
📝Вибираємо спектр для фітолампи: який колір світіння рослинам потрібен і для чого
Світло для рослин, такий самий за важливістю компонент живлення як і вода, органіка і корисні мінерали. Але не будь-яке світло однаково корисне – вплив різних кольорів на рослини відрізняється і дуже суттєво. При вирощуванні в умовах закритого грунту рослини відчувають нестачу природного світла навіть у ясний сонячний день, незважаючи на якісне скління теплиці. А що вже казати про осінньо-зимовий період. Любителі кімнатних квітів та власники оранжерей також постійно стикаються з дефіцитом освітлення: найбільше страждають рослини, що походять із тропіків та південної півкулі, – за біологічним «годинником» у них має бути сонячне літо, а у нас у цей час за вікном сутінки та зима.
Звичайним яскравим світлом від побутових ламп недоотримане природне освітлення компенсувати практично неможливо – зовсім не той спектральний склад випромінювання! Може взагалі статися, що таким підсвічуванням ви досягнете прямо протилежних результатів: невідповідний спектр випромінювання може погіршити проблему і бажаного поліпшення стану рослин не отримаєте. Це як і з вибором добрив: не дай боже використовувати перші-ліпші та ще й у великій кількості.
Як же правильно вибрати спектр фітопідсвічування для рослин закритого грунту (індор) зараз ви і дізнаєтесь. Максимально корисну інформацію для вибору фітоспектру ми зібрали в одному місці і постаралися привести її до системи. Стаття, напевно, буде корисною і новачкам у садівництві, і професіоналам.
Який спектр потрібен рослинам
Правильний вибір спектру фітолампи – ключовий момент для успішного вирощування рослин в умовах нестачі природного світла. Підхід до вирішення проблеми схожий: чи то вибір підсвічування для кімнатних квітів або розсади в ящику, рослин у капітальній теплиці або для гідропонної ферми в підвалі.
Зростання та розвиток рослин безпосередньо залежить від фітопідсвічування: різні спектри світла впливають на різні фізіологічні процеси у рослинах – обмін речовин і фотосинтез, поділ клітин, процеси росту, цвітіння і утворення/достигання плодів.
Повний діапазон сонячного випромінювання. Схема розподілу спектрів за довжиною хвилі (нм)
Денне світло рослини сприймають як інтегральну суму всіх спектрів: невидимого ока ультрафіолету, всіх кольорів видимого спектру від синього до червоного з переходом в область теплового (інфрачервоного) випромінювання. Всі ці світлові хвилі по-різному впливають рослини.
Важливий момент: Невидимі частини сонячного спектру є дуже важливими для рослин. Це людина не бачить УФ чи ІЧ промені, а для рослин ці спектри більш ніж реальні! Їх треба обов'язково враховувати при виборі фітоосвітлення.
Основні спектри фітоосвітлення
Штучне освітлення для стимуляції росту та розвитку рослин охоплює різні діапазони світлового спектру, включаючи видимі оку і невидимі. Кожен спектр впливає на певні процеси рослинних організмів на клітинному рівні. Особливості впливу сонячних променів на рослини розглянемо зі збільшенням довжини хвилі. Для наочності будемо дотримуватися порядку чергування кольорів зліва направо, як на схемі вище.
Ультрафіолетовий (UV) спектр
Ультрафіолетове світло (УФ) – невидима частина короткохвильового сонячного спектру. Як показано на схемі, має умовний поділ на три області:
- UV-С (100...280 нм). Найбільш жорстке УФ-випромінювання: Небезпечне для людини та всіх живих організмів (і рослин у тому числі). Використовується в лампах для стерилізації приміщень – лабораторій, теплиць, сховищ тощо.
- UV-B (280...315 нм). Такий ультрафіолет у малих дозах стимулює утворення у рослин захисних сполук, а у великих дозах може пошкодити ДНК. УФ промені типу «В» використовувати потрібно дуже дозовано. У побутових фітолампах такого спектру практично немає.
- УФ-А (315...400 нм). Довгохвильовий УФ спектр зміцнює захисні механізми рослини, підвищує стійкість рослин до стресів та шкідників. Цей «м'який» ультрафіолет найбільш безпечний в усьому УФ-спектрі інтервал, але застосовувати його теж треба дозовано. Надмірне опромінення може виявитися шкідливим – зокрема, через уповільнення ростових процесів.
Промені UV-діапазону в незначній частині присутні у Full-spectrum лампах для рослин та у побутових фітосвітильниках «синього» спектрального діапазону. Існують і спеціальні LED лампи ультрафіолетового спектру випромінювання, але в домашніх умовах вони практично не використовуються.
Фіолетове світло
Найбільш короткохвильова частина видимого спектра випромінювання з довжиною хвилі приблизно 400...450 нм. Подібно до «А» ультрафіолету (сусідня область), фіолетовий спектр впливає на синтез рослинних пігментів. Примітно, що під час опромінення фіолетовим світлом у рослин уже запускаються процеси фотосинтезу. Також фіолетовий спектр сприяє проростанню коренів і формуванню кореневої системи у дорослих рослин, впливає на процеси цвітіння і достигання плодів.
Синє світло
Цей досить обмежений (450...500 нм) діапазон видимої частини сонячного спектру, проте, один з найбільш значущих для правильного розвитку та здорового росту рослин. Важливість цього спектра переоцінити неможливо:
- Фотосинтез та обмінні процеси регулюються променями синього світла.
- Прискорюється зростання листя, а стебла стають міцними – синє світло робить рослини більш компактними.
- Відкриття/закривання продихів і сам процес газообміну (поглинання СО2 і виділення кисню) також залежить від наявності синього спектра в освітленні!
Світлодіоди синього світіння обов'язково в тій чи іншій пропорції є в побутових та професійних фітолампах – для розсади, кімнатних рослин, освітлення для теплиць.
Зелене світло
У порівнянні з синім піком фітоактивності зеленого кольору промені (500...600 нм) здаються чимось мало доцільним – хлорофілом вони поглинаються слабо.
- Ця область спектру впливає на циркадні ритми рослин: це внутрішній «біологічний годинник», який допомагає регулювати ростові процеси протягом доби, цвітіння та відкриття/закриття квіток. Завдяки цьому рослини можуть правильно реагувати на зміну дня/ночі – дуже важлива функція!
- Зелена складова спектру проходить через верхнє листя, висвітлює нижні яруси і чим сприяє рівномірному зростанню та формуванню правильної структури рослини.
Є дані, що зелені промені на клітинному рівні впливають на ростові процеси – роблять кущ більш міцним та та здоровим.
Жовте і оранжеве світло
Інтервал 570...620 нм умовно закріпили за двома близькими кольорами спектру – жовтим та помаранчевим.
- Вплив на процеси фотосинтезу – середній. Особливо, якщо порівнювати із вкладом синіх променів та червоного світла.
- Підтримує загальний розвиток рослини та сприяє цвітінню.
Є наукові дані, що жовто-помаранчевий спектр фітоосвітлення може впливати на адаптацію рослин до навколишніх умов.
Червоне світло
Найбільш довгохвильова зона видимого спектру сонячного світла – 610...750 нм. Червоне світло – основний спектр для фотосинтезу, особливо ефективний для посилення росту. Невипадково в LED фітолампах обов'язково присутні світлодіоди червоного спектра світіння. Випромінювання червоного світла має надважливе значення для культур закритого грунту:
- Прискорює зростання рослин, стимулює витягування стебел.
- Поліпшує синтез фітогормонів.
- Сприяє цвітінню, процесам формування та достигання плодів.
- Сприяє розвитку кореневої системи.
Практикою доведено, що одночасне опромінення червоним та синім спектром сприяє гармонійному розвитку рослин. Для типових випадків (вирощування розсади, досвічування кімнатних квітів) можна з успіхом використовувати фітолампи-біколор, де є лише ці два спектри – синій та червоний.
Інфрачервоний спектр
Видима область сонячного діапазону закінчується на умовних 770 нм. З одного й іншого боку, у цій зоні розташована область червоного далекого спектру (750...800 нм), яка далі переходить в інфрачервоне (теплове) випромінювання.
Далеке червоне світло ми вже практично не бачимо, але рослини його відмінно сприймають і відповідним чином реагують. Цей червоний, що межує з невидимим ІЧ спектром, діє на різні процеси в рослині:
- Впливає на цвітіння та проростання насіння.
- Стимулює подовження стебел та зростання листя.
Однак надлишок «далекого червоного» не дуже добре позначається на морфології рослин: наприклад, сприяє витягуванню розсади – саджанці виходять кволими і слабкими.
Інфрачервоний спектр (теплове випромінювання) з довжиною хвилі від 780 нм не бере участі у фотосинтезі, але впливає на температуру листя та загальне випаровування вологи. Примітно, що саме нагрівання ІЧ променями у багатьох видів рослин дає старт проростанню насіння та початку цвітіння.
Узагальнюємо інформацію та робимо висновки щодо вибору фітоспектру
Для досягнення найкращого ефекту від фітопідсвічування зазвичай використовують комбінацію різних спектрів, підлаштовуючи освітлення під стадії зростання рослин. Наприклад, поєднання «синій + червоний» ідеально підходить для фотосинтезу, а додавання далекого червоного допомагає регулювати цвітіння, сприяє формуванню зав'язей та достиганню якісних плодів.
Вибір спектру – це та відправна точка, з якої слід починати вибір потрібного фітоосвітлення.
На розвиток рослин впливає не тільки вибір кольорів спектру, а й їх співвідношення у складі випромінювання конкретної фітолампи. Цей момент треба обов'язково враховувати під час вибору світильника для агротехніки індор!
І, якщо вас турбує питання, де купити фітолампу для рослин повного спектру, то рекомендуємо звернутися безпосередньо до виробника фітоламп. По-перше, ціна буде гарантовано низька, по-друге, буде гарантовано якість фітоламп і відповідність їх спектра. По-третє, ви зможете бути впевненим, що фітолампа буде працювати стільки, скільки ви за неї заплатили.
Де знайти виробника фітоламп в Україні? Якщо ви читаєте цю статтю, то ви вже його знайшли. На сайті LED STORY в каталозі фіто освітлення можна купити лампи для розсади, рослин та квіті нашого виробництва, та впевнитись, що вони не гірше відомих закордонних аналогів.