Меню
Ми працюємо. Усі товари в наявності. Ціни актуальні. 
Пункт видачі замовлень - м. Харків, вул. Гольдбергівська, 9
Пн - Пт: 09:00 - 18:00
Сб: 09:00 - 15:00
Нед: вихідний
Час роботи:
  • Пн - Пт: 09:00 - 18:00
  • Сб: 09:00 - 15:00
  • Нед: вихідний

(050) 167 07 77 Менеджер

(067) 832 17 77 Менеджер

(063) 267 07 77 Менеджер

(068) 616 55 55 Інженер/Проектант

(097) 232 61 11 Безнал з ПДВ

(073) 020 34 44 Бухгалтерія

(063) 147 07 77 Гарантія, сервіс, ремонт

Вирощування мікрозелені: чи потрібне штучне підсвічування і як його вибрати

Вирощування мікрозелені: чи потрібне штучне підсвічування і як його вибрати

     Вирощування мікрозелені стає все більш популярним – як корисне хобі та як комерційний напрямок для мікробізнесу. Так склалося, що переплелися кілька спонукальних причин – інтерес до здорового способу життя, можливість влаштувати «город на підвіконні», захоплення фуд-дизайном. Все це тільки тішить доти, доки не зіткнешся з першими проблемами. І основна (слабкий блідий вид мікрозелені) пов'язана з недостатнім освітленням. Так, природа бере своє – з настанням осені день стає коротшим. Природного освітлення в кімнаті мікрогрінам катастрофічно не вистачає – паростки витягуються, стають блідими, апетитними вони вже не виглядають.

    Рішення начебто лежить на поверхні – треба дати рослинам більше світла. А як це правильно зробити, ми вам зараз розповімо.

Значення освітлення в агротехніці мікрозелені

    Найчастіше мікрогрини вирощують методом гідропоніки. Поживний субстрат рослинам не потрібен – вони просто не встигають ним «скористатися», оскільки врожай готовий до «збирання» вже через 5-10 днів. Фактично, за цей короткий час насіння тільки встигає прорости і «випустити» паросток з першою парою листя – це вони і отримали назву «мікрозелень» (microgreens). Виходить, що за цей період у 2 тижні максимум рослині з ресурсів додатково знадобиться лише вода та сонячне світло.

    З водою все зрозуміло у гідропонній системі. А ось зі світловим режимом трохи складніше – він включає три складові:

  • Рівень освітленості.
  • Тривалість світлового дня (у годинах).
  • Спектральний склад.

    Вважають, що світло рослинам необхідний тільки на стадії зростання, але це не зовсім так. Усі біологічні цикли рослинних організмів прив'язані до сонячного світла, у тому числі і проростання насіння – перший етап вирощування мікрозелені. Природне світло містить промені різної довжини, які по-різному впливають на рослину – на проростання насінини, зростання листя та стебла, формування квітів та плодів. Не всі складові спектру мають значення для вирощування мікрозелені:

  • Червоні промені (630...670 нм) впливають на проростання насіння, розтягування та зростання клітин.
  • Сині промені (430...470 нм) впливають на видовження стебел і зростання листя, частково стримують ріст клітин, що сприяє формуванню міцного паростка.

    Для листяних рослин (а особливо для мікрозелені!) встановлено оптимальне співвідношення червоних та синіх променів у складі спектру – 9:1, що відповідає приблизно 10-15% синього кольору променів у загальному світловому потоці.

Як правильно організувати освітлення

    Агротехніка вирощування мікрозелені досить проста, особливо з використанням гідропоніки. Однак є нюанс: тривалість циклу вирощування microgreens становить від 5 до 10 днів, а в такому короткому проміжку кожна помилка в освітленні стає критичною – немає часу на її виправлення. Ось найбільш поширені питання, що виникають у аматорів – відразу дамо докладні відповіді.

Чи потрібно досвічувати мікрогріни

    Питання не має однозначної відповіді – вимоги до світла у різних видів рослин можуть відрізнятися і дуже сильно:
  • Насіння добре проростає взагалі без світла. До таких відносяться всі культури, які сіють у ґрунт із заглибленням не менше 0,5 см, – редис, усі види буряків тощо.
  • Дуже дрібне насіння (наприклад, базилік), яке проростає під впливом сонячних променів (у відкритий ґрунт такі культури сіють без заглиблення). При вирощуванні мікрозелені з такого насіння його потрібно витримувати на світлі з моменту посадки.

    У будь-якому випадку після появи першої пари листя мікрогрінам потрібно освітлення. Хлорофіл рослинних клітин «засвоює» сонячні промені, через що мікрозелень набуває здорового соковитого вигляду, стає смачною і ароматною.

    Але природного освітлення може виявитися недостатньо. Причини можуть бути різні – невдало обрано місце для вирощування (підвіконня на «північному» вікні), дерева затуляють доступ світла в кімнату, похмура погода та сезонні зміни теж впливають на освітленість у приміщенні.

Коли мікрозелень настав час виставляти на світло чи досвічувати

    Як уже зазначено, є види рослин, дуже дрібне насіння якого відразу треба вирощувати в добре освітленому місці – це базилік, амарант тощо. Більше за розмірами насіння редиски, моркви, буряка та інших овочевих культур до появи проростка можна спокійно тримати під чорною плівкою – практично це так само, як насіння не бачить світла, будучи посадженими в грунт.

    Дуже уважно треба стежити за проростанням насіння під плівкою – як тільки помітите, що на якійсь частині насіння з'явилися паростки, піддон потрібно перенести в добре освітлене місце або ввімкнути підсвічування.

Як вибрати підсвічування для мікрозелені

Якщо ви тільки почали займатися вирощуванням мікрозелені, швидше за все, спеціальних ламп для рослин у вас немає. Напрошується варіант застосувати те, що є на господарстві:

  • Лампочка розжарювання – марний, навіть скоріше шкідливий варіант підсвічування. Не підходить спектральний склад – червоне світло з довжиною хвилі 700 нм і більше з переходом в ІЧ спектр. Крім того, ККД у ламп розжарювання дуже низький (близько 5%), тобто 95% енергії перетворюється на тепло, що негативно впливає на зростання мікрозелені.
  • Люмінесцентна лампа. Дає холодне світло – у тому сенсі, що без нагріву навколишнього простору. Лампа денного світла генерує переважно жовто-зелений спектр, малокорисний для мікрозелені.
  • Світлодіодні лампи мають найбільш збалансоване поєднання червоних та синіх променів спектру, які цікавлять нас з точки зору вирощування.мікрозелені. LED лампи практично не виділяють тепло, що сприятливо позначається на мікрокліматі у зоні зростання мікрозгрінів.

У світлодіодних ламп є ще одна важлива перевага – можливість гнучкого налаштування спектру та параметрів їхнього світіння. Промисловість випускає для вирощування рослин спеціальні LED фітолампи в широкому асортименті.

Як правильно вибрати фітолампу для вирощування мікрозелені

    Дуже непросто визначитися у всьому розмаїтті світлодіодних ламп для вирощування рослин. Є фітосвітильники з досить простим функціоналом для любительського використання та потужні професійні девайси з великим набором опцій. У будь-якому випадку при виборі фітопідсвічування орієнтуються на ті параметри LED світильників, які мають найбільший вплив на процеси зростання мікрозелені:
  • Колір спектра світіння чи довжина хвилі (нм).
  • Потужність led фітосвітильника (Вт).
  • Колірна температура (К).
  • Формфактор – конструктивні особливості фітосвітильника, від яких залежить не тільки спосіб монтажу освітлювальної системи, зручність користування, а й ефективність досвічування взагалі.

І для домашнього застосування, і для мікробізнесу вибирати фітолампу треба індивідуально, орієнтуючись на особливості вашого конкретного випадку:

  • Кругла лампа під Е27. Відмінний варіант для підсвічування невеликої посудини з мікрозеленню – ЛЕД фітопідсвічування можна організувати з урахуванням звичайної настільної лампи.
  • Лінійні лампи. Найбільш популярний формат фітосвітильника – зручний в експлуатації, з високими світловими характеристиками. Цінується за гнучкість у застосуванні та можливість використовувати у практично будь-якій ситуації.
  • Світлодіодні фітоленти та окремі модулі. Просунутий варіант для домашніх умільців – ви можете зібрати схему LED фітопідсвічування за власним проектом з використанням різних керуючих пристроїв.
    Навіть найпростішу схему світлодіодного фітопідсвічування можна вдосконалити за допомогою застосування таймерів часу. Додаткова зручність застосування ЛЕД освітлювальної системи для вирощування microgreens досягається за рахунок використання спеціальних кронштейнів, кріплень та інших монтажних елементів.
    Для зручності споживача всі найбільш важливі технічні характеристики LED фітосвітильника вказані в маркуванні виробу – тип підключення, розміри світильника, потужність, чіпи, що використовуються, та характеристики світіння. Залежно від бренду та конкретної моделі фітосвітильника перелік параметрів у маркуванні може різнитися. Насамперед звертаємо увагу на такі характеристики:
  • Спектральний склад випромінювання. Для мікрозелені важливо отримувати промені червоного та синього кольорів – такий набір спектру дає фітолампа «біколор». Мультиспектральна лампа також має світлодіоди білого світла, а повноспектральні led фітолампи генерують весь видимий діапазон променів.
  • Потужність фітосвітильника (Вт). Практика показала пряму залежність від площі, що підсвічується, і висоти розташування світильника над мікрогрінами – для підсвічування невеликої ємності на висоті 25 см розміщують фітолампу на 20 Вт, а на відстані 45-60 см вже знадобиться фітосвітильник потужністю близько 50 Вт.
  • Температура світіння (К). Оптимальне значення відтінку білого кольору має бути наближеним до природного освітлення – бути в межах 4000...6500 К. Що важливо, поруч із таким джерелом світіння буде комфортно перебувати й людині.

    Світлодіодні фітосвітильники з перерахованими параметрами у широкому асортименті представлені в нашому інтернет-магазині LED Story. Якщо хочете вирощувати хороший, стабільний та швидкий урожай мікрозелені у будь-яку пору року (навіть взимку), зверніть увагу на фірмові фітосвітильники виробництва Лед Сторі, а також комплектуючих до них.

    Для вашого конкретного випадку знайдете оптимальне рішення щодо організації фітопідсвічування підвіконня з мікрозеленню або стелажів. LED фітосвітильники і все необхідне для їх використання ви, звичайно ж, можете вибрати самі. Або заощадити час і нерви – довіритися професіоналам, щоби потім тільки отримувати задоволення від заняття улюбленим хоббі, радувати смачною та ароматною мікрозеленню себе та близьких.