
Світлові натяжні стелі: все, що потрібно знати про них для правильного вибору
Натяжні стелі настільки широко увійшли до нашого побуту, що вже практично не потребують реклами. Їхні переваги швидко «скуштувати на смак» та оцінили власники квартир та житлових будинків, різних комерційних приміщень. Є один проблемний момент у встановленні цих плівкових конструкцій – в натяжну стелю не так просто інтегрувати прилади освітлення. Але знайшлося оригінальне рішення: «сховати» джерела світла за напівпрозорою мембраною, а не різати дірки для кожної лампи окремо. Приблизно так було винайдено світлову стелю (Luminous ceiling). Новаторська ідея поєднати стиль, технології та комфорт виявилася не тільки вдалою, а й дуже продуктивною, оскільки дає широкі можливості для розвитку та впровадження. Ось чому все частіше і вибирають світлову стелю для облаштування житлових будинків/квартир, кафе, магазинів та офісів:
- Дозволяє рівномірно висвітлити приміщення без різких тіней та незручних у використанні світильників.
- Дає можливість регулювати колір та яскравість підсвічування від яскравого робочого світла до м'якого вечірнього світіння, створюючи цим потрібний настрій.
- Допомагає приховати з'єднувальні дроти, нерівності та конструктивні особливості основної стелі, роблячи простір візуально чистішим та сучаснішим.
Головне ж – ця технологія легко вписується у будь-який стиль: мінімалізм, класика чи футуризм. Якщо вам хочеться зробити інтер'єр не тільки красивим, але й технологічним, світлова стеля стане чудовим рішенням. І якщо вас зацікавила ідея встановити світлову стелю, буде дуже корисно заздалегідь дізнатися про неї більше. Ось про це ми зараз і розповімо.
Світлова стеля: як вона виглядає, що являє собою, особливості та переваги конструкції

Сама ідея натяжної стелі з інтегрованою в неї системою підсвічування – це «2 в 1», одночасно дизайнерська фішка, і функціональний елемент інтер'єру, що органічно поєднує оригінальний дизайн і практичність:
- Естетичний компонент. Світлова стеля – не просто елемент освітлення, а ключова деталь обстановки кімнати: створює стильний сучасний інтер'єр, розставляє нові акценти у світлодізайні й цим робить ваше житло унікальним. Завдяки м'якому розсіяному світлу такі стелі візуально розширюють простір, створюючи відчуття легкості й гармонії. А широкий вибір форм світлової стелі, матеріалів і відтінків відкриває безмежні можливості – дизайнеру є де проявити фантазію.
- Практична сторона питання. Унікальність інтер'єру зовсім не виключає функціональності деталей обстановки. Світлова натяжна стеля якнайкраще підходить для житлових приміщень та робочих просторів, де люди проводять багато часу. Натяжні стелі з інтегрованою світлодіодною підсвіткою забезпечують рівномірне та комфортне освітлення. М'яке розсіяне світло без різких тіней і відблисків не втомлює зір і сприяє створенню затишку.
Є ще один позитивний момент, відноситься він і до дизайну, і до функціональності: світлова стеля – це ідеальне рішення для маскування дефектів основної стелі (тріщин, нерівностей), а також приховування інженерних комунікацій (дроти, закладні елементи). Гармонію інтер'єру нічого не порушує – мембрана натяжної стелі закриває всі непотрібні деталі!
Світлові стелі широко застосовуються в найрізноманітніших сферах – створюють комфортне та стильне освітлення у житлових приміщеннях та комерційних просторах:
- Квартири та приватні будинки. Натяжні стелі з підсвічуванням використовуються у вітальнях, спальнях, кухнях та ванних кімнатах, візуально розширюючи простір та надаючи інтер'єру сучасного вигляду.
- Офіси та бізнес-центри. LED Ceiling стелі забезпечують рівномірне освітлення і тим самим знижують навантаження на зір. Ну і звичайно ж плюс декоративна компонента: сучасний інтер'єр оформлення офісу має не останнє значення для репутації.
- Торгові зали, ресторани, готелі, салони краси тощо. Світлові стелі в просторах для ведення бізнесу є не тільки джерелом світла, але й створюють особливу атмосферу, працюють на запам'ятовуваність та впізнаваність закладу.
Стеля, що світяться – не тільки оригінальний елемент декору. Вбудована в плівкову стелю система підсвічування забезпечує якість освітлення не гірше за традиційні люстри чи точкові споти. Установка LED Ceiling дозволяє позбавитися від громіздких світильників, які «крадуть» простір – ця перевага стель, що світяться особливо важлива для компактних приміщень і кімнат з невеликою висотою.
Весь комплекс переваг натяжних стель із вбудованим підсвічуванням ви можете оцінити після встановлення їх у себе вдома, у вашому кафе/магазині чи офісі. До явних переваг натяжних стельових конструкцій (естетична привабливість, довговічність, простота експлуатації, стійкість до вологи, екологічність) додаються плюси використовуваного ЛЕД освітлення – енергоефективність, надійність, довговічність, зручність та безпека.
Також ви отримуєте більше варіацій по можливості дизайну простору та більше декоративності внаслідок використання ламп з кольоровим світінням та спеціальних технічних прийомів – використання різних за площею та формою зон засвіту, можливості нанесення на полотно будь-яких малюнків методом фотодруку.
Світлові стелі: які вони бувають і чим відрізняються
Все різноманіття дизайнів та варіантів оформлення стель з інтегрованим підсвічуванням базується на конструкції традиційної натяжної стелі. Це як відправна точка для польоту думки дизайнера: відштовхуючись від неї, можна моделювати нові форми, застосовувати різні матеріали, використовувати різні прилади освітлення і схеми підключення.
Конструкцією світлові стелі нагадують багатошаровий пиріг. У виключеному вигляді бачимо лише зовнішню полімерну мембрану (чи інший напівпрозорий матеріал). Візуально нічим не відрізняється від традиційних натяжних стель (але це до того моменту, доки не ввімкнено освітлення). За зовнішнім транслюцидним полотном ховається багатошарова конструкція, яка кріпиться до базової стелі кімнати. Типова світлова стеля з LED підсвічуванням складається з ключових компонентів:
- Каркас забезпечує жорсткість та форму стелі. Це основа конструкції, до нього кріпляться решта елементів.
- Джерела світла. Рівномірне та якісне світло забезпечують світлодіодні стрічки, ЛЕД лінійки чи спеціальні Led модулі.
- Розсіювач. Зовнішня мембрана світлової стелі. Зазвичай використовується напівпрозоре полотно (ПВХ, тканина), яке пом'якшує світло та створює рівномірне світіння.
- Кріпильні елементи. Використовуються для надійної фіксації всіх елементів конструкції до основної стелі. Забезпечують надійність та безпеку установки.
- Блок живлення. Потрібен для підключення підсвічування LED до мережі 220 В.
Якщо ви використовуєте в конструкції світлової стелі ЛЕД стрічки з регульованим світінням, вам також напевно знадобиться і контролер, щоб регулювати роботу світлодіодів, налаштовувати колірний режим та яскравість їхнього випромінювання.
Кожен із перерахованих елементів конструкції світлової стелі має варіанти виконання (і не один!). А якщо їх комбінувати, можна отримати практично необмежену кількість варіантів конструкції натяжної стелі з інтегрованим підсвічуванням LED. Є умовна класифікація за певними ознаками.
Зона засвіту
Стосовно світлових стель, є два способи організації освітлення – частковий та повний засвіт. Розрізняються вони тим, як світлодіоди підсвічують стельове полотно:
- Повний засвіт. Однаково яскраво світиться вся поверхня натяжної стелі. LED стрічки чи лінійки розміщуються за полотном рівномірно по всій площі – створюється ефект суцільної світлової панелі або навіть «неба, що світиться». Суцільне засвічення дозволяє замінити традиційні люстри та світильники. Для досягнення рівномірного розсіювання знадобляться потужні світлодіоди у великій кількості та правильний вибір відстані між джерелом світла та полотном.
- Частковий засвіт. Використовується для зонування простору та створення декоративних акцентів, світлових ліній на стелі, візерунків, градієнтів або виділення центральної частини (як варіант). При такому способі підсвічування світлова стеля стає декоративним елементом, а не основним джерелом освітлення. Може використовуватись для зонування, створення акцентів або додаткових світлових ефектів. Цей варіант розподілу світла більш економічний з погляду енергоспоживання, проте замінити основне освітлення може не завжди. Але для стелі у ванній або в туалеті підсвічування по периметру буде цілком достатньо.
Вибір між частковим та повним типом засвіту залежить від особливостей приміщення (призначення, висота стель, колірна гама), завдань освітлення та бажаного світлового ефекту. Враховувати треба також бюджет.
Розсіювач
Зовнішній шар конструкції світлової стелі – матеріал, який розподіляє світло від діодів і забезпечує рівномірне світіння без яскравих точок і тіней. Залежно від використовуваних матеріалів є кілька типів розсіювачів:
- Напівпрозора ПВХ плівка. Для облаштування світлових стель це найпоширеніший матеріал. Ідеально підходить для створення рівномірного освітлення у великих приміщеннях, використовується у житлових та комерційних інтер'єрах. Плівкові мембрани доступні в різних ступенях прозорості, що дозволяє вибрати бажану інтенсивність освітлення. Цінуються плівкові мембрани за еластичність матеріалу, малу вагу та простий монтаж. Великий плюс ПВХ розсіювачів – доступна ціна.
- Текстиль. Стелі з тканини можуть мати різну текстуру та колір. Порівняно з плівковими конструкціями, стелі з тканини створюють більш природне та м'яке освітлення + мають хороші акустичні властивості. Підходять світлові стелі з текстильних матеріалів для створення естетичної та затишної атмосфери у житлових приміщеннях.
Кожен матеріал створює унікальний ефект освітлення та зовнішній вигляд стелі (без увімкненого підсвічування ми бачимо саме розсіювач). Вибір матеріалу для мембрани світлової стелі залежить також від бажаного ефекту освітлення, дизайну інтер'єру та виділеного бюджету.
Елементи декору
Світлові стелі пропонують величезну різноманітність декоративних рішень. Широкий асортимент сучасних матеріалів для натяжних стель та LED обладнання для підсвічування дозволяє створювати унікальні інтер'єри для житлових будинків та комерційних приміщень. Світлодизайнер має можливість «обіграти» ту чи іншу характеристику світлової стелі:
- Форма та конструкція. Натяжна стеля з підсвічуванням може бути плоскою (найпоширеніший варіант) чи об'ємною у кілька рівнів. При неповному засвіченні площина стелі може складатися з квадратів, смуг, кіл або світлових фігур довільної форми. У мінімалістичних інтер'єрах дуже ефектно виглядають вузькі світлові лінії, не обов'язково прямі.
- Світловий ефект. Використання світлодіодів у конструкції світлової стелі дозволяє реалізувати рівномірне освітлення та зональне підсвічування, використовувати можливості RGB стрічок та інші високотехнологічні схеми LED освітлення – програмовані сценарії світіння тощо.
- Декоративне виконання. Дизайни натяжних стель дуже різноманітні. Для будь-якого інтер'єру можна підібрати класичну однотонну світлову стелю. Транслюцидний шар може бути будь-якого кольору і навіть з фотодруком – світлову стелю прикрашає зображення неба, природи або абстрактні візерунки.
- Стиль інтер'єру. Дизайн світлової стелі повинен гармоніювати з обстановкою: прості форми та спокійні кольори – для мінімалістичних інтер'єрів, технологічні рішення та неонові відтінки – для hi-tech, імітація ліпнини та теплі відтінки – для класики.
За бажання можна навіть комбінувати кілька типів світлових стель і тим самим створити багатофункціональні світлові рішення: наприклад, поєднувати в одній кімнаті стелю суцільного світіння і світлові лінії або 3-вимірні виступи над рівнем стелі у вигляді світильника довільної форми – прямокутника, кола, хвилі чи іншої геометричної фігури. Дизайнеру є де застосувати свої знання та фантазію!
Як вибрати світлову стелю: практичні аспекти
Стильну і функціональну натяжну стелю з підсвічуванням можна встановити практично в будь-якому приміщенні – у себе вдома чи на роботі в кафе/магазині, офісі. Безпосередньо монтаж натяжної конструкції потребує певної практики та навичок роботи з інструментами – цей етап краще делегувати фахівцям. Але ніщо не заважає вам вибрати світлову стелю самостійно: не просто «вибрати», а навіть продумати власний дизайн та схему освітлення. Деталі проєкту можна буде відкоригувати аж включно до покупки матеріалів та початку встановлення/підключення.
Вибір натяжної світлової стелі має певну логіку: починається з розуміння завдань освітлення, вибору конструкції та матеріалів (самого полотна, ЛЕД модулів, каркасу та кріплення). Тільки продуманий підхід дозволить створити у себе вдома комфортне та стильне освітлення. Щоб органічно поєднати красивий дизайн і функціональність натяжної стелі, потрібно послідовно розглянути ключові моменти.
Призначення та тип світлової стелі
Це базове питання, від відповіді на нього залежить конструкція натяжної стелі, її зовнішній вигляд та електрична «начинка». Вам потрібно визначитися, буде ваша світлова стеля основним джерелом освітлення чи тільки декоративним підсвічуванням? Потрібне рівномірне світло чи з акцентом на якісь зони? Відповідь залежить від типу приміщення, де ви плануєте встановити світлову стелю:
-
Суцільне рівномірне засвічення – універсальний варіант. Але треба врахувати, що для основного освітлення у великій за площею кімнаті знадобиться встановлення потужних LED модулів у значній кількості. М'яке рівномірне світло без акцентів відмінно підійде для спальні.
-
Використання часткового засвіту – відмінний варіант розподілу світла для світлової стелі у вітальні чи для великої кухні, де є сенс виділити більш яскравим світлом столову зону.
Як варіант часткового засвіту можуть використовуватися світлові лінії на стелі – прямої чи фігурної форми вузькі світлові смуги яскравішого засвіту. Відмінно виглядає по контуру кімнати світлова стрічка по краях натяжної стелі – вона створює візуальний ефект «паріння» і легкості конструкції.
Матеріали
Для мембрани натяжної стелі зазвичай використовують плівку ПВХ або тканину. Вибір матеріалу для полотна залежить від дизайну та призначення приміщення, побажань мешканців та бюджету:
- ПВХ-плівка – найпопулярніший варіант мембрани. Зазвичай використовують транслюцидне ПВХ полотно 50% прозорості – воно забезпечує м'яке та рівномірне розсіювання. Цінується полімерне полотно за доступність, зручність у встановленні та експлуатації.
- Тканинні стелі завдяки текстурі матеріалу добре розсіюють світло і не перешкоджають вентиляції. Цінуються за ефектний вигляд, екологічність та довговічність
При виборі полотна для LED Ceiling треба відразу прикинути, як і на чому його кріпити: знадобиться якийсь каркас чи спеціальні профілі для натяжної стелі, заставні тощо.
LED джерела світла та їх розташування
Вибір джерел світла для монтажу в системі світлової стелі залежить від обраного світлодизайну та типу приміщення:
- Світлодіодна стрічка (монохромна чи RGB). Поширений варіант підсвічування натяжної стелі. Підходять для конструкцій з повним та частковим засвітом. Рекомендується під час встановлення на основну стелю LED стрічку клеїти на підкладку з фольги (для гарантованого відведення тепла).
- Світлодіодні лінійки. По факту це ЛЕД стрічка на жорсткій підкладці – встановлювати й підключати її куди більш зручно. Світлодіоди на LED планці потужніші – тож дають інтенсивне світіння.
- Світлодіодні модулі точкові (чіпи). Сучасний варіант світлового оформлення натяжної стелі з інтегрованим підсвічуванням, дуже яскраві та надійні у роботі. Найчастіше їх використовують для зонованого освітлення.
Щоб зона засвіту була підсвічена без затемнень, світлодіоди повинні бути рівномірно розподілені.
Є один дуже важливий момент! При невдало обраному зазорі між мембраною та світлодіодами, ми будемо явно бачити чергування світлових смуг та зон затемнення. Такого ефекту можна уникнути, якщо збільшити відстань між світлодіодами і полотном.
При виборі світлодіодних стрічок/планок або чіпів важливо також враховувати колірну температуру: тепле біле світло – для відпочинку, нейтральне – для універсального використання, для робочих зон – холодні відтінки білого.
Стиль інтер'єру
Правильний вибір освітлення гармонійно вписується в дизайн, а невдало вибране світло виглядає чимось стороннім.
- Класика. Стиль, якому найбільше відповідає м'яке світло з теплими відтінками. Можна використовувати фотодрук або ефект матового скла у вікнах зонального засвіту або повністю по всій площині.
- Мінімалізм. Аскетичний стиль. Найкраще підходять однотонні натяжні стелі з контурним або лінійним підсвічуванням.
- Хай-тек. Сучасному стилю оформлення найкраще відповідають чіткі світлові лінії, мінімалістичний дизайн, нейтральне або холодне біле світло. Або навпаки, можна використовувати іншу крайність – глянсові або матові полотна з яскравим RGB-підсвічуванням.
- Лофт. «Фабричний стиль» неможливо відтворити без чітких світлових ліній, правильної геометрії форм у поєднання з відкритими елементами.
- Еко-стиль. Добре підійде для дитячої або спальні. Тут буде доречне тепле розсіяне світло, текстильні стелі з природними мотивами. Мають гарний вигляд стелі з фотодруком під небо чи природні текстури.
Вибираючи стиль оформлення світлової стелі, варто враховувати не лише естетику приміщення, а й технічні параметри – призначення кімнати, площу та її висоту, індивідуальні уподобання тих, хто найчастіше у ній буває. Систему управління потрібно також продумати заздалегідь, адже від цього значною мірою залежить комфорт та затишок.
Дотримуючись цих простих порад, ви можете вибрати світлову натяжну стелю, яка ідеально підійде для вашого будинку і створить бажану атмосферу. Все електричне наповнення для натяжної стелі з інтегрованим ЛЕД підсвічуванням ви можете купити у нас у Led-Story. У каталозі нашого інтернет-магазину ви можете вибрати найкращі модулі LED освітлення для натяжної стелі, а також до них з'єднувальні дроти, конектори та прилади керування/автоматику. На всі питання спеціаліст компанії проконсультує через чат зі сторінки товару. А тепер переходьте в каталог LED-STORY – вибирайте та замовляйте все, що вам потрібно для системи освітлення!