Меню
Ми працюємо. Усі товари в наявності. Ціни актуальні. 
Пункт видачі замовлень - м. Харків, вул. Гольдбергівська, 9
Пн - Пт: 09:00 - 18:00
Сб: 09:00 - 15:00
Нед: вихідний
Час роботи:
  • Пн - Пт: 09:00 - 18:00
  • Сб: 09:00 - 15:00
  • Нед: вихідний

(050) 167 07 77 Менеджер

(067) 832 17 77 Менеджер

(063) 267 07 77 Менеджер

(068) 616 55 55 Інженер/Проектант

(097) 232 61 11 Безнал з ПДВ

(073) 020 34 44 Бухгалтерія

(063) 147 07 77 Гарантія, сервіс, ремонт

Освітлення в офісі. Що врахувати під час вибору?

Освітлення в офісі. Що врахувати під час вибору?

Як вибрати освітлення для офісу

Величезні офісні комплекси та невеликі окремі кабінети – для бізнесу це не що інше, як виробничі майданчики. Тут приймають відвідувачів та укладають угоди, вирішують поточні завдання та проводять переговори. Цілком логічно, що ефективність та продуктивність багатьох бізнес-процесів безпосередньо залежить від правильної організації офісного простору – буде помилкою ігнорувати той внесок, що робить освітлення в результати ділової активності.

Продумане світло в офісі справляє враження на відвідувачів, на підсвідомому рівні сприймається як доказ успішності компанії. Але є ще один важливий аспект: освітлення впливає на працездатність офісних співробітників, їх настрій і навіть самопочуття – отже, і ефективність всього бізнесу. Тож не варто економити на освітленні офісного простору. А як правильно вибрати/організувати його, ми вам зараз і розповімо.


Організація офісного освітлення – вирішуємо завдання в комплексі

Для початку треба усвідомити, чого ми хочемо досягти правильною організацією офісного освітлення. Інакше кажучи, визначитися з цілями. Є ціла низка аспектів бізнес-діяльності, які тією чи іншою мірою залежать від правильного вибору освітлення:

  • Продуктивність. Хороше освітлення в офісі допомагає зберігати високий рівень концентрації уваги та енергії у співробітників, що сприяє підвищенню продуктивності праці.
  • Здоров'я та комфорт персоналу. Правильне освітлення створює затишну і водночас робочу атмосферу в офісі, через що перебування на роботі стає більш приємним та комфортним для всіх. Погане освітлення може негативно позначатися на самопочутті – викликати загальну втомлюваність та втому очей, головний біль та інші проблеми зі здоров'ям, тоді як гарне освітлення допомагає запобігти цим негативним ефектам.
  • Безпека. Це також багатопланова проблема. Хороше освітлення в офісі знижує ризик виникнення травм та нещасних випадків, особливо при виконанні завдань, які потребують точності та уваги – це про загальну безпеку праці. Не менш важливим є фактор безпеки для зору співробітників – відсутність миготіння/пульсацій, недостатню освітленість чи навпаки – через надто яскраве світло. Не варто забувати і про електро-, пожежну та екологічну безпеку освітлювальних пристроїв.
  • Привабливість офісу. Правильно організоване освітлення створює приємну атмосферу в офісі, робить його більш привабливим для співробітників та відвідувачів, що може підвищити рівень довіри клієнтів та партнерів, підкреслити професіоналізм компанії.
  • Економія ресурсів. Використання енергоефективних технологій освітлення дозволяє скоротити витрати на електроенергію та обслуговування освітлення, що у довгостроковій перспективі призводить до економічних вигод всього бізнесу.

Стосовно офісів та робочих кабінетів використовують три основні види джерел світла: традиційні лампи розжарювання та люмінесцентні трубки, а також новий клас освітлювальних пристроїв – на базі світлодіодів.

Тип джерела світла

Характеристики ламп цього виду

Доцільність їх використання в офісах

Лампи розжарювання

Випромінюють світло тепле біле світло (близько 3000К), ККД їх не перевищує 5%, чутливі до перепадів напруги, ресурс безперервної роботи в межах 1000 годин.

З плюсів – тільки теплий відтінок світіння та швидка установка завдяки цоколю на різьбі. Решта вже недоліки – гріються, витрачають багато енергії, швидко перегорають.

Лампи денного світла

Випромінюють нейтральне біле світло 5000К, ККД у межах 70%, ресурс безперервної роботи – до 10000 годин.

Непогані характеристики світіння та ресурс (ЛМЛ досі ще використовуються). «Слабка ланка» газорозрядних трубок – показники безпеки: пульсуюче світіння на старті, блимають, коли виходить ресурс. І найголовніше – небезпечні речовини у складі та як наслідок, проблеми з утилізацією.

LED світильники

95% ККД. Ресурс безперервної роботи – 50000 годин та більше. Температура світіння та колір випромінювання залежить від типу використовуваних LED елементів – охоплює весь діапазон спектра.

Найбільш енергоефективне джерело світла (тільки 5% енергії перетворюється на тепло) – максимальна пожежна безпека ЛЕД світильників. LED лампи випромінюють рівномірне яскраве світло без миготінь – безпечне для зору. Практично 100% екологічна безпека – світловипромінюючі кристали виготовляють із хімічно стабільних матеріалів-напівпровідників.


З порівняння основних користувацьких характеристик трьох поширених джерел світла легко зробити висновок, що найбільш з цього переліку для освітлення офісів підходять світлодіоди. Зараз спостерігається тенденція по можливості замінювати лампи розжарювання і люмінесцентні трубки аналогічної конфігурації на LED освітлювальні пристрої, добре що промисловість випускає ЛЕД лампи з цоколем Е27/14 та світлодіодні лампи Т8.


Як стандарти освітлення впливають на вибір ламп та світильників для офісів 


Навіть плануючи встановити світильник собі на кухню (приклад для наочності), ви не берете першу ліпшу лампу. Вибираєте таким чином, щоб її світіння було досить яскравим, з гарною передачею кольорів тощо. Потужність світіння вибиратимете відповідно до зони установки – біля вікна чи у віддаленому кутку. А ще треба буде не випустити з уваги висоту підвісу лампочки і яку площу збираєтеся висвітлити – і це ще не всі фактори, які треба врахувати навіть для такого начебто простого завдання. А що тоді й казати про складність вибору освітлення в офіс чи інше виробниче приміщення!

Щоб уникнути довільних і часто непрофесійних рішень щодо вибору освітлення, було затверджено стандарт ISO 8995, в Україні діє з 2002 року. Міжнародний стандарт не містить пояснень, якими мають бути системи чи методи освітлення. Це лише нормативна база для вибору освітлення робочих місць всередині приміщень для можливості ефективного виконання людьми різних завдань в максимально комфортних та безпечних умовах.

Міжнародний стандарт ISO 8995-2002 регламентує такі важливі показники як норма освітленості Еср (Лк), індекс передачі кольору Ra, колірну температуру (К). Для більшості офісних робіт достатньо Ra 80 (відтворення кольорів не має вирішального значення), за колірною температурою взагалі немає особливих вказівок – прийнято використовувати біле денне світло приблизно 5000К. А ось нормативи освітленості Eср (Лк) за типами офісних робіт відрізняються дуже помітно – від 300 Лк у приймальні до 750 Лк на робочому місці конструктора.

Тип офісного приміщення

Норма освітленості (ISO 8995) Еср, Лк

Індекс передачі кольору, Ra

Адміністрація, приймальні

300

80

Діловодство, проектні приміщення, кімната для переговорів

500

80

Конструкторські приміщення

750

80

Архіви

520

80



Через норму освітленості (1 Лк = 1 Лм/1 кв. м)враховано габарити приміщення, а саме – площу офісу. Прилади освітлення вибирають за інтенсивністю світлового потоку (Лм), для цього відповідний норматив Еср (Лк) множать на площу відповідного приміщення (кв. м).

Параметри освітлення регламентуються для загального освітлення. На цьому пункті треба окремо зупинитись – знадобиться для вибору виду освітлювальних пристроїв для всього приміщення чи на конкретне робоче місце.


Типи офісного освітлення


Для правильної організації освітлення явно недостатньо розрахунку одного лише загального освітлення. Немає такого офісу, де з освітлювальних пристроїв встановлені, наприклад, тільки стельові LED панелі. І жодної настільної лампи. А у великому офісному комплексі спочатку проектується ціла схема освітлення, яка включає різні його типи:

Загальне освітлення

Фахівці його ще знають як «амбієнтне». Це основне освітлення усієї площі офісного приміщення (саме воно і регламентується ISO 8995-2002). Його призначення – створити комфортний та безпечний простір для роботи, забезпечуючи достатній рівень яскравості без тіней чи відблиску. Для вирішення цього завдання потрібно рівномірно розподілити світильники по площі та висоті, використовувати світлі кольори забарвлення стін та стелі для додаткового відбиття світла та збільшення його яскравості. Найчастіше для основного освітлення використовуються стельові ЛЕД панелі, для невеликих приміщень – LED люстри та інші світильники. 

Локальне освітлення

Призначення місцевого освітлення – компенсувати нестачу загального освітлення та контрастності на робочому місці офісного співробітника. Це світло, спрямоване на конкретні робочі зони чи об'єкти, наприклад робочий стіл, стійку з документами. Його призначення – створити акценти або забезпечити додаткове освітлення для виконання завдань. Для реалізації місцевого освітлення можна використовувати настільні лампи або спеціальні точкові світильники, світло яких можна направити на потрібну область.

Декоративне освітлення

Для створення певної атмосфери та підвищення привабливості офісу в очах відвідувачів використовується декоративне освітлення – робить інтер'єр офісу не просто унікальним, навіть допомагає просувати бренд компанії. За допомогою декоративного підсвічування можна структурувати простір, роблячи навігацію по офісу більш очевидною і при цьому виділити певні зони. Для реалізації декоративного освітлення можуть використовуватися різні типи ЛЕД ламп, включаючи підвіси, настільні світильники, бра, світлодіодні смуги та різного типу кольорове підсвічування чи акцентоване світло.

Аварійне освітлення

Обов'язково застосовується у приміщеннях понад 60 кв. м – це вимоги законодавства стосовно організації освітлення офісних та інших громадських будівель. Головне призначення аварійного освітлення – забезпечити достатню видимість під час евакуації, щоби співробітники та відвідувачі офісу могли безпечно залишити будинок. Аварійне освітлення допомагає покращити видимість та орієнтацію у приміщенні у разі появи диму, виникнення пожежі або інших надзвичайних ситуацій. Включається аварійне освітлення у разі НП при обриві основного живлення або спрацьовуванні пожежного сповіщувача. Евакуаційне освітлення зазвичай працює від акумуляторів, які заряджаються у звичайному режимі та включаються автоматично при обриві живлення від мережі. Ці світильники розташовуються таким чином, щоби забезпечити рівномірне освітлення евакуаційних маршрутів і виходів – використовуються спеціальні світлові покажчики з інфографікою, як то стрілки, «людина, що біжить» тощо.

Робимо висновки

Освітлення офісу це не тільки «про дизайн», блиск і показний шик з оглядом на відвідувачів. Освітлення воно як деталь у добре відрегульованому механізмі відповідає за ефективну роботу співробітників. Психологічна атмосфера в колективі теж значною мірою залежить від вибору освітлення, як і здоров'я офісних працівників – напруга очей при нестачі світла не тільки стає причиною погіршення зору, а може стати причиною серйозних хвороб. Страждає і бізнес при неправильному виборі освітлення – адже знижується продуктивність співробітників офісу.

Щоб уникнути всіх цих неприємних наслідків, до вибору та організації офісного освітлення треба підійти дуже відповідально. Тільки такий підхід сприяє створенню комфортного та продуктивного офісного середовища, що зрештою підвищує ефективність всього бізнесу.

Якщо у вас виникли питання щодо організації освітлення офісу чи вибору освітлювальних систем, не витрачайте час – якнайшвидше звертайтеся до нас у LED Story. Наші фахівці завжди на зв'язку і будуть раді вам допомогти!