
Світлодіодна фітолампа повного спектру становать значний інтерес не тільки для садівників-дачників, любителів кімнатних квітів та гроверів усіх можливих напрямків. Стане в нагоді така лампа в домашньому господарстві для вирощування декоративних рослин, розсади на дачу, петрушки-кропу на стіл або популярної зараз мікрозелені. Перспектива дуже приваблива. Але є один аспект: при виборі фітолампи не завжди до кінця зрозуміло – чи вийде встановити/підключити цю лампу власноруч? Якщо ви не дуже товаришуєте з технікою та й практично немає інструментів.
Спеціально для вас ми зібрали найбільш доступні та простіі способи встановлення фітосвітильника в домашніх умовах.
5 способів закріпити фітолампу
Є традиційні способи монтажу/кріплення LED фітоламп, а також «народні» винаходи – дуже прості та зручні. Розглянемо кожен варіант з погляду його доступності та складності/простоти виконання.
На підвісах
Класичний варіант монтажу лінійного лед світильника – встановлення на тросах, які кріпляться до стелі. У даного способу монтажу фітолампи є переваги та недоліки:
- Явний плюс – можливість регулювати висоту розташування джерела світла у міру підростання рослин. Також підвіси можна купити в комплекті з фітолампою і коштують вони недорого.
- Мінуси звичайний користувач уявляє відразу – треба брати дриль і свердлити стелю. Така перспектива не дуже тішить. У гроубоксі такий спосіб просто технічно неможливо реалізувати.
Спосіб підходить для всіх тих випадків, коли обладнуєш зону гровінгу один раз і надовго – стаціонарних теплиць, оранжерей. Для досвічування рослин на підвіконні такий варіант кріплення не кожен вибере.
Накладний монтаж
На скобах або саморізах кріпимо фітолампу до стелі або полиці стелажу, що розташована відразу над рослинами. У способу також є плюси та мінуси:
- Явна перевага – надійність кріплення, лампа тримається на місці міцно та жорстко.
- З мінусів – все та ж надійність установки. Без демонтажу/перевстановлення неможливо змінити відстань від лампи до верхівок рослин – такий варіант підходить далеко не завжди. Свердління стелі та наявність на господарстві шуруповерта – ці фактори теж привабливості способу не додають.
Кріплення фітолампи внаклад на рослинами відмінно підходить знову ж таки для стаціонарних теплиць і оранжерей, а також для тих випадків, коли ви культивуєте рослини з обмеженим зростанням (мікрозелень, наприклад) або ті, що ростуть дуже повільно. Тоді є сенс на відстані 20-50 см над ними прикрутити full spectrum ЛЕД фітолампу.
Настільні штативи
Паралельно з розробкою лінійних LED фітоламп, інженери працювали над варіантами їх установки. Відразу прийшла ідея використовувати конструкцію у формі літери «Н» із кріпленням лампи на горизонтальну перемичку:
- Плюси: проста в установці конструкція, яку можна поставити на стіл або на підвіконня. Поперечину з лампою можна легко встановлювати на різній висоті (передбачені отвори для фіксації положення).
- Мінуси: Підходить тільки для легких ламп (що вище центр ваги, тим більш нестійкою стає конструкція). Основа опор такого штатива на і так невеликому підвіконні «краде» місце у рослин, а без великої площі опори штатив втрачає стійкість.
Спосіб ідеально підходить для підсвічування розсади на ранніх стадіях розвитку – невисокі рослини ростуть компактно і ємність для вирощування можна розмістити між опорами штатива. Такий варіант кріплення фітолампи підійде для культивування мікрозелені. А в обмеженому просторі гроубоксу штатив використовувати просто немає сенсу.
А тепер розглянемо «нетрадиційні» способи кріплення фітосвітильників.
Може їх і більше, але ці вже перевірено. В основі їх – використання невеликої маси LED фітолампи разом з проводом підключення (до 300 г для побутових варіантів). Таку вагу непогано витримують різні побутові пристрої для фіксації.
Телескопічна штанга
Зазвичай ця розсувна штанга використовується для фіранок – двома торцями впирається у стіни, а положення фіксується. Купити таку можна у будь-якому відділі госптоварів.
- Плюси: Недорога, легко встановлюється, можна легко регулювати висоту підвісу фітолампи. Прикріпити фітолампу до штанги можна наприклад на резинках.
- З мінусів: Обов'язково потрібні дві стіни для опори (обмеження шириною вікна, не підійде для вікон з балконними дверима). Не дуже надійна конструкція може не витримати важку лампу.
Варіант експрес кріплення фітолампи до телескопічної штанги підійде для домашнього використання. Але потрібно періодично перевіряти надійність фіксації: якщо штанга вислизне, а лампа впаде, – можете залишитися без розсади.
Тримачі для ламп на прищіпках
І насамкінець «рецепт» від автолюбителів. Це вони придумали кріпити фітолампи на вікно за допомогою холдера для телефону.
- Переваги: Можна швидко встановити на потрібній висоті (скла і вікна залишаться без пошкоджень).
- Недоліки теж є: повз таку установку доведеться ходити акуратно, інакше є ризик зачепити тримач і прищіпка зісковзне
Для підсвічування рослин на підвіконні – просто ідеальний варіант кріплення фітолампи: недорого та швидко. І естетично, що важливо.
Напевно, це не повний список методів кріплення фітолампи над рослинами. За обставинами, ви можете спробувати і свої варіанти – наприклад двосторонній скотч. Зафіксувати у двох місцях (по краях). Фітолампу довжиною 60 см він, напевно, повинен витримати.
Може вам щось ще спаде на думку. Експериментуйте!