Меню
Ми працюємо. Усі товари в наявності. Ціни актуальні. 
Пункт видачі замовлень - м. Харків, вул. Гольдбергівська, 9
Пн - Пт: 09:00 - 18:00
Сб: 09:00 - 15:00
Нед: вихідний
Час роботи:
  • Пн - Пт: 09:00 - 18:00
  • Сб: 09:00 - 15:00
  • Нед: вихідний

(050) 167 07 77 Менеджер

(067) 832 17 77 Менеджер

(063) 267 07 77 Менеджер

(068) 616 55 55 Інженер/Проектант

(097) 232 61 11 Безнал з ПДВ

(073) 020 34 44 Бухгалтерія

(063) 147 07 77 Гарантія, сервіс, ремонт

Тепле чи холодне світло: яке краще?

Тепле чи холодне світло: яке краще?

Правильний вибір освітлення – проблема ця має багато аспектів. Питання вирішується по-різному з погляду дизайну, медичних рекомендацій, власного смаку. І справа не стільки в достатній потужності/яскравості ламп, як у колірному відтінку їхнього випромінювання. По-різному сприймає людське око тепле світіння живого вогню та сріблясто-холодний відблиск люмінесцентних трубок – відтінок цей реально впливає на сприйняття навколишнього світу і навіть на настрій.

Що ж за характеристика така ця «колірна температура», які кольори/відтінки спектру бувають і чим вони відрізняються? У цій статті ви дізнаєтеся, яке краще вибрати освітлення за кольором спектра, коли і чому. Давайте розбиратися.


Що являє собою колірна температура освітлення, як і в яких величинах вона вимірюється

Назва характеристики «колірна температура» джерела світіння до термічного нагрівання має відношення досить відносне, незважаючи на те, що вимірюється вона в тих же Кельвінах (К). Як фізична величина, температура світіння означає відтінок випромінювання абсолютно чорного тіла, нагрітого до вказаної кількості градусів. Для вимірювання колірної температури світла використовуються спеціальні прилади – спектрометри. У звичайному житті вам спектрометр навряд чи знадобиться. Людське око добре розрізняє колірні відтінки – від теплого світіння вогню до майже блакитного сяйва електричного розряду.


Сприйняття кольору спектру
Колірна температура (градуси, К)
Складові кольори спектру
Де таке світло спостерігається в природних умовах
Теплий

2000K - 4000K

Червонувато-помаранчевий з переходом у блідо-жовті тони
Сонячні промені перед заходом сонця і рано на світанку
Нейтральний
4000K – 5000K
Чистий матово-білий без напівтонів
Яскраве сонячне світло опівдні
Холодний
5000K - 7000K
Від світло-блакитних до насичених синюваних та фіолетових тонів.
Яскраве денне світло у хмарний день


Якщо співвіднести цю шкалу з джерелами штучного освітлення, можна умовно позначити:

  • 2700 – 3000К – ці колірні температури вважаються «теплими», їм властивий жовтуватий чи помаранчевий відтінок, схожий на світло від звичайної воскової свічки;
  • 4000 до 6500 К – ці колірні температури вважаються «холодними» або «яскравими» і мають більш блакитний або білий відтінок, схожий на природне денне світло або флуоресцентне освітлення.

У «теплий» діапазон світіння практично автоматично потрапляють побутові лампи розжарювання (2100 – 3000К), причому у більш потужних спостерігається світіння більш «прохолодних» тонів. Галогенові лампи випромінюють світіння близьке до «нейтрального» (2500 - 3800К), а люмінесцентні – широкий діапазон від 2700К до 6000К. Окрему позицію займають ЛЕД світильники, які можуть випромінювати світіння практично будь-якої довжини хвилі – від інфрачервоних/червоних променів до синіх та ультрафіолетових, а в сучасних моделях є можливість навіть регулювати діапазон світіння.


Теплий спектр світіння та його особливості

Якщо в спектрі світіння переважають червоні, помаранчеві та жовті тони, а колірна температура за спектрометром не перевищує 3000К, – однозначно, перед вами лампа теплого білого світла. Традиційно до цієї категорії належать лампочки розжарювання та металогалогенні, але в побуті все частіше використовуються економічні та практичні LED світильники теплого світла.

Чому ж такі популярні у світлодизайнерів освітлювальні пристрої, які дають світло теплих тонів – тому причиною є деякі особливості теплого світла:

  1. Світіння теплих тонів зазвичай містить промені жовтуватого або оранжевого відтінку. Ці складові спектру притаманні світлу відкритого вогню багаття або свічки, які у людини викликають почуття захищеності та внутрішнього комфорту.
  2. Джерелам теплого спектру світла часто притаманний високий індекс передачі кольору (CRI) – у потоці такого світла не спотворюються кольори і текстура, тепле світло ніби згладжує дрібні деталі, а предмети в холодних тонах робить менш помітними.
  3. Лампи з «теплими» світловими променями світлом ідеально підходять для освітлення кімнат у житловому будинку, квартир, готельних номерів та інших приміщень, де потрібно організувати невимушену та затишну атмосферу для відпочинку чи дружнього спілкування.

Теплі промені світла на організм людини впливають позитивно навіть на фізіологічному рівні – сприяють нормалізації біологічних ритмів та відновленню нормального режиму сну. Якщо ви не плануєте не спати всю ніч, то ввечері в кімнаті переважно використовувати не дуже яскраве освітлення теплих тонів.

Холодний спектр світіння та його особливості

Переважання блакитних і синюватих відтінків – так людина візуально сприймає холодне світло. За температурною шкалою таке світіння відповідає 6000 – 10000К й далі переходить у невидимий нам УФ-діапазон. Такий відтінок світіння випромінюють люмінесцентні та газорозрядні ксенонові лампи та ЛЕД освітлювальні пристрої.

У холодного спектру видимого світла є особливості, які впливають застосування даного виду освітлення:

  1. Колірна температура вище 6000К – випромінювання має блакитний «прохолодний» відтінок.
  2. Високий індекс передачі кольору (CRI) – таке освітлення без спотворень передає забарвлення предметів та фактуру, але на жаль посилює холодні (близькі до синього) тони.
  3. Холодне світло ідеально підходить для всіх тих випадків, коли необхідно створити живу атмосферу з акцентом на роботу та увагу – такі лампи найчастіше використовуються для робочого кабінету та для офісу, навчального класу, у цехах та складських приміщеннях. Світильники холодного світла – найкращий варіант для вуличних ліхтарів, освітлення паркувань, спортивних майданчиків та проїжджої частини.

Нижню частину діапазону холодного світіння (6000 – 6500К) називають ще «денним» – його часто використовують як імітацію справжнього денного світла для людей, які проводять багато часу без доступу до природного освітлення.

Нейтральний спектр світла – його особливості та переваги

Нейтральне світло – прикордонний або проміжний спектр між теплим білим та холодним, відповідає він абсолютній колірній температурі приблизно 4500 – 5000К. Найбільше він нагадує денне сонячне світло у безхмарну погоду. Іноді сюди також відносять освітлення з колірною температурою до 6000К – але тут вже проявляється блакитний компонент, властивий денному світлу сонячного зимового дня. Майже всі сучасні світильники здатні випромінювати нейтральне світло – у тому числі і всі різновиди світлодіодних пристроїв.

Цей спектр світла найбільш звичний для людини – лампи нейтрального світла можна використовувати універсально. Якщо порівнювати з теплими і холодними тонами світіння, у нейтрального спектру є свої особливості, які можна назвати і перевагами:

  1. Збалансована колірна температура надає такому світінню природного вигляду – не викликає тих особливих реакцій організму як тепле і холодне світіння (розслабленість і концентрація, відповідно). Нейтральне світло може навіть підвищити візуальний комфорт – знизити напругу та втому очей, що робить його ідеальним для завдань, що потребують тривалої зорової концентрації, таких як читання та робота за комп'ютером.
  2. Високий індекс передачі кольорів (CRI) – джерела нейтрального світла можуть точно передавати кольори і текстури, абсолютно не спотворюючи сприйняття барв.
  3. Універсальне застосування. Можна встановлювати такі лампи скрізь – у житлових приміщеннях, комерційних та промислових. Нейтральне світло використовується для основного освітлення, наприклад, в офісах, школах та лікарнях, де точна перенесення кольорів і збалансоване світло важливі для візуальної ясності та комфорту.

Якщо узагальнити, світильники нейтрального світла незамінні у всіх випадках, коли треба створити максимально якісне освітлення – для дитячої або робочої зони на кухні.

Як колірна температура впливає на людину

Вже згадувалося по тексту побіжно, а тепер розглянемо трохи докладніше питання про вплив колірної температури на людину. У організації освітлення немає дрібниць, науковий факт – 90 % інформації з навколишнього простору ми отримуємо через зір! Світлові промені потрапляють на сітківку, а наша нервова система аналізує їхню довжину хвилі – треба пам'ятати, що ця характеристика зав'язана на колірну температуру! Ці процеси відбуваються на рівні підсвідомості і впливають безпосередньо на фізіологію. Як організм людини сприймає ці три типи освітлення:

  1. Тепле світло створює атмосферу затишку та м'якості навколишнього середовища – за такого освітлення набагато простіше розслабитися. Світлові промені теплого спектру (з червонувато-жовтими тонами) викликають у підсвідомості асоціації з домівкою – не дивно, що в приміщенні з теплим освітленням ми відчуваємо комфорт і спокій.
  2. Нейтральне світло. Його вплив на організм людини неможливо визначити однозначно – до постійного сприйняття нейтрального відтінку світла будова людського ока пристосувалося якнайкраще (минули мільйони років еволюції). Не дивно, що цей тип освітлення є найбільш природним для організму – універсальний тип освітлення підходить до всіх випадків життя.
  3. Холодне світло активізує нервову систему і тим самим підвищує працездатність. З цим пов'язана і зворотний бік використання холодного світла: надмірна концентрація втомлює швидко – дуже важко протягом тривалого часу підтримувати високу активність всього організму або тільки нервової системи.

Загалом колірна температура через візуальне сприйняття людини може опосередковано впливати на її настрій і навіть здоров'я. Про здоров'я це широко відомий факт – тривале використання холодного світла у вечірній час призводить до порушення графіка сну, з яким потім дуже непросто впоратися!

У споживачів закономірно виникає питання, яке світло краще для очей? Шкідливий вплив (стомлюваність очей) помилково приписують холодному світлу. Колірна температура тут зовсім ні до чого – вся справа в проблемах низькоякісних джерел світла, таких як мерехтіння.

У яких випадках краще використовувати тепле світло

Освітлювальні прилади зі світінням у теплій кольоровій гамі зазвичай використовують у тих місцях, де бажано створити атмосферу затишку, спокою, розслаблення. Перерахуємо найбільш поширені варіанти застосування світильників теплого світла:

  1. Жилі приміщення. Освітлення «теплих» тонів дозволяє створити затишну та комфортну атмосферу для дому. У вітальні або спальні за допомогою такого світла можна візуально підкреслити теплі відтінки – кремові, бежеві, жовті, персикові, помаранчеві, червоні та коричневі. А ще тепле світло ідеально поєднується з природними матеріалами в інтер'єрі (натуральною деревиною, бавовною, льоном). Рекомендується максимально використовувати тепле світло і в дитячій – воно підкреслює яскраві кольори іграшок.
  2. Громадські місця. У готелях, ресторанах, кафе та барах освітлення теплих відтінків використовують, щоб створити для гостей затишну атмосферу, що сприяє відпочинку.
  3. Торгові приміщення. Використання теплого світла дозволяє вирішити одночасно два завдання – створити розслаблюючу атмосферу для покупців та підсвітити товар таким чином, щоб максимально показати його з кращого боку (супермаркети, магазини одягу тощо).
  4. Індустрія розваг – театри, виставки та ін. Тепле освітлення може створити комфортну та невимушену атмосферу для відвідувачів, особливо під час антрактів та заходів перед виставою.
  5. Медичні заклади спеціального призначення – інтернати, будинки для людей похилого віку та хоспіси. Світильники з теплим свіченням допомагають створити заспокійливу атмосферу.
  6. Зовнішнє (вуличне) освітлення. Освітлювальні пристрої з теплим спектром світіння використовуються для створення розслаблюючої атмосфери в зонах відпочинку, де люди гуляють не поспішаючи – паркові алеї, оглядові майданчики, пішохідні зони у місті.

Цікавий факт помітили світлодизайнери – світло від ламп розжарювання візуально здається більш «теплим» порівняно зі світінням світлодіодів, навіть якщо в характеристиках вказана однакова колірна температура ламп!

Коли краще використовувати саме холодне світло

У ситуаціях, де розслаблятися небажано, а навпаки – потрібно створити робочу атмосферу концентрації уваги, кращі результати показує використання джерел холодного світла. Можна виділити такі основні сфери застосування світильників холодного світла:

  1. Робочі місця промислових підприємств, складські приміщення, офіси, лабораторії. Яскраве холодне біле світло підвищує концентрацію уваги та продуктивність, що також сприяє зниженню рівня травматизму.
  2. Освітні заклади різного типу, у тому числі лекційні зали та бібліотеки. Холодне біле світло сприяє концентрації уваги на предметі, що вивчається.
  3. Медичні заклади. Оглядові, хірургічні кабінети та відділення невідкладної допомоги – яскраве холодне біле світло створює для медичного персоналу атмосферу сконцентрованої уваги – від цього залежить здоров'я та життя пацієнтів.
  4. Роздрібна торгівля. Холодне біле світло забезпечує яскраве та чітке освітлення у торгових залах продуктових магазинів. У літню спеку таке освітлення створює суб'єктивне відчуття прохолоди.
  5. Зовнішнє (вуличне) освітлення. Світильники холодного світла використовуються для освітлення проїжджої частини, автостоянок та парковок, спортивних майданчиків та інших місць просто неба, де важливо підтримувати спостережливість та увагу.
  6. У квартирах та житлових будинках. Лампи холодного світла найчастіше використовуються для освітлення кабінету, домашньої майстерні, робочої зони на кухні, санітарної кімнати, підсвічування в коморі тощо.

Якщо узагальнити, холодне біле світло найкраще підходить для умов, в яких потрібна висока гострота зору та точність передачі кольору. Однак тривала дія холодного білого світла, особливо ввечері чи вночі, може призвести до збою «біологічного годинника», що проявляється в порушенні режиму сну. Тому важливо використовувати холодне біле світло в розумних межах.


Чи можна комбінувати у освітленні тепле та холодне світло

Чітких рекомендацій щодо використання випромінювання конкретної колірної температури немає і бути не може. Практично у всіх випадках можливе використання комбінованого освітлення – з теплим та холодним білим світлом:

  1. Ресторани та підприємства харчування. Рекомендується зонувати приміщення, а в обідній зоні для створення гостинної атмосфери використовувати тепле біле освітлення. В робочій зоні можна встановити яскраві світильники з холодного світла – тут потрібно підтримувати високий рівень уваги процесу приготування страв.
  2. Виставки та галереї. Загальне освітлення можна оформити з використанням джерел теплого світла – створити таким чином атмосферу затишку. Холодне світло використовувати для того, щоб створити світловий акцент на деталях експозиції.
  3. Роздрібні магазини. У освітленні торгового залу гармонійно поєднуються два типи освітлення – тепле світло загального освітлення створює атмосферу доброзичливості та гостинності, а лампи холодного світла використовуються, щоб виділити якийсь товар і привернути до нього увагу покупців.
  4. Квартира, житловий будинок. В домашніх умовах використання світильників теплого/холодного спектру світіння залежить від призначення кімнати – затишне тепле біле світло ідеально підходить для вітальні чи спальні, яскраве холодне світло виправдане в робочій зоні на кухні та в санітарній кімнаті.

Застосування світильників теплого та холодного світла в домашніх умовах дає найкращі результати при їх спільному використанні. Так основне освітлення від стельових світильників теплого світла можна розбавити світловим акцентом – наприклад, направити на картину промінь від спотового світильника LED холодного світла. У домашньому кабінеті навпаки – основне освітлення краще оформити із використанням холодного світла, а променями теплого світла виділити куточок відпочинку. Для кухні ідеальним є поєднання стельового світильника теплого світла та яскравих світлодіодних стрічок холодного світіння, що використовуються для поділу простору на функціональні зони. Для дизайну ванної кімнати дуже зручно використовувати змішане освітлення – тепле основне джерело світла створює відчуття затишку, а точкові світильники холодного світіння встановлюють у зоні душу та підсвічування майданчика у зоні дзеркал.

Поєднання теплого білого світла, нейтрального та холодного може створювати різні ефекти, цікаві з погляду дизайну та загального «настрою» приміщення. Озброївшись знаннями про колірну температуру, можна проектувати світлодизайн простору. Все необхідне для цього є в нашому інтернет-магазині "Лед Сторі". Це LED люстри та світлодіодні світильники різної конструкції та дизайну, лед стрічки та комплектуючі для монтажу. Якщо вас зацікавила ідея створити вдома комбіноване освітлення, заходьте до нас на сайт та обирайте потрібний товар у каталозі. Не соромтеся звертатися з питаннями – на сайті на зв'язку черговий консультант. Спеціаліст проконсультує по кожній товарній позиції каталогу Led Story та допоможе визначитися з вибором. Ми раді клієнтам і завжди готові допомогти вам!