж до їх перегоряння, а також обмежуючих струм резисторів.
  • Неправильне підключення за потужністю. Таке трапляється з низькоякісною продукцією сумнівного походження. Якщо потужність стрічки не відповідає зазначеній у документації, неможливо правильно вибрати БЖ (із запасом 20-25%). А це означає, що від перевантаження LED стрічка почне нагріватися по довжині, почнеться теплова деградація світлодіодів, стрічка почне працювати некоректно і з часом неодмінно перегорить.

Зміна яскравості світіння світлодіода та нерівномірне світіння/моргання пов'язано із зміною характеристик електричного струму, який живить конкретний світлодіод чи модуль стрічки. Для визначення несправності в першу чергу треба перевірити всі контакти – клемники відкрити та зачистити конектори, перевірити пайку шлейфу.

Якщо з контактами все гаразд, потрібно виміряти реальну потужність світлодіодної стрічки (поки вона не перегоріла) та придбати до неї новий блок живлення LED стрічки – його потужність повинна бути приблизно на 20-25% вище сумарної потужності підключеної світлодіодної системи.

Як продовжити термін служби світлодіодної стрічки

Щоб світлодіодна стрічка працювала максимально довго, треба по можливості уникнути ситуацій, які провокують вихід ЛЕД стрічки з ладу. Особливу увагу треба приділити таким моментам:

  • Вибір та підключення драйвера. Блок живлення повинен відповідати параметрам ЛЕД стрічки, що підключається, – робочій напрузі й потужності підключеного електричного ланцюга. На випадок стрибків напруги у мережі слід передбачити запас потужності приблизно 20 %, занадто потужний драйвер підключати теж не треба. Номінальну напруга перевищувати небажано – краще для світлодіодів навіть трохи знизити її, наприклад з 12 до 11,5 за допомогою регулюючих струм резисторів. Щоб уникнути пошкодження самого блока живлення, рекомендується в розетку його вмикати через мережевий фільтр.
  • Монтаж електричної схеми. До блоку живлення можна підключати 5м світлодіодної стрічки – відрізок стрічки коротше 5 м балансують за потужністю додатковими резисторами. Якщо треба підключити 10 м (2 стрічки по 5 м), їх приєднують до драйвера паралельно. Для зручності монтажу використовують спеціальні з'єднувальні дроти.
  • Монтаж самої стрічки. Для встановлення ЛЕД стрічки найкраще використовувати спеціальний профіль, виготовлений з алюмінію – за рахунок гарного відведення тепла можна значно уповільнити процес деградації світлодіодів через їх нагрівання. Не розміщуйте стрічки занадто компактно – наприклад, встановлення 2 потужних стрічок паралельно навіть у тепловідвідному корпусі призводить до перегріву світлодіодів. При відкритому монтажі led-стрічки на поверхні не можна допускати сильних вигинів (менше 5 см радіус) і тим більше поворотів під прямим кутом – ЛЕД стрічку краще розрізати на місце крутого повороту, приклеїти до поверхні, а місце розрізу з'єднати спеціальним кріпленням або паянням.

Виконання перерахованих рекомендацій та дотримання правил експлуатації допоможе продовжити термін безпроблемної роботи вашого світлодіодного підсвічування.


Якісну світлодіодну стрічку та все необхідне для її встановлення ви можете купити у нашому інтернет-магазині Лед Сторі. В асортименті також є все необхідне для ремонту освітлювальної системи – LED стрічки в асортименті, драйвера до них, керуючі пристрої та різноманітне кріплення. В каталозі Led Story потрібний товар ви можете вибрати самостійно – за фільтрами та характеристиками виробу. Але краще не експериментувати, а одразу звернутися до професіоналів – на сайті завжди на зв'язку черговий консультант.

Збережемо ваш час та нерви – вирішимо всі ваші запитання, підкажемо як полагодити світлодіодну стрічку самостійно та допоможемо вибрати кращий варіант. Звертайтесь, завжди раді допомогти клієнтам!